330 هزار هکتار از اراضی منابع طبیعی کشور به زیر کشت گیاهان دارویی صنعتی از قبیل

330 هزار هکتار از اراضی منابع طبیعی کشور به زیر کشت گیاهان دارویی صنعتی از قبیل اسطوخدوس، زیره سبز، ذوفا، آویشن، گل محمدی و ... می‌رود.رئیس سازمان جنگلها، مرتع و آبخیزداری کشور در گفت‌وگو با خبرنگار ایانا با اعلام این مطلب گفت: با هماهنگیهای انجام شده بین این سازمان و معاونت تولیدات گیاهی، تبدیل سطوح شیبدار اراضی کم‌بازده به زراعت چوب و کاشت و توسعه گیاهان دارویی صنعتی در دستور کار قرار گرفت.

دکتر فرود شریفی افزود: این طرحها برای مدت هفت سال که دو سال آن در برنامه چهارم و پنج سال آن در برنامه پنجم است، اجرایی می‌شود.

وی با اعلام این‌که این برنامه در سال جاری اجرایی می‌شود، گفت: عرصه‌های منابع طبیعی از مهمترین منابع تجدید شونده و در عین حال گرانبهاترین سرمایه طبیعی‌ است و نقش بسیار ارزنده‌ای در تولید فرآورده‌های دامی، دارویی، صنعتی، تعادل آب و هوایی، تلطیف هوا، حفاظت خاک و ... دارد، که گیاهان دارویی صنعتی یکی از مهمترین آنهاست.

دکتر شریفی با اشاره به تاریخچه گیاهان دارویی گفت: در قرنهای هشتم تا دهم میلادی بوعلی سینا و محمد زکریای رازی باعث توسعه دانش درمان با گیاه شدند و در قرن سیزدهم، ابن‌بیطار اطلاعات بیش از یک هزار و 400 گیاه را در کتابی گردآوری کرد. در قرن نوزدهم داروهای شیمیایی به سرعت جایگزین داروهای گیاهی شد و اعتبار استفاده گیاهان دارویی اهمیت خود را در اروپا و کشورهای مغرب زمین از دست داد، اما در اواخر قرن بیستم عوارض جانبی و مضر داروهای شیمیایی سبب رویکرد دوباره دانشمندان به گیاهان دارویی شد، به طوری که این دوره را رنسانس گیاهان دارویی می‌گویند.

وی افزود: با وجود قدرت بالقوه افزایش تولید و بهره‌برداری گیاهان دارویی – صنعتی و با توجه به زمینه‌های بازار جهانی، می‌توان این گونه بهره‌برداریها را در مقیاسهای وسیعتر جهت مصارف داخلی و صادرات داخلی و صادرات مورد توجه قرار داد. برای مثال محصولات فرعی صادر شده از کشور طی سالهای 1368 تا 1371 بالغ بر سه هزار و 550 تن به ارزش بیش از 31 میلیون دلار و اشتغالزایی برای نزدیک به دو میلیون نفر بوده است. متاسفانه در سالهای یاد شده ارزش داروهای گیاهی وارد شده از سه کشور فرانسه، آلمان و سویس بالغ بر 40 میلیون دلار بوده است.

رئیس سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور در ادامه گفت: از هر گیاه دارویی- صنعتی، جنگلی و مرتعی باید تعداد قابل ملاحظه‌ای در یک ناحیه موجود باشد، به عبارت دیگر اگر تعداد پایه‌های گیاهی در ناحیه کم باشد، از جمع‌آوری آن جز زیان نتیجه‌ای حاصل نخواهد شد.

شریفی تصریح کرد: همچنین با برداشت گیاهان محدود و کمیاب آن ناحیه از پیشرفتشان جلوگیری به عمل خواهد آمد. اگر مکان وسیع و مجهزی برای خشک کردن گیاهان برداشت شده موجود نباشد، هرگز نباید اقدام به جمع‌آوری، آن هم به مقدار زیاد کرد.

وی درباره استفاده گیاهان دارویی- صنعتی در صنایع در گفت: گیاهان دارویی و صنعتی در صنایع داروسازی، غذایی، بهداشتی و آرایشی و کارخانه‌ها موارد استفاده فراوانی دارد. در سالهای اخیر سازمان بهداشت جهانی، یکی از مشوقان و سرمایه‌گذاران احیای صنعت داروهای گیاهی – صنعتی بوده است. از آن جا که کشور پهناور ایران دارای گونه‌های گیاهی بسیار متنوعی است که می‌تواند در داروسازی و نیز تهیه داروهای گیاهی و صنایع تبدیلی آنها جایگاه ویژه‌ای داشته باشد، بنابر این استفاده از این موهبت، نیاز به ساماندهی درست و تلاش گسترده و کوشش همه جانبه و همچنین سرمایه‌گذاری منطقی و معقول دارد.

/ 1 نظر / 52 بازدید
محمد

سلام. وبلاگ خیلی قشنگی داری . یه سری هم به ما بزن. با تشکر