رییس پژوهشکده گیاهان دارویی: ذرت دفع کننده سنگ کلیه است

رییس پژوهشکده گیاهان دارویی: ذرت دفع کننده سنگ کلیه است

رییس پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی گفت: ذرت یک گیاه علفی با کاربردهای درمانی مختلف است که از مهمترین این کاربردها می توان به ادرار آور بودن و تاثیر آن در دفع سنگ های کلیه اشاره کرد.

دکتر "شمسعلی رضا زاده" در این خصوص در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا با بیان این مطلب افزود: این گیاه دارویی همچنین برای درمان التهاب مثانه، مجاری ادراری، پروستات و شب ادراری به کار برده می شود. 
وی گفت: روغن این گیاه دارویی حاوی اسیدهای اشباع نشده است که بیماران با کلسترول بالا می‌توانند از آن استفاده کنند. 
رییس پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی یادآور شد: همچنین بر اساس آثار فارماکولوژیک مشاهده شده، خاصیت کولینرژیکی آن سبب کاهش فشار خون، اثر دیورتیکی و انقباض مثانه می‌شود. 
وی که دارای دکترای تخصصی شیمی دارویی است، اضافه کرد: کریپتوگزانتین موجود در گیاه مانند ویتامین A و تانن‌های گیاه سبب خاصیت قابض بودن گیاه می شود. همچنین اثرات آنتی اکسیدانی عصاره کاکل ذرت نیز گزارش شده است. 
رضا زاده یادآور شد: ذرت (بلال) با نام علمی (Zea mays L. (Poaceae گیاه علفی ، یکساله به طور حدودا سه متر با کاکل های پر مانند است. این گیاه بومی آمریکای جنوبی است و در نقاط مختلف ایران به صورت کاشته شده ، وجود دارد. 
رییس پژوهشکده گیاهان دارویی در خصوص زمان برداشت قسمت مورد استفاده گیاه دارویی ذرت گفت: این گیاه در فصل تابستان جمع‌آوری می‌شود و قسمت مورد استفاده آن شامل کاکل ذرت (خامه و کلاله گل آذین ماده) است. 
رضا زداه با اشاره به اینکه گرده گیاه، باعث واکنش های حساسیتی می‌ شود گفت: فعالیت های آلرژیکی مانند درماتیت تماسی و کهیر در اثر تماس با کاکل ذرت و به خصوص دانه گرده آن گزارش شده است. همچنین به دلیل وجود یک ماده سمی ناشناخته می‌تواند ترکیبات سیانوژیک ایجاد کند. 
رییس پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی در خصوص موارد منع مصرف این گیاه گفت: بهتر است از مصرف این گیاه در دوران بارداری خودداری نشود. 
این متخصص شیمی دارویی یادآور شد: ترکیبات شیمیایی این گیاه شامل نشاسته، فلاونوئید، آلکالوئید، آلانتوئین، ساپونین، اسانس، موسیلاژ، ویتامین (K,C) و پتاسیم است. 
رییس پژوهشکده گیاه دارویی جهاد دانشگاهی در خصوص مصارف غذایی این گیاه دارویی گفت: روغن این گیاه به عنوان مکمل غذایی با کالری زیاد بکار می‌رود و همچنین از نشاسته این گیاه نیز استفاده می‌شود. 
وی با اشاره به اینکه این گیاه به صورت دم کرده، جوشانده و تنتور مورد استفاده قرار می گیرد، گفت: در روش دم کرده ، یک قاشق مرباخوری کاکل ذرت در نصف فنجان آب جوش، به مدت چند دقیقه ریخته شود و هر 3-2 ساعت به صورت گرم یا ولرم استفاده می شود. مصرف روزانه 500 میلی لیتر از آن در التهاب مثانه مفید است. 
رییس پژوهشکده گیاهان دارویی اضافه کرد: جوشانده دانه ذرت به صورت ضماد در درمان زخم ها و سوختگی ها بکار می‌رود.


انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) / کد خبر567854
/ 0 نظر / 65 بازدید