حمایت ستاد طب کشوری گیاهان دارویی از مراکز پژوهشی گیاهان دارویی

حمایت ستاد طب کشوری گیاهان دارویی از مراکز پژوهشی گیاهان دارویی
دبیر ستاد کشوری گیاهان دارویی و طب ایرانی گفت: ستاد طب کشوری گیاهان دارویی و طب ایرانی در حمایت گسترده از دانشگاهها و مراکز پژوهشی و آموزشی و شرکت های دانش بنیان فعال در عرصه گیاهان دارویی و طب ایرانی، نسبت به پرداخت بودجه ای معادل 40 میلیارد ریال به این مراکز اقدام نمود.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از ستاد طب سنتی و گیاهان دارویی وزارت بهداشت، دکتر عباس حاجی آخوندی با ابراز خرسندی از اقداماتی که تاکنون در این ستاد صورت گرفته، گفت: در حال حاضر تعامل و ارتباط بسیار خوبی بین ستاد و دیگر سازمانها، نهادها، وزارتخانه ها و حتی انجمن ها و گروه های مختلف برقرار شده است.
مشاور وزیر در امور طب سنتی و مکمل و صنایع گیاهان دارویی ، با اشاره به اثرات و خواص بسیار مهم گیاهان در درمان بیماریها اظهار داشت: توجه و اهتمام به حفظ و زنده نگهداشتن علوم تحقیقاتی و پژوهشی مستلزم هزینه های قابل توجه است که انجام این مهم در دستور کار دولت نهم قرار گرفت و همین امر موجب حمایت قابل توجه فعالان این علم ریشه دار شد.
وی افزود: ارتباط و تعامل ستاد با سایر سازمانها، زمینه ساز هم فکری و تعالی منطبق بر علم امروزی است که ضمن پرهیز از انجام فعالیت های پژوهشی و اجرایی موازی، همگی در راستای پیشبرد و توانمندسازی فعالان عرصه طب سنتی و گیاهان دارویی، موثر است.
حاجی آخوندی ادامه داد: به همین منظور ستاد طب سنتی و گیاهان دارویی با پیگیری های همه جانبه و تلاش های مستمر و تدوین برنامه راه توانست طرح حمایتی خود را از دانشگاهها، مراکز پژوهشی و آموزشی و حتی شرکت های دانش بنیان فعال در عرصه طب سنتی و گیاهان دارویی به تصویب رسانده و تا پایان سال 1387 نسبت به پرداخت بودجه معادل 40 میلیارد ریال به این گونه مراکز و موسسات اقدام نماید.
وی از جمله دستگاه های دولتی، دانشگاه ها و مراکز آموزشی و پژوهشی که در مرحله اول مورد حمایت قرار گرفته اند، به وزارت جهاد کشاورزی و سازمان ها و موسسات وابسته به آن اشاره کرد که نزدیک به 25 درصد از بودجه حمایتی را دریافت کرده اند.
حاجی آخوندی ادامه داد: همچنین برای وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی و دانشگاه های وابسته به آن، وزارت علوم و تحقیقات و فناوری، جهاد دانشگاهی و دانشگاه شاهد هم بر اساس ماموریت تعیین شده بودجه پژوهشی 60 درصد فناوری تخصیص یافت.
وی گفت: ‌تعدادی از شرکت ها و بخش های خصوصی فعال دانش بنیان نیز در مرحله اول مورد توجه بوده و 15 درصد از این حمایت ها به آنان اختصاص یافته است شامل شرکت باریج اسانس، مجتمع صنایع داروسازی دینه ایران، کارخانه تولید مواد اولیه گیاهان دارویی سها 4، کارخانه داروسازی گلدارو اصفهان، شرکت کشت و فرآوری عصاره گیاهی زرد، شرکت کشت و صنعت چشمه دماوند است.
به گفته دبیر ستاد کشوری گیاهان دارویی و طب ایرانی، برای این گونه شرکت ها و موسسات بودجه تخصیصی به صورت تسهیلات و از نوع قرض الحسنه تحقق یافت.
آخوندی افزود: در آینده نزدیک در مورد صنایع مورد حمایت این ستاد و انتظارات منطقی از توسعه توانمندی های این فناوری و دانش در کشور با حمایت صادقانه دولت، خبرهای خوبی ارایه خواهد شد.
شاخص حمایت های سال 88 معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از مراکز دانش بنیاد و فناوری و کارخانجات کشت و صنعت گیاهان دارویی و بنیادهای خدمات طب ایرانی ، براساس میزان فعالیت و هماهنگی آنها با نقشه راه ملی توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب ایرانی است.
حاجی آخوندی در ادامه اظهار داشت: امروزه بیشتر افراد بنا بر اقتضای زندگی ماشینی، از توجه به حفظ سلامت خود غافل شده اند و حتی در زمان بیماری نیز از رفتن به پزشک اکراه دارند و تنها راه درمان را در استفاده از قرص ها و داروهای شیمیایی می دانند.
وی گفت: در چنین دورانی توجه و اهتمام به حفظ و زنده نگهداشتن علوم تحقیقاتی و پژوهشی مستلزم هزینه های قابل توجهی است که به دلیل اهمیت موضوع و دیدگاه سیاست گذاران کلان کشور انجام این مهم در دستور کار دولت نهم قرار گرفت و همین امر موجب حمایت قابل توجهی از فعالان این علم ریشه دار شد.


انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) / کد خبر 484253 
/ 0 نظر / 55 بازدید