شاید چند سال دیگر نتوانیم برنج تولید کنیم

سخنگوی موسسه تحقیقات برنج کشور:

شاید چند سال دیگر نتوانیم برنج تولید کنیم

تهران - خبرگزاری کشاورزی ایران
سرویس پژوهش و تحقیقاتشاید چند سال دیگر نتوانیم برنج تولید کنیم

مهمترین مساله فرآوری حوزه برنج، سطح زیر کشت است و اگر در این مسیر، ضایعات کم نشود و الگوی مصرف تغییر نیابد، تا پنج سال آینده قادر نخواهیم بود تا برنج را در داخل تولید یا این محصول را وارد کنیم.
   

به گزارش ایانا، سخنگوی موسسه تحقیقات برنج کشور با بیان این مطلب در همایش تخصصی برنج گفت: پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد تا سال 1394 که جمعیت کشور به بیش از 85 میلیون نفر خواهد رسید، به تولید بیش از پنج میلیون تن شلتوک و بیش از سه میلیون تن برنج نیاز خواهیم داشت.

خانکشی‌پور افزود: معرفی ارقام پرمحصول برنج از چند سال قبل در بخش تحقیقات برنج آغاز شده است، اما کشاورزان و نیز عموم مردم از این ارقام استقبال نکردند، در این شرایط و به منظور حفظ امنیت غذایی در کشور به سمت تولید ارقام پرمحصول کیفی حرکت کرده‌ایم.

وی خاطر نشان کرد: با استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای توانسته‌ایم عملکرد تولید ارقام بومی و هیبرید را ارتقا دهیم، بدون آن که کیفیت آن تغییری یابد. به همین منظور بر روی ارقامی همچون دمسیاه، هاشمی، علی کاظمی و غیره در کیفیت و عملکرد بالا با استفاده از همین فن‌آوری جدید پژوهشهای موثری انجام یافته است.

سخنگوی موسسه تحقیقات برنج تاکید کرد: آنچه به عنوان رقم 5/36 کیلوگرم به عنوان مصرف سرانه برنج در کشور مطرح می‌شود در حد نظریه‌پردازی است و دقیق نیست، در نتیجه نمی‌توان به آن استناد کرد./

خبرنگار: اسماعیل نایبی

/ 0 نظر / 100 بازدید