روند کاهش حجم اداری و موازی کاری در وزارت جهاد کشاورزی باید تسریع شود

وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی:
روند کاهش حجم اداری و موازی کاری در وزارت جهاد کشاورزی باید تسریع شود
وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی با تاکید بر کاهش حجم اداری و موازی کاری در وزارت جهاد کشاورزی، تحقق تمامی اهداف سند چشم انداز 20 ساله را به رشد همه بخش ها از جمله کشاورزی منوط دانست و از رویکرد جدید در سیاستگذاری و مدیریت اجرایی این دستگاه خبر داد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا صادق خلیلیان که بدون مخالف برنامه های خود را به مجلس شورای اسلامی معرفی می کرد، اظهار داشت:‌ در سه دهه گذشته تلاش های فراوانی توسط دولت های مختلف و مدیران مرتبط با جهاد سازندگی و کشاورزی انجام شده است.
وی با اشاره به این که تولیدات بخش کشاورزی از 25 میلیون تن در اول پیروزی انقلاب اسلامی به یکصد میلیون تن در زمان حاضر رسیده است، آن را نشانه پیشرفت های خوب در این بخش عنوان کرد.
وزیر پیشنهادی کشاورزی دولت دهم افزود: به رغم همه تلاش ها، بخش کشاورزی به دلایل تاریخی با مشکلاتی مواجه است.
وی پایین بودن سهم سرمایه گذاری بخش کشاورزی از کل سرمایه گذاری( حدود 5 درصد)، بهره وری پایین عوامل تولید بویژه در حوزه آب به علت ضعف مکانیزاسیون، نبود روش های نوین آبیاری، پراکندگی و خردبودن اراضی و ضعف دانش فنی، بالابودن ریسک در بخش کشاورزی، مشکلات در انحصارات تولید و واردات بی رویه، نبود استفاده از پتانسیل های مردمی و تشکل های کشاورزی را از جمله این چالش ها بیان کرد.
خلیلیان ضعف در نظام مدیریتی و کارایی فرایند امور در وزارت جهاد کشاورزی را از دیگر چالش ها ذکر کرد و گفت:‌ باید نیروها را از مراکز استان‌ها و تهران به شهرستان‌ها و روستا گسیل کنیم.

**کاهش حجم اداری و موازی کاری

وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی برای دولت دهم با اشاره به اینکه با ادغام وزارت‌خانه های سابق جهاد سازندگی و کشاورزی حجم وسیع اداری تشکیل شده است، کاهش حجم اداری و موازی کاری ها در این وزارت‌خانه را از برنامه های خود اعلام کرد.
صادق خلیلیان در ادامه سخنانش در صحن علنی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اقداماتی که برای کاهش حجم اداری و موازی کاری ها در وزارت جهاد کشاورزی انجام شده است باید بیشتر شود.
وی بر لزوم واگذاری وظایف تصدی گری در مراکز و موسسات وابسته به وزارت جهاد کشاورزی تاکید کرد و گفت که این کار در چارچوب سیاست های کلی اصل 44 انجام می شود.
وی یکی از مشکلات اساسی بخش کشاورزی را این گونه توضیح داد که جبهه کار در روستاها و واحد های تولیدی در شهرهای کوچک است اما بدنه وزارت و ساختار با یکصد هزار پرسنل در این وزارتخانه، مراکز استان ها و شهرهای بزرگ مستقر هستند.
وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی اظهار داشت:‌ باید ثقل فعالیت ها و نیروها از مراکز استان ها و پایتخت به شهرستان ها و روستاها انتقال داده شود تا چرخه بهره وری در اجرای طرح ها و پروژه ارتقا یابد.
وی با اشاره به تحقیقات کشاورزی و این که وزارت جهاد کشاورزی بیشترین مراکز و موسسات تحقیقاتی را در اختیار دارد، بر ایجاد رابطه مستقیم و بی واسطه بین این مراکز و معاونت های اجرایی و فنی بخش کشاورزی تاکید کرد.
خلیلیان تاکید کرد که باید با رویکردهای علمی و اقتصادی در جهت سودآور کردن فعالیت های تولیدی حرکت کنیم.
وی مهم ترین برنامه چهار سال آینده وزارت جهادکشاورزی را اصلاح ساختار و بهبود فرایند انجام امور و مدیریت ها، توسعه فعالیت های مکمل و مرتبط و سوم سیاستگذاری و تامین نیازهای حمایتی از سرمایه گذاران، تولیدکنندگان و عشایر کشور بیان کرد.
وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی در دولت دهم طبیعت چهارفصل، تنوع آب و هوایی، منابع طبیعی، آب و خاک ارزشمند، ذخایر متنوع و کم نظیر از نظر ژنتیک گیاهی و حیوانی، کارشناسان خبره و توانمند، موسسات تحقیقاتی با امکانات خوب و ذخایر آبی سدها را از مزیت های بخش کشاورزی عنوان کرد.
خلیلیان احداث شبکه های کامل آبیاری با همکاری وزارت نیرو، فعالیت در زمینه آبخیزداری، جنگل داری و بیابان زدایی، طرح های کوچک تامین آب، توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی، کشت های گلخانه ای و گیاهان دارویی، شیلات و جلوگیری از خرد کردن اراضی و توجه به بیمه محصولات کشاورزی، اصلاح قانون خرید تضمینی و ایجاد رفاه برای عشایر و مرزنشینان را از اولویت های خود در وزارت جهاد کشاورزی بیان کرد.
سیام-7432
/ 0 نظر / 48 بازدید