‌مبارزه با آفت مگس میوه در باغ‌های مازندران

در اطلاعیه‌های ترویجی جهاد کشاورزی مازندران عنوان شد:

‌مبارزه با آفت مگس میوه در باغ‌های مازندران


سازمان جهاد کشاورزی استان در اطلاعیه‌های ترویجی در سطح استان، کشاورزان را به مبارزه و جدی گرفتن توصیه‌ها در خصوص آفت مگس میوه در باغ‌های مازندران دعوت کرد.

 

به گزارش خبرنگار برنا از مازندران در پی بروز شایعاتی در خصوص آفت‌زدگی میوه‌های مرکبات در مازندران با وجود اعلام‌های رسمی از سوی نهادهای مرتبط برگه‌هایی با عنوان‌های توصیه در خصوص نحوه مبارزه با آفت مگس میوه و شناسایی این آفت در سطح شهرهای استان توزیع شده است.
با توجه به اینکه شواهدی دال بر وجود مگس میوه‌ روی میوه‌های انجیر، خرمالو و نارنج‌های باقیمانده از سال قبل روی درختان گزارش شده است و این آفت می‌تواند خسارت بالایی به محصولات کشاورزی به ویژه مرکبات و سایر میوه‌جات وارد کند، بنابراین توصیه می‌شود کشاورزان برای جلوگیری از هرگونه خسارت، توصیه‌های اعلام شده را جدی بگیرند که به نمونه‌هایی از آنها اشاره می‌شود. کشاورزان نسبت به برداشت هرگونه میوه باقیمانده روی درخت از سال قبل اقدام کنند.

روش‌های جمع‌آوری و معدوم کردن تمام میوه‌های آفت‌زده و مشکوک به روش‌های غرقاب کردن میوه‌ها در ظروف بشکه‌ای حاوی آب و مشتقات نفتی (نفت،گازوئیل) و یا روغن و لک به مقدار یک‌ تا دو لیتر در صد لیتر آب و سوزاندن میوه‌های آفت‌زده و مدفون‌کردن میوه‌ها در عمق حداقل 50سانتی‌متری و اضافه کردن آهک روی آنها صورت گیرد.
نصب تله‌های جلب کننده برای ردیابی، شناسایی و مبارزه از سوی کارشناسان مدیریت جهاد کشاورزی در صورت لزوم در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد.

محلول پاشی تند و سرشاخه‌های اصلی درخت به ویژه قسمت‌های آفتاب‌گیر درخت با ترکیب (پروتئین هیدرولیزات دو تا سه درصد به اضافه دو در هزار سم مالاتیون) و سم پاشی‌کردن کل درخت پس از برداشت هر هفت تا 10 روز باید تکرار شود.

‌انجام محلول پاشی با استفاده از مواد جلب کننده روی تنه درختان برابر دستورالعمل و با نظر کارشناسان مربوطه انجام شود.
توصیه می‌شود باغ‌هایی که دارای مگس میوه هستند، از انبار کردن آن خودداری شود.
مبارزه زراعی در فصل سرما (پا بیل کردن سایه انداز درختان) به منظور از بین بردن شفیره‌های آفت تاکید می‌شود.
از کشاورزان درخواست شد هر گونه پوسیدگی میوه روی درخت، مشاهده کرم داخل میوه و ریزش غیرطبیعی میوه را به مراکز خدمات و مدیریت‌های جهاد کشاورزی اطلاع دهند.
مگس میوه مدیترانه‌ای با نام علمی Ceratitis capitata که با نام‌های مگس میوه مرکبات نیز خوانده می‌شود، یکی از آفات‌های مهم میوه است.
‌محل اولیه انتشار آفت فوق در مناطق اطراف دریای مدیترانه بوده و به همین نام معروف شده است.

‌مبدا اصلی این آفت آفریقا بوده و از سال 1829 میلادی با دخالت انسان در اکثر مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری دنیا گسترش یافته است.

‌شواهد نشان می‌دهد در ادوار طولانی گذشته در بروز تحول اکولوژیک به صورتی در آمده که امروز به عنوان آفتی همه جایی، بسیار پرخطر و با قدرت سازش‌پذیری فوق‌العاده نسبت به شرایط محیطی متفاوت در جهان محسوب می‌شود.
گزارش‌های موجود نشان می‌دهد این آفت بسیار پلی‌فاژ بوده و به بیش از 250 گونه گیاهی از انواع میوه‌، صیفی و سبزیجات خسارت وارد می‌کند.

آثار خسارت این آفت برای نخستین بار در پاییز سال 1354 در باغ‌های هلوی مشهد گزارش شد و در سال 62 وجود این آفت در مازندران روی میوه‌های نارنج، هلو، خرمالو و نارنگی گزارش شد که شدت آلودگی روی هلو و نارنگی اشو بیشتر بوده است و پس از آن احتمالاً به دلیل شرایط اقلیمی نامناسب برای آفت و اقدامات مبارزه‌ای که صورت گرفته، گزارش مستدل از آفت در مازندران وجود ندارد.
در پاییز 1385 شواهدی دال بر وجود آفت در برخی شهرستان‌های استان گزارش شده است.

انتهای خبر // شبکه خبری برنا//241 - 270 - 73//www.BornaNews.ir
/ 1 نظر / 94 بازدید
آبرا

ناپلئون بناپارت : عشق گوهری است گرانبها ، اگر با عفت توام باشد. آبرا[گل]