منابع طبيعي به يك مديريت منسجم و ممتد نياز دارد

موضوع : منابع طبيعي به يك مديريت منسجم و ممتد نياز دارد
گزارش : گزارش خبرنگار ايانا از وضعيت مراتع در كشور ،

  

 

مراتع از نظر توليد علوفه براي چراي دام، توازن­هاي زيست­محيطي، تنظيم چرخه هيدروليكي، پالايش آلاينده­هاي محيطي، حفظ خاك و جلوگيري از فرسايش آبي و بادي، توليد اكسيژن و آب، وجود گياهان دارويي و صنعتي و غيره اهميت بسيار بالايي دارد.

براساس آمار سال 1364 از 90 میلیون هکتار مرتع ایران،3/9 میلیون هکتار مرتع خوب و 4/43 میلیون هکتار مرتع فقیر به شمار می­آمد، اما در سال 1382 کل مراتع ایران 86 میلیون و 104 هزار هکتار برآورد شدند که تنها 7 میلیون هکتار آن مرتع خوب و 56 میلیون هکتار مرتع فقیر نام گرفت.   

در حال حاضر در اغلب مناطق به دلايل مختلف از جمله چراي بيش از حد دام، چراي زودرس، افزايش جمعيت، بوته­كني، تخريب و بهره­برداري غير اصولي از پوشش گياهي، تبديل مراتع به زمين­هاي كشاورزي و رها كردن آنها پس از چند سال و مسايل اقتصادي و اجتماعي به ويژه مسايل مالكيت اراضي و غيره، سرعت تخريب اين مراتع ارزشمند بيشتر از گذشته شده است.

اهميت مراتع در كشور به اندازه­اي است كه انجمن مرتعداري ايران در سال 1378 با هدف ايجاد هماهنگي بين متخصصان رشته­هاي علوم مرتعداري به منظور حفظ، احيا، بهبود و توسعه كمي و كيفي نيروهاي متخصص و بهبود بخشيدن به امور آموزشي و پژوهشي تشكيل شد.

در اين گزارش سعي شده است با اشاره به وضعيت مراتع از دهه­هاي گذشته تا­ كنون، اهميت اين منابع ارزشمند از ديدگاه­هاي مختلف بررسي شود.

 دكتر محمدرضا مقدم، رييس هيات مديره انجمن مرتعداري ايران، در نامه ارسالي خود به اين خبرگزاري مي گويد: جمعيت انسان و دام طي چند دهه گذشته با توجه به پيشرفت­هاي علمي و ارتقاي سطح بهداشت افزايش يافته كه اين مساله همزمان با افزايش سطح زندگي، فشار بر مراتع را زياد مي­كند.

وي مي­افزايد: در حال حاضر حركت دامداران به مكان­هاي مختلف به دليل وجود دام­هاي گرسنه و عدم توجه به حفاظت آب و خاك، باعث تخريب مراتع و بيابان­زايي شده است، به گونه­اي كه حتي در اطراف تهران ماسه­هاي روان تشكيل شده­اند.

دكتر مقدم در ادامه عنوان مي­كند: بر اساس برآورد سازمان خواروبار جهاني، از 45 مورد ارزش منابع طبيعي، مواردي شامل كنترل بيولوژيكي، خاك­زايي، تنظيم جريان­هاي هيدرولوژيكي، كنترل و فرسايش آبي و بادي، اكوتوريسم، تنوع ذخاير توارثي گياهي، گرده­افشاني، تنظيم گازها و تنظيم شرايط اقليمي، نهادي و غيربازاري شناخته شده­اند.

وي ادامه مي­دهد: بر مبناي محاسبات انجام شده مي­توان ادعا كرد كه ارزش اقتصادي خدمات غيربازاري جنگل­ها و مراتع در سال 1382 به تنهايي معادل 43 درصد كل ارزش توليد ناخالص داخلي و 4 برابر ارزش افزوده بخش كشاورزي در زير بخش­هاي زراعت، باغباني، دامداري، جنگلداري و ماهيگيري در سال 1381 بوده است.

وي معتقد است: وزارت نيرو سالانه هزينه­هاي هنگفتي را صرف ساختن سدهايي مي­كند كه علاوه بر تنظيم جريان آب­هاي سطحي، باعث حفظ و ذخيره آب­هاي خارج از دسترس نيز مي­شود، اما هرچند اين وزارت­خانه عمر مفيد سدهاي احداثي را 50 تا 100 سال در نظر گرفته است، براي جلوگيري از پرشدن مخزن اين سدها از رسوبات خاك­هاي حاصلخيزي كه در نتيجه عدم حفاظت خاك از حوزه­هاي آبخيز به سمت مخازن سدها حركت كرده و باعث پر شدن آنها مي­شوند، اقدامي كه در عمل مشاهده شود، انجام نمي­دهد.

دكتر مقدم مي­گويد: در حال حاضر با وجود شرايط اقتصادي خوب كشور و يا استفاده از منابع مالي ناشي از صادرات نفت و گاز و ساير منابع مي­توان هزينه رسيدگي به اين سدها را پرداخت كرد، اما نمي­توان اطمينانداشت كه با پر شدن اين سدها در 50 يا 100 سال آينده، زير ساختار سدها، سرمايه­گذاري­هاي انجام شده و همچنين تامين آب شرب و حتي آب صنعتي بخش­هاي پايين دست با مشكلي رو­به­رو نخواهد شد.

مهندس افسانه حكمت، عضو كميته پژوهشي دانشگاه آزاد اسلامي واحد كرمان در گفتگو با خبرنگار ايانا مي­گويد: هرچند در سال 1346 نهادي با عنوان وزارت منابع طبيعي راه­اندازي شد، اما چون فرصتي براي كسب تجربه نيافت، نتوانست چنان كه شايسته است، از اين منابع حفاظت كند.

حكمت عنوان مي­كند: منابع طبيعي در حال حاضر در شرایطی قرار دارد که برای حفظ آن اقدامات موثری صورت نمی­گیرد و هرچند به آن اهميت زيادي داده می­شود، اما ارزش واقعي اين منابع درک نشده است.

وي مي­افزايد: يكي از گروه­هايي كه منابع را حفظ مي­كنند، عشاير هستند كه با كوچ خود از يك منطقه به منطقه ديگر، از دير باز همان عمل آيش را در بخش كشاورزي انجام مي­دادند، ولي امروزه با اسكان عشاير و ملي كردن مراتع، استفاده از آنها به صورت رقابتي شده و دام، بي­رويه براي چرا فرستاده مي­شود.

حکمت ادامه می­دهد: براساس آمار سال 1372، تعداد 4/37 میلیون راس گوسفند و بره و 9/18 میلیون راس بز و بزغاله در کشور وجود داشت، اما در سال 82 تعداد 37 میلیارد راس گوسفند و 20 میلیارد راس بز شمارش شد که با توجه به اقتصادی بودن پرورش دام سبک برای تولید گوشت، افزایش ناگهانی جمعیت دام منطقی به نظر می­رسد، ولی عدم رسیدگی به وضعیت مراتع، منجر به نابودی صنعت دامپروری در سال­های آتی خواهد شد.

وي تصریح می­کند: با توجه به اين كه انجام هر پروژه­اي نياز به مطالعه و تجربه دارد و در يك دوره حداقل 10 ساله جواب خواهد داد، شايد بهتر آن بود كه در زمان تاسيس وزارت منابع طبيعي در سال 1346، حداقل يك فرصت 10 ساله به اين وزارت­خانه داده مي­شد، تا امروز مساله تخريب مراتع به اين شدت مطرح نشود./

/ 0 نظر / 5 بازدید