صادرات سيب‌زميني به عراق متوقف شد

اردبیل - خبرگزاری کشاورزی ایران
سرويس تشکل هاي غير دولتي

به علت افزايش تعرفه گمركي ايران صادرات سيب‌زميني به عراق متوقف شد.
   

روح‌ا... سيفي‌نژاد، مديرعامل كانون هماهنگي تشكلهاي اردبيل در گفت و گو با خبرنگار ايانا گفت: با اعمال تعرفه 100 درصدي گمرك ايران صادرات سيب‌زميني اردبيل به كشور عراق متوقف شد.

وي افزود: در حالي صادرات سيب‌زميني به كشور عراق به علت اعمال تعرفه‌اي كارشناسي نشده متوقف شد كه صادرات به اين كشور مي‌توانست ضمن تنظيم بازار جايگاه صادراتي ايران در اين كشور را نيز تثبيت كند.

سيفي‌نژاد گفت: در غياب ايران كشور پاكستان با صادرات وسيع سيب‌زميني بازارهاي فروش اين كشور را در اختيار گرفته است اين در حاليست كه بعد از گذشت 5 سال صادرات امكان توسعه و صادرات در اين كشور وجود داشت.

وي خاطر نشان كرد: توليد سيب‌زميني در اردبيل به 770 هزار تن رسيده است اين در حاليست كه به غير از يك كارخانه كوچك با ظرفيت تحويل پايين هيچ كارخانه فرآوري سيب‌زميني فعال در اين استان وجود ندارد.

مديرعامل كانون هماهنگي تشكلهاي اردبيل تصريح كرد: علاوه بر عراق به علت عدم صرفه اقتصادي صادرات اين محصول به آذربايجان نيز متوقف شده است.

اين كارشناس تصريح كرد: هرچند اين اقدام براي كنترل قيمت سيب‌زميني انجام شده است اما به نظر مي‌رسد به جاي توقف صادرات اعمال مديريت در سيستم توزيع بتواند منجر به كنترل قيمتها شود./

خبرنگار: فاطمه مهرداديان

 

/ 0 نظر / 5 بازدید