تاثیر ضایعات گیاهی بر کنترل علفهای هرز باغهای مرکبات

محققان مصری دست یافتند

تاثیر ضایعات گیاهی بر کنترل علفهای هرز باغهای مرکبات

مصر - خبرگزاری کشاورزی ایران
سرویس بین المللتاثیر ضایعات گیاهی بر کنترل علفهای هرز باغهای مرکبات

کشاورزان کشت ارگانیک با مشکلات جدیدی به‌ویژه در زمینه مدیریت و کاهش علفهای هرز مواجهند.  به گزارش ایانا از مجله اینترنتی ساینس دیلی (Science Daily)، علاقه به تولید محصولات ارگانیک در سراسر جهان رو به افزایش است. این محصولات که نماد محصولات سالم برای مصرف کنندگان و بی­ضرر برای محیط زیست هستند، از ورود مواد شیمیایی به مواد غذایی، خاک و آب می­کاهند. 

بر اساس این گزارش، در کشت ارگانیک معمولا از خاک­پوشهای (مالچ) تهیه شده از مشتقات نفت برای مهار علفهای هرز استفاده می­کنند که از نظر افزایش رواناب ضررهایی به دنبال دارد، از این رو همه در جست‌وجوی روشهای مناسب غیر شیمیایی برای کنترل علفهای هرز هستند.

محققان واحد گیاه­شناسی مرکز تحقیقات مصر به تازگی نتایج دو سالهٔٔٔٔٔٔ بررسی خود را بر روی درختان 15 ساله نارنگی منتشر ساخته­اند. بررسی آنها به تاثیر تیمارهای استفاده از خاک­پوش پوشال برنج، خاک­پوش اکالیفا (لویی)، خاک­پوش پلاستیک سیاه، از بیخ کندن علفهای هرز با کج­بیل و استفاده از علف­کش «گلای فوزیت» بر کنترل علفهای هرز، عملکرد و کیفیت میوه نارنگی پرداخته است.

محققان دریافتند که بیشترین میزان مهار علفهای هرز (94 تا 100 درصد) با خاک­پوش پلاستیک و خاک­پوش سه لایه پوشال برنج یا لویی حاصل شد. پوشاندن خاک با دو لایه از پوشال برنج و لویی نیز در حد 85 تا 98 درصد موجب مهار علفهای هرز شد. همچنین استفاده از این خاک­پوشها به طور معنی­داری سبب افزایش عملکرد میوه شد.

این نتایج نشان می­دهد که استفاده از خاک­پوش دو لایه پوشال برنج و گیاه لویی در مهار علفهای هرز باغهای مرکبات موثر است. البته این محققان در گزارش خود نکات مهمی را به تولیدکنندگان یادآور شده­اند و آن ضرورت قرار دادن خاک­پوشهای گیاهی با عمق بیشتر درخاک برای زدودن علفهای هرز است. همچنین در این روش هزینه حمل و نقل این مواد به باغ باید مد نظر قرار گیرد./

مترجم: سید محسن سنجری

/ 0 نظر / 77 بازدید