ضریب تامین غذا به 94 درصد رسید

تهران - خبرگزاری کشاورزی ایران
سرویس مجلس

ضریب تامین غذا و سلامت از 83 درصد در سال 1384 به 94 درصد در سال جاری رسیده است.    

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایانا، وزیر جهاد کشاورزی در پاسخ به سوال نماینده نوشهر مبنی بر عدم تحقق ضریب غذا و سلامت به رغم تاکید رهبری گفت: ضریب سلامت و غذا در سال 1383 که اینجانب وزارت جهاد کشاورزی را تحویل گرفتم 83 درصد بود و امروز با جرات اعلام می‌کنم که بیش از 94 درصد است.

 

اعمال تعرفه فصلی در این دولت مصوب شد

اسکندری با اشاره به متن قانون گفت: در حالی که در گذشته واردات و صادرات متناسب با سیاست آزاد با هر تعرفه‌ای در هر زمانی قانونی مصوب شده بود اعمال تعرفه فصلی برای حمایت از تولیدکننده، مصرف‌کننده داخلی در این دولت مصوب شد.

وی خاطرنشان کرد: ابزار دولت در واردات قرنطینه و تعرفه است که سعی شد با افزایش تعرفه در زمان برداشت و کاهش آن در زمان کمبود این موازنه درست انجام شود.

وزیر دولت نهم افزود: با وجود این‌ وزارت جهاد کشاورزی از تصویب قانونی که بر اساس آن جلوی واردات محصولات کشاورزی گرفته شود، استقبال می‌کند.

 

فقط یارانه واردات را حذف کردیم

وزیر جهاد کشاورزی در پاسخ به ممنوعیت واردات بذر سیب‌زمینی گفت: با تولید مینی‌تیوبر به عنوان یکی از سالمترین و مناسبترین بذر سیب‌زمینی در داخل کشور، واردات یارانه‌دار آن حذف شد.

وی افزود: در سال گذشته هیچ محدودیتی برای واردات بذر سیب‌زمینی به کشور وجود نداشت. تنها اتفاقی که در این حوزه افتاد حذف یارانه واردات از بذر سیب‌زمینی بود.

اسکندری با اشاره به صادرات سیب‌زمینی گفت: اگر اینجانب به جای اردوگاه تولید در ستاد توزیع و واردات خیمه زده‌ام پس چگونه صدها تن سیب‌زمینی به کشورهای همجوار صادر و کارخانه‌های مختلف احداث می‌شود.

وی تصریح کرد: اگر تولیدی در کشور نبود صادرات و احداث کارخانه‌ها نیز بی‌معنا بود.

اسکندری از تدوین برنامه خشکسالی برای نخستین بار در دولت نهم خبر داد و گفت: اکنون وزارت جهاد کشاورزی دارای برنامه خشکسالی و راهکارهای مبارزه با آن است که در گذشته فاقد آن بود.

وی ایراد نماینده نوشهر در کاهش سطح چغندر قند را وارد دانست و گفت: قبول دارم سطح چغندر قند که در سال 1385 تا 180 هزار هکتار افزایش یافته بود، روند کاهشی یافته است.

در نهایت نماینده نوشهر از پاسخهای ارائه شده وزیر جهاد کشاورزی قانع نشد و سوال برای بررسی به کمیسیون مربوطه ارجاع شد./

خبرنگار: فاطمه مهردادیان

/ 1 نظر / 55 بازدید
نیوشا

اثر فوق العاده ای روی سفتی پوست دارد [گل][گل][گل][گل][گل][گل][خداحافظ]