بذر منوژرم چغندرقند نيازمند اختصاص تسهيلات بيمه‌اي است

رئيس اداره اصلاح و تهيه بذر چغندرقند اردبيل در گفت و گو با ايانا:

بذر منوژرم چغندرقند نيازمند اختصاص تسهيلات بيمه‌اي است

 
خبرگزاري کشاورزي ايران - سرويس کشاورزي : 

با توجه به تفاوت قيمت بذر منو و مولتي ژرم چغندرقند،‌ صندوق بيمه محصولات كشاورزي تعرفه جداگانه‌اي را براي بذر منوژرم در نظر نگرفته است.    

دكتر مطلوبي، رئيس اداره اصلاح و تهيه بذر چغندرقند اردبيل در گفت و گو با خبرنگار ايانا با اعلام اين مطلب گفت: بذر منوژرم چغندرقند به دليل تك جوانه‌اي بودن، كاهش ميزان مصرف بذر در هكتار (حدود 3/1 بذر مولتي ژرم) كاهش هزينه‌ها از جمله عدم نياز به تنك كردن و كشت مكانيزه از سوي كشاورزان با استقبال خوبي مواجه شده است.

وي افزود: بذر منوژرم داراي قيمتي حدود 1650 تومان است در حالي كه بذر مولتي‌ژرم 513 تومان به فروش مي‌رسد، كه با توجه به اين تفاوت قيمت تعرفه بيمه‌اي جداگانه‌اي براي اين بذرها لحاظ نشده است.

دكتر مطلوبي در ادامه گفت: سرما و يخبندان پاييزه و بهاره،‌ تگرگ و سيل هر ساله خسارت زيادي به كشاورزان وارد مي‌كند اما به دليل عدم تعريف تعرفه جدا، كشاورزان موفق به دريافت مقدار واقعي ضرر و زيان خود نمي‌شوند.

وي با اشاره به اينكه طي چهارسال گذشته به دليل مصرف زياد، بذر منوژرم جايگزين مولتي‌ژرم شده است، افزود: در شرايط حاضر بذر مولتي‌ژرم فقط در مزارع كوچك كه امكان حركت ادوات مكانيزه وجود ندارد، كشت مي‌شود و تمامي كشاورزان بذركار از متوژرم استفاده مي كنند.

دكتر مطلوبي در پايان گفت: با توجه به ميزان مصرف اميد است كه صندوق بيمه محصولات كشاورز توجه ويژه‌اي به اين موضوع داشته باشد./

خبرنگار: مژگان ستار

 

/ 0 نظر / 45 بازدید