باغداران میوه‌های انار باقیمانده از سال قبل را نابود کنند

رئیس موسسه تحقیقات گیاه‌پزشکی کشور در گفت‌وگو با ایانا:

باغداران میوه‌های انار باقیمانده از سال قبل را نابود کنند

تهران - خبرگزاری کشاورزی ایران
سرویس پژوهش و تحقیقات

دستورالعمل مبارزه با کرم گلوگاه انار توسط محققان موسسه تحقیقات گیاه‌پزشکی کشور تهیه شد.
   

کد خبر: 13R-8801-3001

رئیس موسسه تحقیقات گیاه‌پزشکی کشور با اعلام این مطلب در گفت‌وگو با خبرنگار ایانا گفت: این موسسه در سالهای گذشته تعدادی طرح تحقیقاتی انجام داده است که نتایج حاصل از آن منجر به تهیه دستورالعملی برای مبارزه با کرم گلوگاه انار شد.

دکتر حسن عسگری افزود: این دستورالعمل پیرو پیشنهاد اتاق فکر تهیه شده و حاوی سه بند اصلی است و بر اساس فنولوژی یا مراحل رویشی درخت انار تنظیم شده است.

وی با اعلام این که کرم گلوگاه انار آفتی نیست که بتوان به راحتی تحت کنترل درآورد، گفت: تعداد نسلهایی که این آفت ایجاد می‌کند با توجه به منطقه، چهار تا پنج نسل است و به دلیل تداخل تسلها، کنترل و مبارزه مشکل است.

دکتر عسگری همچنین بر کنترل و مبارزه همزمان باغداران هر منطقه تاکید و خاطرنشان کرد: لازم است برنامه‌ریزی جامعی برای مبارزه صورت گیرد و با استفاده از روشهای تلفیقی، تمامی باغداران هر منطقه به صورت همزمان به مبارزه بپردازند و گرنه هیچ نتیجه‌ای دربر نخواهد داشت.

 

فصل بهار، میوه‌های باقیمانده از سال قبل را در باغ مدفون کنید

رئیس موسسه تحقیقات گیاه‌پزشکی کشور با اعلام این که فصل بهار از اواخر فروردین تا اردیبهشت‌ماه بهترین زمان رعایت نکات بهداشتی در باغهای انار است، گفت: کنترل آفت در مراحل زمستان‌گذران در حدود 10 تا 20 درصد از جمعیت آفت را کاهش می‌دهد، بنابراین میوه‌های باقیمانده بر روی درخت یا روی زمین باید جمع‌آوری و در قسمتی از باغ مدفون شود.

دکتر عسگری خسارت آفت در این مرحله را 40 تا 50 درصد برشمرد و افزود: معدوم‌سازی در این فصل بسیار توصیه می‌شود.

وی هرس را از دیگر روشهای بهداشتی عنوان کرد و گفت: در زمانی که شاخه‌های درخت انبوه می‌شود، کیفیت انارها به لحاظ کیفیت و کمیت مقرون به صرفه نیست، بنابراین هرس درختان علاوه بر حذف میوه‌های ضعیف، باعث بالا بردن مقاومت درخت نیز می‌شود.

این مقام مسئول در ادامه به اهمیت تغذیه مناسب و آبیاری به‌موقع اشاره و خاطرنشان کرد: اگر آبیاری منظم باشد، از ترک خوردن و ضعیف ماندن میوه‌ها جلوگیری می‌شود و باغی به وجود می‌آید که از نظر کیفیت مقرون به صرفه باشد و محصول نیز ریزش نمی‌کند و روی درخت نمی‌ماند، بدین ترتیب جمعیت آفت به سال بعد منتقل نمی‌شود و افزایش نمی‌یابد.

 

حذف پرچمها 20 درصد از جمعیت کرم گلوگاه را کاهش می‌دهد

وی حذف پرچمها با استفاده از وسیله‌ای استاندارد را دومین روش ذکرشده در این دستورالعمل عنوان کرد و گفت: با این روش، پروانه‌ها دیگر جای مناسبی برای تخمریزی نخواهند داشت و جمعیت آفت تا حد 20 درصد کنترل می‌شود.

رئیس موسسه تحقیقات گیاه‌پزشکی کشور استفاده از زنبور تریکوگراما را از دیگر روشهای مبارزه برشمرد و گفت: البته این طرح نیاز به طرحهای تکمیلی‌تر دارد، اما رهاسازی این زنبور در داخل باغ باعث می‌شود که زنبور، تخم آفت را شناسایی کند و داخل آن تخم بگذارد و به جای آفت، زنبور خارج شود.

وی در ادامه گفت: اما با توجه به آن که زنبور تریکوگراما حوزه‌های متعددی دارد، به باغداران توصیه می‌شود که از گونه‌های خاص درختی استفاده و زیر نظر سازمان حفظ نباتات نسبت به تهیه آن اقدام کنند.

دکتر عسگری همچنین به استفاده همزمان باغداران از روشهای تلفیقی تاکید کرد و گفت: نقش سازمان نظام مهندسی کشاورزی و کلینیکهای گیاه‌پزشکی در این مورد بسیار ضروری و پراهمیت است.

 

طرح ویژه مبارزه با کرم گلوگاه انار تدوین می‌شود

رئیس موسسه تحقیقات گیاه‌پزشکی کشور در ادامه گفت: به دلیل حساسیت وزیر جهاد کشاورزی به حفظ این محصول استراتژیک، طرح ویژه و جامع مبارزه با کرم گلوگاه انار توسط موسسه گیاه‌پزشکی کشور تدوین و به زودی به وزیر کشاورزی و اتاق فکر ارائه خواهد شد تا با حمایتهای همه‌جانبه، از سایر روشهای تحقیق نیز استفاده شود.

دکتر عسگری در پایان گفت: اتاق فکر جهاد کشاورزی محل تقاطع ارگانها و دستگاههای مختلف است که امید می‌رود با همکاری بخش، این آفت سخت از باغهای کشور رخت بربندد./

خبرنگار: مژگان ستار

تاریخ : 1388/1/30     ساعت ارسال : 12:15:4

/ 0 نظر / 11 بازدید