کشت متراکم زیتون، افزایش 400 درصدی بهره‌وری را باعث می‌شود

مجری طرح زیتون در گفت‌وگو با ایانا:

کشت متراکم زیتون، افزایش 400 درصدی بهره‌وری را باعث می‌شود

تهران - خبرگزاری کشاورزی ایران
سرویس کشاورزیطرح زیتون

روش کشت متراکم به عنوان طرحی جدید، موجب افزایش 400 درصدی بهره‌وری از آب و منابع خاکی می‌شود.
   

مجری طرح زیتون با اعلام این مطلب در گفت‌وگو با خبرنگار ایانا گفت: جهت افزایش بهره‌وری از منابع آب و خاک، روش کشت متراکم در چهار استان کشور و کشت دیم این گیاه، در هشت استان کشور آغاز شد.

جهانگیر عرب افزود: در شرایطی که روز به روز از مقدار عرصه جهت توسعه و میزان آب کاسته می‌شود و بر جمعیت افزوده می‌شود، افزایش بهره‌وری در تولید محصولات ضروری مانند روغن حقیقتی اجتناب‌ناپذیر است.

وی با اعلام اینکه بارآوری اقتصادی این روش، در سال پنجم محقق می‌شود گفت: با کشت حداقل هزار و 200 اصله نهال در هر هکتار، از سال دهم به بعد نیز می‌توان از هر هکتار 10 تن محصول زیتون برداشت کرد.

عرب افزود: برای توسعه باغهای زیتون دستور حرکت به سمت خودکفایی روغن مصرفی مردم کشور است که بخشی از آن باید از روغن زیتون تامین شود.

وی در ادامه گفت: در آستانه سی‌امین سالگرد انقلاب مقایسه دستاوردهای 30 ساله نشان داد سطح زیر کشت زیتون درسال 1357 تنها سه هزار و 500 هکتار بود در حاالی که این سطح در سال 1386 به 120 هزار هکتار رسید.

عرب از تولید 65 هزار و 774 تن میوه زیتون در سال گذشته خبر داد و گفت: درسال 1357 تنها شش هزار و 500 تن میوه تولید شد.

وی در خصوص تولید روغن زیتون نیز گفت: در سال 1357 حدود 600 تن روغن تولید شد اما در سال گذشته چهار هزار و 736 تن روغن تولید شد.

مجری طرح زیتون از افزایش تعداد استانهای زیتون‌خیز از سه به 26 استان خبر داد و گفت: تعداد کارخانجات روغنکشی نیز از سه واحد به 30 واحد در 12 استان کشور افزایش یافته است.

وی در پایان گفت: ظرفیت نهالستانها درسال گذشته نیز 13  میلیون اصله بود./

خبرنگار: مژگان ستار

/ 0 نظر / 89 بازدید