اختصاص سالانه 25 میلیارد ریال برای مقابله با بیماری جاروک لیموترش

اختصاص سالانه 25 میلیارد ریال برای مقابله با بیماری جاروک لیموترشاختصاص سالانه 25 میلیارد ریال برای مقابله با بیماری جاروک لیموترش


تهران  - خبرگزاری کشاورزی ایران

گروه: کشاورزی


به منظور مبارزه با بیماری جاروک لیموترش سالیانه 25 میلیارد ریال طی سالهای 87 تا 91 به برنامه جامع مدیریت این بیماری اختصاص خواهد یافت.


به گزارش روابط عمومی وزارت جهاد کشاورزی، مدیر برنامه جامع مدیریت بیماری جاروک لیموترش با اعلام این مطلب گفت: در فروردین سال 86 بخشی از اعتبارات مورد نیاز  این برنامه با اختصاص مبلغ 10 میلیارد ریال تامین و در جریان دور دوم سفرهای استانی دولت به هرمزگان نیز با اختصاص 25 میلیارد ریال برای اجرای برنامه مدیریت بیماری جاروک لیموترش موافقت شد.

 

دکتر محسن مردی درخصوص پرداخت خسارت به باغداران در مناطق آلوده به بیماری جاروک لیموترش اظهار داشت: اگرچه پرداخت خسارت مستقیم به این کشاورزان به لحاظ قوانین سازمان حفظ نباتات امکان پذیر نیست با این حال برای حل مشکلات کشاورزان اقدامهایی در خصوص امحای درختان آلوده، آماده سازی مجدد زمین، تهیه نهال جایگزین و ترمیم سیستمهای آبیاری در سطحی معادل هشت هزار و 687 هکتار با استفاده از اعتبارات این برنامه در حال انجام است.

 

دکتر مردی در عین حال از امحا، اصلاح و جایگزینی باغهای بسیار آلوده در سطح سه هزار و 850 هکتار در استانهای هرمزگان و کرمان در سال 88 خبر داد.

 

وی افزود: در حال حاضر 55 پروژه تحقیقاتی و اجرایی برای شناسایی و تشخیص سریع و دقیق ناقل بیماری، میزان و عامل بیماری، شناسایی روشهای به باغی، شناسایی ارقام مقاوم لیموترش، اصلاح و جایگزینی باغهای لیموترش، قرنطینه بیماری در مناطق سالم و آلوده و ترویج، آموزش و اطلاع رسانی در حال اجرا است.

 

وی همچنین ایجاد شبکه بیماری جاروک لیموترش ایران با مشارکت متخصصان داخلی و خارجی، امحا و اصلاح و جایگزینی باغات بسیار آلوده در سطح چهار هزار و 837 هکتار در استانهای هرمزگان و کرمان از سال 86 تا 87، تهیه نقشه پراکنش و سیستم شبیه ساز پیشرفت بیماری به منظور مدیریت بیماری و ایجاد و تجهیز 12 پست قرنطینه و استقرار آن در نوار مرزی مناطق آلوده را از مهمترین اقدامات انجام شده از سال 86 تاکنون برشمرد.

 

گفتنی است، علایم بیماری جاروک لیموترش برای نخستین بار در سال 1376 در منطقه نیک شهر استان سیستان و بلوچستان پدیدار و به تدریج به مناطق میناب، رودان، بندرعباس و حاجی آباد گسترش یافت./

 

/ 0 نظر / 206 بازدید