با افزایش 80 تومانی قیمت گندم، خرید تضمینی شتاب گرفت

  • مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی فارس:
 

با افزایش 80 تومانی قیمت گندم، خرید تضمینی شتاب گرفت

با افزایش خرید تضمینی گندم به 800 تومان، کشاورزان انگیزه بیشتری برای تحویل محصول خود به دولت پیدا کرده‌اند؛ به‌طوری که در روزهای اخیر خرید دولتی گندم شتاب بیشتری گرفته است.

 

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی فارس در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) با اعلام این مطلب گفت: سطح زیر کشت گندم آبی و دیم فارس 476 هزار هکتار بوده که 372 هزار هکتار آن آبی و مابقی آن دیم است.

احمد دزفولی افزود: تاکنون از سطح گندمزارهای استان 340 هزار هکتار آبی و بیش از 60 هزار هکتار دیم برداشت شده است که از این میزان سطح زیر کشت، یک میلیون و 450 هزار تن محصول استراتژیک گندم تولید شده است.

وی خاطرنشان کرد: از این میزان تولیدشده، یک میلیون و 150 هزار تن آن مازاد بر نیاز کشاورزان است که از این میزان بیش از 750 هزار تن آن توسط دولت خریداری شده است.

دزفولی ادامه داد: حدود 300 هزار تن نیز توسط بخش خصوصی از جمله کارخانه‌های آرد خریداری شده است و برآورد می‌شود که 100 هزار تن نیز کشاورزان به‌منظور افزایش قیمت ذخیره کرده باشند که امید می‌رود با افزایش 80 تومانی خرید تضمینی آن را به دولت تحویل دهند.

وی تصریح کرد: بخشی از گندم تولیدشده خارج از چرخه نان به مصرف می‌رسد؛ به‌طوری که در یک گزارش به استانداری فارس 20 هزار تن از این محصول توسط دامداری خریداری شده بود.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی فارس یادآور شد: به‌دلیل خاصیت چسبندگی گندم دامداری‌ها 15 درصد مصرف خود را از گندم دامی تأمین می‌کنند که البته باید از اداره استاندارد مجوز داشته باشند.

دزفولی تأکید کرد: خروج گندم از مرزهای استان ممنوع است؛ در حالی که به‌طور کامل مرزها تحت کنترل هستند، اما با این حال، این امکان وجود دارد که این محصول از استان خارج شود. هم‌اکنون بعضی از کارخانه‌های آرد و دلالان گندم را از کشاورز خریداری و هزینه نگهداری سه ماه آن را به آنها پرداخت می‌کنند که در فرصت مناسب آن را از استان خارج کنند.

وی اظهار داشت: با این وجود، وضعیت خرید تضمینی گندم با توجه به اقدامات صورت‌گرفته نسبت به سال گذشته مناسب‌تر است، به‌طوری که تاکنون نسبت به مشابه سال گذشته 10 درصد رشد داشته است.

دزفولی در پایان به افزایش قیمت گندم توسط بخش خصوصی اشاره کرد و گفت: با افزایش خرید تضمینی گندم توسط دولت، بخش خصوصی نیز به‌منظور خرید بیشتر از کشاورزان، قیمت آن را افزایش داده، به‌طوری که هر کیلوگرم را 850 تومان خریداری می‌کنند./

 

خبرنگار: فرید مرادی

A-920502-03

/ 3 نظر / 59 بازدید
زراعت و اصلاح نباتات

با سلام دوستان عزیز خوشحال میشیم از وبلاگ ما دیدن کنید و در صورت تمایل شما باعث افتخار ماست که وبلاگ ما را لینک کنید. این وبلاگ وابسته به انجمن علمی دانشجویی زراعت و اصلاح نباتات دانشگاه لرستان می باشد. وبلاگ دانشجویی زراعت و اصلاح نباتات agrobreed-lu.blogfa.com با تشکر از شما

رویا

سلام خدا قوت ممنون از اطلاعاتتون به امید پیشرفت روزافزونتون

رویا

سلام خدا قوت ممنون از اطلاعاتتون به امید پیشرفت روزافزونتون