معرفی دو رقم گندم مقاوم به زنگ سیاه

رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج خبر داد: 


معرفی دو رقم گندم مقاوم به زنگ سیاه 


تهران  - خبرگزاری کشاورزی ایران

گروه: پژوهش و تحقیقات 

دو رقم گندم که به بیماری زنگ سیاه و زرد دارای مقاومت هستند، معرفی و در مرحله نامگذاری است.


به گزارش خبرنگار ایانا، رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج با اعلام این مطلب در گفتگو با خبرنگار ایانا گفت: زنگ سیاه یک بیماری خطرناک است که از کشورهای افریقایی اوگاندا و کشورهای اطراف آن، به سمت یمن و غرب کشور شیوع پیدا رده و در حال حاضر مبارزه با آن به صورت فراگیر امکانپذیر نیست و تنها راه مقابله معرفی ارقام مقاوم است.

 

دکتر جهانگیر پرهمت سالهای 1386 و اوایل 1387 را زمان شروع گسترش این بیماری در کشور اعلام کرد و افزود: بخش تحقیقات با همکاری سازمان حفظ نباتات کشور، برای پایش این بیماری در 15 نقطه اقدام کرد و همزمان با آن موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه بذر و نهال در بخش تحقیقات غلات پیگیری و شناسایی ارقام مقاوم به زنگ سیاه را آغاز کرد.

 

وی درباره خصوصیات این دو رقم گفت: یکی از این ارقام دارای میانگین 68/8 تن در هر هکتار است و نسبت به بیماری زنگ سیاه و زرد مقاومت داشته و عملکرد رقم دوم نیز به 58/8 تن در هر هکتار می‌رسد.

 

دکتر پرهمت دستیابی به ارقام مقاوم را یکی از راههای دستیابی به پایداری تولید برشمرد و افزود: کم کردن آسیب‌پذیری در مقابل نوسانات نیز یکی دیگر از مصادیق اصلاح الگوی مصرف است.

 

 

 

افزودن اصلاح الگوی مصرف به برنامه‌های راهبردی

 

رئیس سازمان تات با اعلام اینکه در حال حاضر 83 برنامه راهبردی در بخش تحقیقات وجود دارد، گفت: در نظر داریم که یک برنامه‌ای تحت عنوان اصلاح الگوی مصرف به برنامه‌های راهبردی کشور اضافه کنیم.

 

دکتر پرهمت از معرفی 20 دستاورد جدید تحقیقاتی در هفته جهاد کشاورزی خبر داد و گفت: در نمایشگاهی که در محل مجلس شورای اسلامی برگزار می‌شود، این دستاوردها اعلام خواهد شد.

 

وی در ادامه گفت: حدود 37 میلیون هکتار اراضی مستعد در بخش کشاورزی وجود دارد و مابقی اراضی هم به دلیل نبود منابع آبی دارای مشکل است.

 

دکتر پرهمت افزود: حدود 130 میلیارد مترمکعب آب قابل استحصال است که تا کنون فقط از 96 میلیارد مترمکعب آن بهره‌برداری شده است.

 

وی با اعلام اینکه با استفاده از منابع علمی کشور و تولید دانش در مزارع تولید 100 هزار تنی محصولات کشاورزی محقق شد، خاطرنشان کرد: در سالهای اوایل انقلاب تولید تنها 20 هزار تن بود، در حالیکه اکنون به 100 هزار تن رسیده است.

 

دکتر پرهمت تولید غذای سالم را یکی دیگر از اهداف اصلاح الگوی مصرف عنوان کرد و گفت:تولید غذای سالم باعث می‌شود که هزینه‌های درمان نیز کاهش یابد.

 

وی از حرکت کشاورزی به سمت کشت های پاییزه نام برد و گفت: محصولاتی که امکان کشت در پاییز برای آنها وجود دارد باید در زمانهای پرآب سال کشت شود.

 

 

 

ارتقا میانگین تولید پنج محصول اصلی کشاورزی

 

دکتر پرهمت از طرح ارتقا میانگین تولید پنج محصول گندم، ذرت دانه‌ای، کلزا، چغندر قند و سیب‌زمینی خبر داد و گفت: به عنوان یک اقدام مهم، در راستای اصلاح الگوی مصرف، امسال به صورت آزمایشی در استانهای مختلف کشور به اجرا در خواهد آمد.

 

وی آموزش کشاورزان را از مهمترین محورهای این طرح عنوان کرد و افزود: توانمندسازی کشاورزان با استفاده از مزارع الگویی و استفاده از نهادهای علمی بخش خصوصی مانند تولیدکنندگان برتر کشاورزی، شرکتهای خدمات علمی و فنی کشاورزی، تسهیلگران، سربازان سازندگی با مدیریت کارشناسان باتجربه در این طرح دیده شده است.

 

دکتر پرهمت افزود: این طرح به عنوان یک طرح مدیریت مزرعه می‌تواند، در سطح 10 درصد اراضی گندم کشور، برای ارتقاء میانگین پنج درصدی مورد استفاده قرار گیرد.

 

وی ادامه داد: در 10 درصد از سطح 7/2 میلیون هکتاری گندم آبی، ارتقا میانیگین از 7/3 تن در هکتار به 1/4 تن در هکتار خواهد رسید که بدین ترتیب حدود 100 هزار تن افزایش محصول را در گندم آبی شاهد خواهیم بود و در کل تولید گندم به 500 هزار تن افزایش خواهد یافت./

 

 

 

خبرنگار: مژگان ستار

 

/ 0 نظر / 99 بازدید