گیاه دارویی آنغوزه در افزر قیر وکارزین فارس کاشته شد

گیاه دارویی آنغوزه در افزر قیر وکارزین فارس کاشته شد
شیراز- سرپرست اداره منابع طبیعی و آب خیز داری شهرستان قیر و کارزین فارس گفت: در 250 هکتار از ارتفاعات یک هزار و 500 متری کوه افزر از توابع شهرستان قیرو کارزین بذر گیاه دارویی آنغوزه کاشته شد.


عبدالرضا محمدی در این زمینه گفت: گیاه آنغوزه(با نام علمی ferula assa foetida)،‌ گیاهی چند ساله، ‌علفی بزرگ، دارای ریشه راست گوشتی و نسبتاً ضخیم و ساقه‌ای قوی، ‌خشن و فیبری است و در انواع اشکمی یا دانه‌ای و توده‌ای وجود دارد. 
این گیاه در نواحی بایر، زمین‌های ماسه‌ای خشک و آهکی گرم می‌روید و منشاء آن درمناطق استپی افغانستان و ایران نظیر استان‌های یزد، خراسان و کرمان ،‌هرمزگان ،‌ بوشهر و فارس می‌باشد. 
وی درباره خواص درمانی این گیاه اظهار داشت: آنغوزه دارای اثر ضد تشنج ، قاعده آور وضد کرم است و در رفع بیماریهای منشاء عصبی دستگاه تنفسی ، اسپاسم حنجره و دستگاه هضم ، آسم و رفع یبوست افراد مسکن بکار می رود . 
وی ادامه داد: از نظر دفع کرم برروی بعضی از انواع آنها مانندکرمک و لومبر ها اثر دارد بعلاوه در دفع کرم در Brohite Vermineuse دورو کبدی اثر قاطع ظاهر می سازد. 
محمدی گفت: از آنغوزه در دامپزشکی استفاده بسیار بعمل می آید و در تهیه بعضی از فرآورده های غذایی نیز به کار می رود . 
و ی افزود: آنغوزه به علت بوی ناپسندی که دارد همیشه بصورت حب ( حب ها 0/2 گرمی به تعداد دو تا پنج عدد در هر روز ) مصرف می شود . 
او همچنین گفت: در 20 هکتار از مراتع آب سکویه هم با همکاری بسیج سازندگی نهال کنار برای جلوگیری از فرسایش خاک و افزایش پوشش گیاهی کاشته می شود. 
محمدی ادامه داد: کنار نوعی درخت جنگلی و دارویی است که نیاز به آبیاری ندارد و با آب و هوای گرم و خشک سازگار است. 
وی افزود:این درخت در فصل پاییز گل می دهد که علاوه برعلوفه دام، خاصیت دارویی صدر و شهد آن هم غذای مناسبی برای زنبور عسل وحشی است. 
سرپرست اداره منابع طبیعی و آب خیز داری شهرستان قیر و کارزین گفت: زنبورها تولید عسل طبیعی را همراه با گل دادن درختان کنار آغاز می کنند و عسل طبیعی بدون هزینه درآمدی خدادادی برای بیکاران است. 
محمدی همچنین اظهار داشت: اجرای طرح آب خیز داری تل دراز با اعتبار پنج میلیون ریال آغاز شده است. 
وی افزود: طرح های آب خیز داری روستاهای هورز و کردیل هم در مجموع با دو میلیارد ریال اعتبار و به ترتیب با 95 و 75 درصد پیشرفت فیزیکی در حال انجام است. 
شهرستان ‏قیروکارزین به مرکزیت قیر در‏169 ‏کیلومتری جنوب غرب شیراز قرار دارد. 
7380 / 675


انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) / کد خبر 399194
/ 0 نظر / 155 بازدید