پژوهشگران دانشگاهی موفق به تولید یک ترکیب دارویی جدید ضد التهاب و ضد درد شدند

با استفاده از یک گیاه دارویی بومی ایران
پژوهشگران دانشگاهی موفق به تولید یک ترکیب دارویی جدید ضد التهاب و ضد درد شدند

خبرگزاری دانشجویان ایران - تهران


سرویس: پژوهشی

 

پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی تبریز موفق به استخراج یک ترکیب دارویی ضد التهاب و ضد درد موضعی از گیاه چله داغی شدند.

دکتر عباس دل‌آذر، عضو هیات علمی گروه فارماکوگنوزی دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تبریز و مجری طرح در گفت‌وگو با خبرنگار پژوهشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اظهار کرد: در تحقیقات این طرح موفق به استخراج ترکیباتی دارویی از ریشه این گیاه شده‌ایم که براساس بررسی‌های انجام شده می‌تواند پایه‌ای برای تولید دارویی ضد درد و ضدالتهاب قرار بگیرد و در حال حاضر پروژه‌ای برای تولید این دارو به صورت پماد موضعی از سوی وزارت بهداشت به ما محول شده که امیدوارم به زودی مجوز ساخت آن گرفته شود تا به عنوان داروی جدید به جامعه پزشکی معرفی شود.

وی تصریح کرد: تلاش ما این است که این ترکیب دارویی جدید بتواند پس از داروهای پیروکسیکام و دیکلوفناک به نحو موثری در درمان درد و التهاب استفاده شود.

دکتر دل‌آذر خاطرنشان کرد: گیاه چله داغی گیاهی از تیره نعناع و بومی کشورهای آسیای مرکزی مانند ایران، ‌ارمنستان و روسیه است. ریزوم‌های این گیاه سالیان سال در طب سنتی ایران به عنوان ضد درد موضعی، ضد التهاب، در درمان شکستگی استخوان، آرتریت، آسیب‌های تاندونی و رباطی به کار می‌رفته و در این پروژه حضور ترکیبات ایریدوئیدی، فنیل اتانوئیدی و مشتقات اسید فرولیک در آن گزارش شده است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تبریز با اشاره به اینکه در گذشته ریشه‌های غده‌یی این گیاه را خشک و پودر و به همراه پی گوسفند به صورت پماد یا ضماد در ناحیه‌ی آسیب دیده استفاده می‌کرده‌اند، افزود: در این تحقیقات جداسازی، تعیین ساختار شیمیایی و ارزیابی فعالیت آنتی اکسیدانی دو دی ترپن فورانولابدنی از این گیاه گزارش شده است که یکی از این دو ترکیب طبیعی، جدید به شمار می‌رود.

برگزیده بخش محققان علوم دارویی سیزدهمین جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی رازی در ادامه به ایسنا گفت: HPLC تهیه‌ای فاز معکوس عصاره متانولی ریزوم‌های گیاه منجر به جداسازی دو ترکیب دی ترپن گلیکوزیدی phlomisoside II و یک ماده جدید (که Eremostachiin نامیده شد) شد. ساختمان این ترکیبات به وسیله تکنیک‌های HRMS و NMR یک و دوبعدی تعیین شدند که این دو ترکیب در مدل DPPH فعالیت آنتی اکسیدانی از خود نشان دادند.

دکتر دل‌آذر در پایان با اشاره به اینکه نتایج این تحقیقات تا به حال در قالب چهار مقاله بین‌المللی به چاپ رسیده است، تصریح کرد: در فاز دوم این پروژه،‌ اثرات این ترکیبات بر روی حیوانات مورد مطالعه قرارگرفت و در آسیب‌های روماتوییدی، تاندونی و رباتی نتایج خوبی را حاصل کرد.

انتهای پیام

/ 0 نظر / 53 بازدید

Whoops, looks like something went wrong.