تولید سوخت زیستی از پسماندهای کشاورزی

به همت پژوهشگران جهاددانشگاهی واحد آذربایجان غربی صورت گرفت؛
تولید سوخت زیستی از پسماندهای کشاورزی

رئیس جهاددانشگاهی واحد آذربایجان غربی گفت:تولید آزمایشگاهی سوخت سبز زیستی ارزان قیمت توسط پژوهشگران جهاددانشگاهی واحد آذربایجان غربی صورت گرفت.
به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی آذربایجانغربی،مهندس عاقلی رئیس جهاددانشگاهی واحد آذربایجان غربی ضمن اعلام این دستاورد علمی افزود:تا کنون سوخت پاک(بیو اتانول) در کشورهای توسعه یافته از مواد غذایی ساخته می شد که با توجه به کمبود موادغذایی،وهزینه بالا این سوختها با قیمتی دو برابر سوختهای فسیلی تهیه می شد که توجیه اقتصادی نداشت. وی اضافه کرد: اتانول سلولزیک که از پسماندهای کشاورزی تولید می شود سوختی ارزان و پاک است که در کشورهای امریکا،انگلیس،کانادا و برزیل و... تولید می شود و پژوهشگران جهاددانشگاهی آذربایجانغربی برای اولین بار در کشور با روش ترمو شیمیایی مشتمل بر فرآوری بیومس گیاهی از طریق کاتالیست های شیمیایی موفق به تولید اتانول سلولزیک در ابعاد آزمایشگاهی شده اند.
وی گفت: در فاز دوم این طرح تولید اتانول سلولزیک به روش بیوتکنولوژی و در فاز سوم تولید نیمه صنعتی آن با کمک مسئولین کشور و وزارت نفت صورت می گیرد که با قیمت 280 تا 300 تومان قابل عرضه خواهد بود.رییس جهاد دانشگاهی آذربایجانغربی خبر از در دست اجرا بودن واتمام 172 طرح مطالعاتی تحقیقاتی در بخشهای مختلف بیتکنولوژی شیمیایی مدیریت شهری و روستایی و کشاورزی از سوی محققین جهاد دانشگاهی آذربایجانغربی در سطح استان دادوی افزود : 12 طرح در مرکز تحقیقات سیب و انگور ارایه شده که از این تعداد 2 طرح اتمام یافته و 10 طرح دیگر نیز در حال اجرا می باشد.
مهندس عاقلی گفت:برای اولین بار در کشور تولید نهالهای پایه کوتاه سیب به روش کشت بافت به صورت نیمه انبوه از سوی جهاد دانشگاهی آذربایجانغربی انجام خواهد شد. وی مرکز مطالعات هیدروپونیک را از دیگر مراکز تحقیقاتی جهاددانشگاهی آذربایجان غربی عنوان و اظهار کرد: در این مرکز محصولات به صورت آبکشت تولید می شوند و طرح مطالعه وضعیت تولیدات گلخانه ای هیدروپونیک و طرح مطالعه تولید گلهای زینتی بویژه گل رز در این مرکز در حال اجرا است و هم اکنون 150نهال یک گونه گل رز از کشور هلند وارد و مراحل سازگاری نشا10000با آب و هوای استان در حال انجام است.
وی در ادامه این نشست به سایر فعالیتهای پژوهشی و فناوری جهاددانشگاهی واحد آذربایجان غربی اشاره و اظهارداشت:دستیابی به دانش فنی تولید بتائین و افزایش تولید 100 درصدی قند از چغندر قند به روش کروماتوگرافی برای اولین بار در خاور میانه ،جذب موافقت قطعی تاسیس گروه شیمی تجزیه برای اولین بار در کشور، ارائه 10 روش جدید آنالیز و تجزیه مواد غذایی و نمایه 20 مقالهISIتوسط پژوهشگران این واحد از دیگر دستاوردهای پژوهشی جهددانشگاهی استان است      
رئیس جهاددانشگاهی واحد آذربایجان غربی گفت:در حوزه پشتیبانی مجتمع تحقیقاتی و آموزش عالی جهاددانشگاهی در حال ساخت می باشد که تا کنون با صرف 25 میلیارد ریال با مساحتی بالغ بر 5 هزار متر 60 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و سعی میشود این مجتمع به عنوان اولین شهرک تخصصی، تحقیقاتی کشاورزی ارتقاء یابد که از این طریق 400 نفر از متخصصین بخش کشاورزی به صورت مستقیم و یک هزار و 200 نفر به طور غیرمستقیم مشغول به کار خواهند شد.
وی به فعالیتهای  مرکز مطالعات و خدمات شهری و روستایی این واحد اشاره و اظهار کرد:در این مرکز برای 139 روستا طرح هادی روستایی اجرا میشود که تا کنون برای 30 روستا انجام شده و 109 روستا در حال اجرا می باشد و طرح ملی مدیریت پسماندهای منطقه آذربایجان شامل استانهای آذربایجانشرقی وغربی و اردبیل  نیز خاتمه یافته است.
مهندس عاقلی با اشاره به اینه حوزه فرهنگی واحد بعنوان معاونت برتر فرهنگی کشور انتخاب شده گفت:خبر گزاری دانشجویان ایران(ایسنا) با تولید یک هزار و 500 خبر در سال ، خبرگزاری قرآنی ایران منطقه شمالغرب کشوربا ارسال یک هزار و 500 خبر در سه ماه اخیر و کسب رتبه دوم کشور ، مرکز گردشگری دانشجویان ایران با برگزاری برنامه های بازدید از پروژه های ملی برای 1000نفر به پروژه در سال گذشته،سازمان دانشجویان با 11 کانون در دانشگاه ارومیه و اجرای برنامه های فرهنگی برای 800 نفر به برنامه طی سال گذشته و عضویت در شورای مرکزی دانشجویان ، انتشارات با چاپ 18 عنوان کتاب و عضویت در شورای مرکزی و مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران با اجرای 126 طرح وکسب رتبه دوم  از جمله مراکز فعال فرهنگی جهاددانشگاهی واحدآذربایجان غربی می باشند.
رئیس جهاددانشگاهی واحد آذربایجان غربی در ادامه گفت:حوزه معاونت آموزشی در دو زیر مجموعه آموزشهای کوتاه مدت تخصصی و مرکز آموزشهای علمی کاربردی فعال است که در بخش آموزشهای کوتاه مدت 34 هزارنفر به دوره از آموزشها بهره مند شده اند و در مرکز آموزش علمی کاربردی یک هزار نفر در 9 رشته ثابت و 2 رشته پودمانی مشغول به تحصیل می باشند.
وی در پایان از ایجاد رشته های مترجمی زبان انگلیسی،تولید و فرآوری انگور و شیمی آزمایشگاهی در مقطع کاردانی و رشته های روابط عمومی،مهندسی ICT ،حسابداری،حقوق قضایی،مهندسی تکنولوژی ساختمان و مهندسی تکنولوژی معماری در مقطع کارشناسی برای سال تحصیلی جدید خبر داد و اضافه کرد :با ایجاد این رشته ها 500 نفر به تعداد دانشجویا افزوده می شود.ح/الف

منبع : http://www.acecr.net/frmArticle_fa-IR.aspx?ID=457794&CategoryID=

/ 1 نظر / 168 بازدید
آبرا

آن چه انسان هرگز نخواهد فهمید این است که چگونه در مقابل کسی که ما را آفریده و همه چیز ما از اوست مسوول خواهیم شد و او از ما بازخواستخواهد کرد ؟!؟!؟ . موريس مترلينگ[گل]