حشرات گرده‌افشان در خطر نابودي

موضوع : حشرات گرده‌افشان در خطر نابودي
گزارش : گزارش ايانا از اولين تحقيق جهاني بر حشرات گرده‌افشان ،

  

 

زنبور عسل

زنبورعسل يكي از حشرات گرده‌افشان كه نقش مهمي در پراكندن بذرهاي كشاورزي دارد در خطر است.

بر اساس مطالعات اخيري كه دانشمندان بيولوژيك دانشگاه كاليفرنيا انجام داده‌اند يك‌سوم گرده‌افشاني محصولات كشاورزي از طريق حشرات گرده‌افشان ازجمله زنبورعسل، زنبور وحشي، پرندگان و خفاش‌ها صورت مي‌گيرد.

اين مطالعه اولين تحقيق رسمي است كه در سطح دنيا انجام شده و مبتني بر گرده‌افشاني حيوانات و حشرات است كه نقش مهمي در كشاورزي و محيط زيست دارد.

بنا بر اين گزارش، اكولوژيست‌ها و كشاورزان آلماني كه در اين تحقيق فعاليت مي‌كنند مطالعات خود را در سطح وسيعي متشكل از 200 كشور و روي 115 گونه گياهي انجام داده‌اند و دريافتند كه 4/1 ميليون كلني زنبورعسل در 550 هزار هكتار از زمين‌هاي مناطق تحت مطالعه به انتشار گرده‌ها و دانه‌هاي درخت با دام پرداخته‌اند.

يكي از اعضاي تيم تحقيق مي‌گويد: رابطه مستقيمي بين وجود حشره‌هاي گرده‌افشان و افزايش محصولات غذايي وجود دارد. به‌نحوي كه انسان‌ها بايد براي هر لقمه غذايي كه مي‌خورند از حشره‌هاي گرده‌افشان تشكر كنند.

از 115 گونه گياهي كه مورد مطالعه قرار گرفت 87 گونه مستقيما فقط از طريق حشرات و حيوانات گرده پراكني مي‌كنند 30 گونه تا حد زيادي وابسته به حشراتند و 27 گونه به‌طور متوسط و بينابيني وابسه به حشراتند.

كارشناس محيط زيست گروه تحقيق "كرمن" مي‌گويد: به‌رغم اهميتي كه زنبورهاي عسل در گرده‌افشاني دارند جمعيت اين حشرات مفيد در امريكاي شمالي رو به كاهش است.

وي ادامه مي‌دهد: زنبورهاي عسل همچنين با آفت‌هاي بيماري را كه در محصولات كشاورزي هستند و در مقابل آنتي‌بيوتيك‌ها مقاومند نيز مبارزه مي‌كنند.

اين كارشناس محيط زيست مي‌افزايد: جمعيت زنبورهاي عسل و زنبورهاي وحشي به خاطر كشاورزي‌هاي نامناسب، وجود كرم‌هاي پنير و روش‌هاي نامناسب آبياري روبه‌كاهش است.

كرمن براي حفظ جمعيت زنبورهاي عسل استفاده از كودهاي سنتيتك، كشاورزي در اكوسيستم‌هاي طبيعي و آبياري تحت فشار به‌جاي آبياري غرق‌آبي را پيشنهاد مي‌كنند.

يكي ديگر از اعضاي تيم "كلين" اظهار مي‌كند: ميوه پشن‌فوروت كه در برزيل كاشت مي‌شود و گران‌ترين ميوه جهان است به خاطر نبود حشرات گرده‌افشان به‌صورت دستي گرده‌افشاني مي‌شود كه اين كار وقت و انرژي زيادي صرف مي‌كند.

كلين ادامه مي‌دهد: در كشور برزيل به خاطر مصرف بيش از حد آفت‌كش‌ها در زمين‌هاي كشاورزي و نابودي زيستگاه‌هاي طبيعي توليد ميوه و سبزيجات بسيار پرهزينه است و درنتيجه قيمت ميوه و سبزيجات نيز بالاست و شهروندان برزيلي به‌جاي ميوه از مواد قندي و گوشت‌هاي چرب استفاده مي‌كنند كه آمار قاچاقي را در اين كشور بالا برده و باعث بيماري‌هاي گوناگون مي‌شود.

ثبات محصولات كشاورزي نه‌تنها بستگي به وجود گرده‌افشان‌هاي طبيعي ازجمله حشرات، پرندگان و خفاش‌ها دارد بلكه به وجود اكوسيستم‌هاي طبيعي نيز بستگي دارد.

بنابراين كشاورزان دنيا نياز به مديريت دقيق مراتع، زيستگاه‌ها و موجودات دارند.

کبری اکیشی/

/ 0 نظر / 6 بازدید