فائو اعلام کرد: خودکفایی ایران در تولید گندم در سال جاری

فائو اعلام کرد:

خودکفایی ایران در تولید گندم در سال جاری


تهران  - خبرگزاری کشاورزی ایران

گروه: صنایع و توسعه روستایی

براساس آمار سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو)، تولید برنج ایران به مرز دو میلیون تن خواهد رسید. تولید جو در ایران 300 هزار تن و تولید گوشت 119 هزار تن افزایش یافت. فائو با پیش‌بینی افزایش تولید پنج محصول مهم در ایران طی سال جاری اعلام کرد: تولید گندم ایران در این سال با افزایش 7/3 میلیون تنی به 5/13 میلیون تن خواهد رسید.


به گزارش ایانا از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت به نقل از فارس سازمان جهانی خواروبار و کشاورزی ملل متحد (فائو)، طی گزارشی موسوم به "چشم‌انداز غذایی جهان" به ارائه پیش‌بینی خود از تولید محصولات مهم کشاورزی در کشورهای جهان ازجمله ایران طی سال جاری پرداخته است.

 

افزایش 4/4 میلیون تنی تولید غلات ایران در سال جاری 

 

در حالی که بروز خشکسالی موجب کاهش شدید تولید غلات ایران در سال گذشته شد با بهتر شدن شرایط آب و هوایی در سال جاری پیش‌بینی شده است تولید غلات ایران از 3/14 میلیون تن در سال 1387 به 7/18 میلیون تن در سال جاری برسد. بدین ترتیب غلات ایران در سال زراعی جاری با 4/4 میلیون تن افزایش نسبت به سال قبل از آن مواجه خواهد شد.

 

در نتیجه افزایش تولید داخلی واردات غلات از 7/12 میلیون تن در سال گذشته به 2/8 میلیون تن در سال جاری کاهش خواهد یافت.

 

مصرف غلات در ایران نیز از 2/26 میلیون تن در سال گذشته به 9/26 میلیون تن در سال جاری می‌رسد.

 

این گزارش حجم ذخایر غلات ایران در سال گذشته را 7/3 میلیون تن اعلام و پیش‌بینی کرده این رقم در سال جاری بدون تغییر باقی بماند.

 

کاهش چهار میلیون تنی واردات گندم توسط ایران 

 

بر اساس این گزارش گندم بیشترین سهم در افزایش تولید غلات در ایران طی سال جاری را خواهد داشت. پیش‌بینی شده است تولید گندم ایران در سال جاری به 5/13 میلیون تن برسد که این رقم نسبت به سال قبل 7/3 میلیون تن افزایش خواهد داشت. تولید گندم ایران در سال گذشته به 8/9 میلیون تن رسیده بود.

 

در عین حال مصرف گندم در ایران نیز طی سال جاری افزایش خواهد داشت و از 7/15 میلیون تن در سال گذشته به 5/16 میلیون تن در سال جاری خواهد رسید.

 

این گزارش واردات گندم ایران در سال 1387 را هفت میلیون تن اعلام کرده و پیش‌بینی کرده در اثر افزایش تولید داخلی این رقم به سه میلیون تن در سال جاری کاهش یابد.

 

حجم ذخایر گندم ایران نیز بدون تغییر نسبت به سال گذشته در سطح سه میلیون تن باقی می‌ماند. 

 

افزایش 300 هزار تنی تولید جو در ایران 

 

بر اساس پیش‌بینی فائو تولید جو در ایران نیز طی سال زراعی جاری 300 هزار تن افزایش خواهد یافت و از 9/1 میلیون تن به 2/2 میلیون تن خواهد رسید.

 

به همین میزان از سطح واردات جو کاسته خواهد شد. واردات جو ایران از 5/1 میلیون تن در سال گذشته به 2/1 میلیون تن در سال جاری کاهش می‌یابد.

 

مصرف جو در ایران نیز از 5/3 میلیون تن در سال گذشته به 4/3 میلیون تن در سال جاری کاهش می‌یابد. حجم ذخایر جو ایران در سال گذشته 200 هزار تن بوده است که پیش‌بینی می‌شود این رقم طی سال جاری در همین سطح باقی بماند.

 

تولید برنج ایران به مرز دو میلیون تن خواهد رسید 

 

برنج یکی از غلات مهم است که تولید آن در ایران طی سال جاری افزایش خواهد یافت. در حالی که طی سال گذشته 6/1 میلیون تن برنج در ایران تولید شد پیش‌بینی می‌شود این رقم در سال جاری با افزایش 200 هزار تنی به 8/1 میلیون تن برسد.

 

این در حالی است که مصرف برنج نیز 100 هزار تن کاهش خواهد یافت و از سه میلیون تن در سال گذشته به 9/2 میلیون تن در سال جاری خواهد رسید.

 

در عین حال فائو پیش‌بینی کرده است واردات برنج توسط ایران در سال جاری 200 هزار تن افزایش یابد و از یک میلیون تن در سال گذشته به 2/1 میلیون تن در سال جاری برسد.

 

ذخایر برنج ایران در سال 1387، نیم میلیون تن اعلام شده بود که انتظار می‌رود این رقم در سال جاری به 400 هزار تن کاهش یابد.

 

افزایش 119 هزار تنی تولید گوشت در سال جاری 

 

بر اساس گزارش چشم‌انداز غذایی فائو گوشت تولیدی ایران در سال 1388 با افزایش 119 هزار تنی نسبت به سال قبل مواجه خواهد شد. در سال 1387، 427/2 میلیون تن انواع گوشت در ایران تولید شده بود که پیش‌بینی می‌شود این رقم در سال جاری به 546/2 میلیون تن برسد.

 

کل مصرف گوشت در ایران طی سال گذشته 548/2 میلیون تن اعلام شده است و انتظار می‌رود این رقم در سال جاری به 667/2 میلیون تن افزایش یابد.

 

به رغم افزایش مصرف گوشت واردات این محصول نسبت به سال قبل هیچ تغییری نخواهد کرد و در سطح 109 هزار تن باقی خواهد ماند.

 

فائو همچنین پیش‌بینی کرده است صادرات گوشت ایران در سال جاری با 2 هزار تن افزایش مواجه شود و از 25 هزار تن در سال گذشته به 27 هزار تن در سال جاری برسد.

بر اساس این گزارش تولید شیر در ایران نیز از 7/7 میلیون تن در سال گذشته به 8/7 میلیون تن در سال جاری افزایش خواهد یافت که افزایش 100 هزار تنی را نشان خواهد داد. 

 

واردات شیر نیز بدون تغییر نسبت به سال قبل در سطح 400 هزار تن باقی خواهد ماند./

 

 

 

 

 

---------------------------------------------------------------------------------------------

 24 تا 27 خردادماه سال جاری برگزار می‌شود

نمایشگاه دستاوردهای کشاورزی در محل مجلس شورای اسلامی


تهران  - خبرگزاری کشاورزی ایران

گروه: کشاورزی

نمایشگاه دستاوردهای بخش کشاورزی از 24 تا 27 خردادماه سال جاری همزمان با سی‌امین سالگرد تشکیل جهاد سازندگی به فرمان امام راحل و هفته جهاد کشاورزی در مجلس شورای اسلامی برگزار می‌شود.


به گزارش ایانا از روابط عمومی وزارت جهاد کشاورزی، ارائه دستاوردها و عملکرد بخش کشاورزی در  زمینه‌های تحقیقات، زراعت، باغبانی، امور دام و شیلات و آبزیان، جنگلها و مراتع، آب و خاک و... و همچنین ارتقای سطح تعامل با نمایندگان مجلس شورای اسلامی از اهداف برگزاری این نمایشگاه است.

 

بر پایه این گزارش در پی استقبال نمایندگان مجلس شورای اسلامی از نخستین نمایشگاه دستاوردهای کشاورزی در سال گذشته برای دومین بار است که این نمایشگاه در مجلس شورای اسلامی برپا می‌شود.

 

این گزارش می‌افزاید: نمایشگاه دیگر نیز با رویکرد عرضه مستقیم محصولات کشاورزی و دستاوردهای بخش از 25 تا 31 خردادماه امسال در محل کانون فکری کودکان و نوجوانان در خیابان حجاب در معرض دید مردم و بهره‌برداران قرار می‌گیرد.

 

این نمایشگاه در فضایی به مساحت سه هزار مترمربع برگزار و تولیدات زنان روستایی و تشکلهای کشاورزی نیز برای عرضه به نمایش گذاشته می‌شود./

---------------------------------------------------------------------------------------------

رئیس سازمان بازرگانی استان تهران خبر داد: 


پروژه فرآیند ثبت سفارشی الکترونیکی کرج نهایی شد


کرج  - خبرگزاری کشاورزی ایران

گروه: کشاورزی

مراسم آغاز به کار رسمی تفویض اختیار فرآیند ثبت سفارش الکترونیکی (ثبتارش) در مدیریت بازرگانی کرج برگزار می‌شود.


به گزارش ایانا، سید علی موسوی با اعلام خبر نهایی شدن فرآیند ثبتسفارش الکترونیکی (ثبتارش) در کرج، گفت: راه‌اندازی ثبت سفارش الکترونیکی در کرج و تفویض اختیار آن به اداره بازرگانی این شهرستان انجام گرفت و از این پسبازرگانان می‌توانند مستقیما از طریق مراجعه به سایت www.Sabtaresh.Tpo.ir فعالیت بازرگانی خود را انجام دهند.

 

بنا به اعلام روابط عمومی سازمان بازرگانی استان تهران، وی با اشاره به تفویض ثبت سفارش الکترونیکی در 30مرکز استان افزود: کرج سومین شهر غیرمرکز استانی است که پس از شهرهای خرمشهر، آبادان و گناوه فرایند ثبت سفارشی در آن انجام می‌شود.

 

رئیس سازمان بازرگانیاستان تهران خاطرنشان کرد: با توجه به واحدهای صنعتی مستقر در غرب تهران و درخواستهای بالایی که برای ایجاد مرکز ثبت سفارش مطرح می شود قطعا با آغاز به کاراین مرکز نیمی ازمجوزها که روزانه 700 تا 800 مورد است، به سوی این مرکز سوق پیدا می‌کند.

 

وی در ادامه با بیان اینکه بر اساس آمار استانی در سال گذشته حدود 150هزار مورد ثبت سفارش در استان تهران انجام شده است، ادامه داد: بر اساس آمار 47 درصد ازمجموع ثبت سفارشات کشور در تهران انجام می‌شود.

 

موسوی با اشاره به صدور بخش عمده‌ای از ثبت سفارشات در تهران اظهار داشت: به لحاظ ارزشی بیش از 65درصد از ثبتسفارشات و اصلاحیه و تمدید 80 درصد از مجوزهای کل کشور در استان تهران انجام می‌شود.

 

رئیس سازمان بازرگانی استان تهران اظهار امیدواری کرد که با راه‌اندازیمرکز ثبت سفارش کرج، ترافیک مراجعه‌کنندگان به تهران کاهش یافته و با توجه بهاینترنتی بودن آن بستر لازم برای حذف مراجعه حضوری متقاضی فراهم شود./

 

/ 0 نظر / 90 بازدید