ملخ صحرايي، خطرناك‌ترين آفت در مزارع

موضوع : ملخ صحرايي، خطرناك‌ترين آفت در مزارع
گزارش : گزارش ايانا از خسارت آفت ملخ صحرايي: ،

  

 

ملخ صحرایی

ملخ از قديم‌الايام به‌عنوان يك آفت بسيار خطرناك و خسارت‌زا در كشاورزي مطرح بوده است و در برخي از سال‌ها كه شرايط آب و هوايي و پوشش گياهي  براي تكثير و طغيان آن مهياست مي‌تواند خطرات جدي را براي كشاورزان فراهم كند.

برخي از ملخ‌ها به‌دليل زاد و ولد در داخل كشورمان و قدرت پرواز كم به‌عنوان ملخ‌هاي بومي شناخته شده‌اند. ولي به‌دليل قدرت تكثير بالا، جابه‌جايي سريع و دامنه وسيع گياهاني كه مورد حمله قرار مي‌دهند، از اهميت بالايي برخوردارند و كشاورزان به تنهايي قادر به كنترل آن‌ها نيستند زيرا ممكن است بخشي از تغذيه و خسارت را در مراتع و جنگل‌ها (كه از منابع ملي است) به بار آورند.

به‌همين دليل اين آفات را در گروه آفات عمومي تقسيم‌بندي كرده‌اند كه مسووليت مبارزه با آن به‌عهده دولت است در حال حاضر تقريبا كل مبارزه با ملخ‌ها در داخل كشور بر عليه اين ملخ‌ها مي‌باشد كه در سال‌هاي مختلف سطوحي بين 100 تا 300 هزار هكتار توسط سازمان حفظ نباتات با اين ملخ‌ها مبارزه شده است.

ازجمله ملخ‌هاي بومي مي‌توان به ملخ ايتاليايي، ملخ آسيايي، ملخ كوهاندار تاغ، ملخ شاخك بلند اشاره كرد.

مهم‌ترين و خطرناك‌ترين ملخ از نظر قدرت پرواز ملخ صحرايي كه به‌عنوان مهم‌ترين ملخ مهاجر مناطق وسيعي از دنيا معادل 20 درصد كل مساحت خشكيل‌هاي كرهزمين (نزديك به 29 ميليون كيلومتر مربع) در بيش از 57 كشور را مورد تهديد قرار مي‌دهد.

اين آفت مي‌تواند از صحراهاي شمال غربي و مركزي آفريقا شروع به زاد و ولد و تغذيه و ايجاد خسارت نمايد و با مهاجرت خود به سمت شرق افريقا و عبور از درياي سرخ و استقرار و تغذيه و زاد و ولد در عربستان از طريق خليج فارس و درياي عمان به كشورمان وارد و مناطق جنوبي كشورمان را از خوزستان، بوشهر، كلكيلويه و بويراحمد، هرمزگان، جنوب فارس و كرمان تا سيستان و بلوچستان را مورد حمله قرار دهد. چرا كه ملخ صحرايي درصورت مهاجم بودن در دستجات متراكم قابليت تحرك و جابه‌جايي زيادي دارد و در مدت يك هفته قادر است تا مساحت هزار كيلومتر جابه‌جا شود.

با نگاهي گذرا به تاريخچه هجوم ملخ صحرايي به كشورمان خواهيم يافت كه در مقاطعي از تاريخ ازجمله در سال‌هاي 10– 1370، 13– 1312، 24– 1319، 32– 1328، 40- 1337 حملات گسترده و يا محدود اين ملخ عمدتا در استان‌هاي جنوبي كشور باعث بروز خسارت و زيان‌هايي به گياهان كشورمان بشود.

اولين مبارزه شيميايي با اين آفت در كشورمان در سال 1304 به روش پاشيدن طعمه سموم در سطح مراتع بوده است.

تاسيس اداره دفع ملخ و سن در سال 1316 با هدف مبارزه با ملخ صحرايي و چند آفات ديگر حاكي از اهميت بالايي است كه اين آفت داشته و دارد.

لازم به ذكر است، توسعه اين اداره منجر به تاسيس سازمان حفظ نباتات در سال 1346 شد.

هم‌اكنون گروه ملخ يكي از گروه‌هاي مديريت مبارزه با آفات عمومي همگاني سازمان حفظ است كه وظايف زير عهده‌دار است: همان‌طور كه اشاره شد، ملخ صحرايي، آفتي است كه مي‌تواند در مدت‌زمان كوتاهي كشورهاي متعددي را درنوردد. لذا هماهنگي بين كشورها در مراقبت پيش‌آگاهي و مبارزه با آن از مهم‌ترين عوامل موفقيت در كنترل آن است.

به‌همين دليل فائو، به‌عنوان يك نهاد بين‌المللي دست‌اندركار كشاورزي اقدام به تاسيس كميسيون‌هاي مختلف مركزي در مقر فائو و منطقه‌اي در مناطق مورد تهديد نموده است كه نام مهم‌ترين آن‌ها عبارت است از:

1- كميسيون مركز مبارزه با ملخ صحرايي DLCC

2- كميسيون منطقه مركزي مبارزه با ملخ صحرايي CRC (با 21 كشور عضو)

3- كميسيون جنوب غربي آسيا SWAC (با چهار كشور عضو)

4- كميسيون شمال غربي افريقا CWAC (با 17 كشور عضو)

كميسيون‌هاي منطقه‌اي هر دو سال يك‌بار با هماهنگي فائو با حضور نمايندگان حفظ نباتات كشورهاي عضو در يكي از كشورهاي عضو تشكيل و پيرامون ابعاد مختلف مبارزه با ملخ صحرايي بحث و بررسي و تصميم‌گيري مي‌كند.

كميسيون جنوب غربي آسيا SWAC كه كشورهاي هندوستان، پاكستان و افغانستان در كنار ج.ا ايران، اعضا آن‌را تشكيل مي‌هند، در دو سال قبل در دهلي نو تشكيل جلسه داد و بر اساس تصميمات متخذه در آن اجلاس امسال ايران ميزبان اين كميسيون است. اين كميسيون از 29/8/85 شروع و تا 2/9/85 در تهران – سازمان حفظ نباتات ادامه خواهد داشت. در خلال اين اجلاس ضمن ارايه گزارشات كشوري در زمينه اقدامات كشورهاي مختلف در طول دو سال گذشته در كنترل آفت ملخ صحرايي و جمع‌بندي آن‌ها از سوي فائو، نمايندگان كشورهاي عضو با آخرين اقدامات و تصميمات دبيرخانه كميسيون مركزي فائو آشنا شده و جديدترين توصيه‌هاي لازم را در انجام هرچه بهتر وظايف محوله، استماع خواهند كرد.

گفتني است، در خلال اين اجلاس آمادگي ملي ملخ صحرايي كه با اعتبارات سازمان حفظ نباتات در كرج تاسيس شده است نيز ادوات و تجهيزات و امكانات لازم حفظ آمادگي براي مبارزه مناطق مورد حمله اين آفت، پاك‌سازي شود.

تعدادي خودروي كمك‌دار، سمپاش، چادر، تانكرهاي آب، موتور برق و برخي امكانات الكترونيكي مورد نياز ازجمله تجهيزاتي كه ر اين ايستگاه نگهداري مي‌شود.

لازم به ذكر است، با مراقبت و پيش‌آگاهي مناسب صورت گرفته در كشورهاي مورد تهديد، چند سال است كه هيچ نقطه‌اي از كشور مورد حمله اين آفت نبوده است اگرچه در سال‌هاي 1990، 1996 و 1998 براي مهار ملخ صحرايي به ترتيب سطوحي برابر با 30 هزار، 40 هزار و 15 هزار هكتار با اين آفت مبارزه شده است./

/ 0 نظر / 5 بازدید