گاز دی متیل سولفید بارشهای بهار امسال را شتاب بخشید

گاز دی متیل سولفید بارشهای بهار امسال را شتاب بخشیدگاز دی متیل سولفید بارشهای بهار امسال را شتاب بخشید

گروه: پژوهش و تحقیقات

نویسنده / مولف: محمدرضا اسماعیل پور لاهیجی

سمت: کارشناس


محققان منابع طبیعی معتقدند گاز دی متیل سولفید، بارشهای بهار امسال را شتاب بخشید.به گزارش ایانا از سایت پیام سبز، نزولات آسمانی و بارشهای فوق العاده در طول فصل بهار امسال نسبت به سالیان دهه حاضر چشمگیر بوده و محققان منابع طبیعی در این باره ابراز عقیده می کنند که از هفته دوم فروردین ماه سال جاری مراتع کشورمان به خصوص نواحی رویشی خزری با تولید فوق العاده گاز "دی متیل سولفید" یعنی DMS به ازدیاد بارشها در طول فصل بهار امسال شتاب بخشیدند.

 

می دانیم که گاز دی متیل سولفید با حرکت در فضای اتمسفر نخست شکلگیری رعد و برق مستمر را سبب می شود و پس از آن با فعل و انفعالات طبیعی، توده های حجیم ابرهای باران زا را به وجود می آورد.

 

این گزارش می افزاید: پوششهای گیاهی به خصوص علفزارهای پر دامنه به همراه مرغزاران کوهستانی ضمن تنظیم دقیق وضعیت آب و هوایی موجب سد کردن اختلالات و آشفتگیهای جوی شده و مراتع کشور ضمن تولید علوفه برای دام و احشام وظیفه دارند از بروز توفانهای سیل آسا  ممانعت کرده و جریانات هیدروژیک سرزمینی را با دقت تنظیم و کنترل کنند.

 

گاه سطوح مناطق رویشی با ترکیب گازهای مختلف سعی دارند که تعادل لازم را بین اکسیژن و گاز کربنیک در جو و پیرامون اتمسفر بر قرار سازند.

 

متخصصان و محققان اوضاع آب و هوایی کشورمان با اعلام نکات فوق اضافه می کنند که در ماه پایانی فصل بهار امسال به علت تحرکات فوق العاده مناطق رویشی کشور، میزان تولید گاز بارورکننده ابرهای باران زا چنان زیاد بوده که پنج مورد ریزش نزولات آسمانی فوق العاده در سراسر کشور را شاهد بودیم./

 

 

 کد مقاله: 13R-8805-1702_A

http://www.iana.ir/detailed_articles.aspx?article_id=12

/ 0 نظر / 74 بازدید