داروی گیاهی

داروی گیاهی

 

داروی گیاهی همانطور که از نامش پیداست موادی موثر بر درمان بیماری است که از گیاه یا گیاهان استخراج و به اشکال دارویی جامدات مثل قرص – دراژه – پودر – شکولات و ساشه ، نیمه جامدات مثل کرم – پماد – ژل ، محلول مثل قطره – شربت – بخور و نهایتاً آمپول مثل آمپول های پودری مانند پنسیلین و مایع و روغنی تقسیم می شوند.

 

در زبان انگلیسی به گیاه دارویی Herb می گویند که در زبان فارسی به علف ترجمه شده است به همین دلیل پزشکان گیاهی یا پزشکان درمانگر با گیاه را دکتر علفی که ترجمهHerbal Doctor می گویند که در زبان فارسی چندان خوش آیند نیست چرا که علف در زبان فارسی به گیاهان بی مصرف برای انسان و مورد استفاده حیوانات و به طور کلی گیاهان مزاحم کشاورزی گفته می شود.

 

داروهای گیاهی را به سه گروه تقسیم می کنند :

1- خوراکی : مشترک با غذاها مثل سبزیجات ، گردو ، بادام، جو ، گندم ، سیب ، پرتقال و....

2- داروئی : که فقط برای درمان بیماری بکار می روند مثل لاواند ، رزماری ، که گزنه و ادویه ها نیز در این گروه جای می گیرند مثل دارچین ، هل ، زردچوبه و........

3- داروئی سمی : که در مقدار کم داروئی است و بیش از آن سمی و کشنده مثل اشقه ، افیون ، شقایق و ..........

توضیح : تعدادی از تک یاخته ایها ، گل سنگها ، جلبکها ، قارچها و مخمرها که تک یاخته ای بوده و از نظر فیزیولوژی جزو گیاهان محسوب می شوند در گروه فوق جای می گیرند.

 

در هر گیاه مواد شیمیایی متنوعی وجود دارد که هر کدام به تنهایی و یا گروهی در داروی گیاهی بکار می روند که به گروه های آلکالوئیدها فلاونوئیدها گلوکوزیدها هیدروکربورها و ......... تقسیم و جداسازی می شوند و هزاران ماده را در بر می گیرند.

منبع : شرکت داروسازی باریج اسانس

/ 0 نظر / 155 بازدید