دو مزیت ارزآوری و اشتغال‌زایی در گل و گیاه

رئیس اتحادیه فروشندگل و تولید‌کنندگان گل و گیاه تهران گفت: ارزآوری و اشتغال‌زایی در صنعت گل و گیاه نکات اساسی است که دولت باید به آن توجه کند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس سید جلال عجایبی رئیس اتحادیه فروشندگان و تولید‌کنندگان گل و گیاه استان تهران با توجه به نامگذاری سال‌جاری از سوی مقام معظم رهبری تحت عنوان «تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه‌ ایرانی» در مورد چالش‌های تولید در صنعت گل و گیاه همچنین وضعیت این صنعت در ایران نسبت به جهان با توجه به اینکه این صنعت یکی از صنایع پرسود در جهان است گفت: در سال‌های اخیر فعالیت در این زمینه بیشتر شده و حتی چندین برابر مصرف تولید داشته‌ایم،اما رونق مانند کشورهای دیگر نبوده است.

وی در مورد اینکه چگونه این صنعت را می‌‌توان به یک صنعت سود ده تبدیل کرد و چه حمایت‌هایی باید از آن به عمل آید،گفت: باید تکنولوژی‌های جدید در این زمینه به کار گرفته شود،همچنین سرمایه‌گذاری لازم در این بخش انجام شود و لازمه‌ این سرمایه‌گذاری برخورداری از وام بانکی با بهره‌ کم است، همان‌طور که در سایر نقاط دنیا نیز این نوع وام‌ها در اختیار تولید‌کنندگان قرار می‌گیرد و در این صورت است که مؤسسات تولیدی می‌توانند بازده داشته و جوابگوی مخارج سنگین خود باشند.

رئیس اتحادیه تولید‌کنندگان و فروشندگان گل و گیاه استان تهران افزود: حذف یارانه‌ها باعث افزایش هزینه‌ها شده و تولید را تا حد زیادی با مشکل مواجه کرده است، همچنین این صنعت بازار رو به رشدی ندارد و در مقابل هزینه‌های تولید بسیار بالا است.

عجایبی در پاسخ به این سؤال که برای ایجاد یک بازار مناسب چه راهکارهایی باید اندیشیده شود و از دولت چه انتظاری می‌توان داشت،گفت: تولید نیازمند بازار خوب است و برای دستیابی به بازار باید بخشی از محصولات تولیدی صادر شود، برای صادرات یک پایانه بین‌المللی که همپای پایانه هلند است ساختیم که در صورت تکمیل این پایانه صادرات از وضعیت مناسبی برخوردار خواهد شد.

وی افزود: تکمیل این پایانه نیاز به سرمایه دارد که قرار بود دولت بودجه آن را تأمین کند، اما هنوز این کار صورت نگرفته و در حال حاضر دچار کمبود هستم و با این کمبودها از کار عقب افتادیم.

رئیس اتحادیه‌ فروشندگان و تولید‌کنندگان گل و گیاه استان تهران در خصوص وضعیت تکنولوژی مورد نیاز برای تولید بهینه در صنعت گل و گیاه گفت: هم‌اکنون تکنولوژی مورد نیاز این صنعت در کشور وجود دارد ولی امکان ساخت و ساز گلخانه‌ها با تکنولوژی‌های جدید برای همه تولید‌کنندگان میسر نیست، بازسازی گلخانه‌های قدیمی و راه‌اندازی گلخانه‌ها صنعتی هزینه‌های هنگفتی دارد که به دلیل کمبود سرمایه و بالا بودن بهره بانکی این امکان برای تولید‌کنندگان داخلی وجود ندارد.

عجایبی در مورد مشکلات ناشی از واردات گفت: متأسفانه هیچ‌گونه کنترلی از سوی بخش خصوصی و اتحادیه بر روی مقوله صادرات وجود ندارد و وزارت جهاد کشاورز مجوز واردات را به برخی افراد می‌دهد و این امکان در دست بعضی محدود شده است. در کنار این مسئله ورود اجناس قاچاق و غیرمجاز هم بسیار زیاد شده که ضرر و زیان فراوانی را به تولید‌کنندگان این بخش تحمیل کرده است.

وی در ادامه گفت: رکود در بازار تولید محصولات داخلی نتیجه واردات اجناس از تایلند، چین و غیره است که با قیمت پایین‌ در بازارهای داخلی عرضه می‌شوند. امیدواریم با همکاری وزارت بازرگانی، مرکز توسعه واردات ، اتحادیه گل و گیاه و افراد صاحبنظر صنف این مشکلات تا حدودی حل شود.

رئیس اتحادیه فروشندگان و تولید‌کنندگان در پاسخ به این سؤال که وضعیت سرمایه در گردش و تسهیلات در صنعت گل و گیاه چگونه است و چه انتظاری از دولت و بانک‌ها دارید، گفت: صنعت گل و گیاه باید بیشتر از آنچه که الان شاهد هستیم توسعه یابد و توسعه نیازمند سرمایه‌گذاری در این بخش است، تأمین سرمایه نیز باید از طریق بانک‌ها و با بهره کم صورت گیرد بدون سرمایه‌گذاری با بهره‌ کم این تکامل و توسعه به جایی نمی‌رسد و نتیجه‌ای نخواهد داشت.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا بانک کشاورزی تسهیلات با بهره‌ کم در اختیار فعالان این صنعت قرار می‌دهد؟گفت: همه بانک‌ها یکسان عمل می‌کنند و در درجه اول به فکر سود و بهره خود هستند، اکثر افرادی که از بانک‌ها وام گرفته‌اند قادر به بازپرداخت نیستند، البته در این بین بعضی‌ها هم موفق شده‌اند، نظام صحیح در این کارها وجود ندارد امیدواریم کم‌کم موقعیت‌هایی پیش‌ آید و این مشکلات اصلاح شود.

وی گفت: نکته اساسی که دولت باید به آن توجه کند ارزآوری و اشتغال‌زایی این صنعت است که اگر به آن توجه بیشتری شود امیدوار هستیم در آینده موفقیت‌هایی نصیب کشور شود.

/ 6 نظر / 150 بازدید

سلام میخواستم بدونم اسم علمی گیاه کارده یا کاردین چی هست ممنون

سلام میخواستم بدونم اسم علمی گیاه کارده یا کاردین چی هست ممنون

پارسی آب

بانک اطلاعات تخصصی مهندسی آب آبیاری و زهکشی سازه های آبی مدیریت منابع آب مشاوره ارشد دانلود کتب جزوه و گزارش کار اخرین اخبار آزمونها ارشد و دکترا و ....

کریمی

باسلام و احترام لطفا از کتاب اینجانب به آدرس ذیل بازدید فرمائید و درصورت امکان جهت اطلاع رسانی بیشتر در سایتتون معرفی فرمائید . با کمال تشکر http://karimi80.blogfa.com/

کریمی

باسلام و احترام لطفا از کتاب اینجانب به آدرس ذیل بازدید فرمائید و درصورت امکان جهت اطلاع رسانی بیشتر در سایتتون معرفی فرمائید . با کمال تشکر http://karimi80.blogfa.com/

وبلاگ گلخونه

با سلام و تشکر بابت مطالب ارزشمندتون اگر موافق باشید تبادل لینک کنیم [گل][لبخند]