درصد از عوامل بيماريزا از دام به انسان قابل انتقال است

49 درصد از عوامل بيماريزا از دام به انسان قابل انتقال است

 
خبرگزاري کشاورزي ايران - سرويس کشاورزي : 

از بين يك هزار و 709 عامل بيماري‌زاي شناخته شده، 832 عامل يعني 49 درصد از دام به انسان قابل انتقال است.    

به گزارش ايانا و بنابه اعلام سازمان جهاني بهداشت (WHO) همچنين از بين يك هزار و 156 بيماري نوپديد شناخته شده در انسان، 114 مورد آن يعني 74 درصد از حيوانات به انسان منتقل مي‌شوند كه از جمله مهمترين و خطرناكترين اين بيماري‌ها هاري، جنون گاوي، سل، تب مالت، سياه زخم، آنفلوآنزاي فوق حاد پرندگان، كيست هيداتيد، ليشمانيوز، تب خونريزي دهنده كريمه و كنگو و تب دره ريفت است.

بيماري‌هاي حيواني به شيوه‌هاي گوناگون بهداشت و سلامتي انسان را تهديد مي‌كند كه انسان در نتيجه تماس مستقيم يا غيرمستقيم در معرض آلودگي قرار مي‌گيرد.

اين گزارش مي‌افزايد: رشد جمعيت جهان در طي قرن گذشته 4 برابر شده است به طوري كه سالانه 80 تا 100 ميليون نفر بر جمعيت كره زمين افزود: در همين مدت زمان جمعيت جهان به طور بي‌سابقه نيز پير شده است. علاوه بر اين سيل مهاجرت جمعيت روستايي به نقاط شهري را شاهد بوده‌ايم كه اثر متقابل اين تغييرات و رشد جمعيت با حيوانات و فرآورده‌هاي دامي نيز به طرز بي‌سابقه‌اي افزايش مي‌يابد كه در نتيجه دورنماي اين وضعيت مي‌تواند منجر به رخداد بيماري‌هاي مشترك نوپديد و بازپديد شود.

همچنين از طرفي پديده جهاني‌‌سازي به عنوان يكي از مهمترين تغييراتي است كه در زندگي ما طي ربع قرن گذشته روي داده است. جابجايي انسان امروزي از سال 1800 ميلادي تاكنون به طور متوسط يك هزار برابر افزايش يافته است. در آغاز قرن حاضر 700 ميليون نفر اقدام به سفرهاي بين‌المللي كرده‌اند و به نظر مي‌رسد در سال 2010 اين رقم به يك ميليارد نفر برسد.

برپايه اين گزارش، امروزه انسان، حيوانات و فرآورده‌هاي دامي بسيار سريع‌تر از مدت نهفتگي يا دوره كمون، بسياري از عامل بيماري‌زا را به نقاط مختلف جهان منتقل مي‌كنند. در سال 2003 ايالات متحده با وجود تمام مراقبت‌هاي بهداشتي كه اعمال مي‌كند به طور همزمان سه بيماري عفوني مختلف سارس، ويروس نيل غربي و آبله ميموني را تجربه كرد. قبل از آن هيچ يك از اين سه بيماري در داخل خاك آمريكا مشاهده نشده بود.

انتشار بيماري آنفلوآنزا در سطح جهان در جمعيت‌هاي انساني، دامي و پرندگان پديده‌اي است كه گاهي بدون ارتباط با يكديگر و گاهي نيز در اثر ارتباطات بين آنها مشاهده شده است و اكثر متخصصين بيماري‌هاي عفوني بر اين باورند كه احتمال بروز يك همه‌گيري شديد جهاني ديگر در راه است و اين مسئله در اثر يك تغيير ژنتيكي در ويروس عامل بيماري روي خواهد داد كه در نتيجه ويروس توانايي آلوده‌سازي گونه‌هاي مختلف را خواهد داشت.

هدف اصلي دامپزشكي در قرن 21 در حقيقت پاسخگويي به نيازهاي حياتي و همزمان جامعه در پيشگيري از تهديدات حاصل از بيماري‌هاي مشترك و بهبود ارتقاء سطح بهداشت دام و بهداشت عمومي است كه سياست‌هاي بهداشتي خود را تحت عنوان (from from to fork) كه منظور رعايت صحيح و كامل اصول بهداشتي از سطح مزرعه تا چنگال غذا‌خوري است به اجرا مي‌گذارند كه در راس اين اقدامات مي‌توان به پيشگيري و مبارزه با بيماري‌هاي مشترك بين انسان و دام، پيشگيري و مبارزه با بيماري‌هاي انگلي و بيماري‌هاي واگير دام، نظارت بهداشتي و لاشه و آلايش دام و طيور در كشتارگاه‌ها، نظارت بهداشتي بر فرآورده‌هاي خام دامي در مراكز و صنايع بسته‌بندي و نظارت بهداشتي بر مراكز عرضه فرآورده‌هاي خام دامي اشاره كرد./

 

/ 0 نظر / 43 بازدید