کلکسیون ملی باکتریهای مفید راه‌اندازی شد


با هدف حفظ تنوع زیستی کشور 

کلکسیون ملی باکتریهای مفید راه‌اندازی شد 


تهران  - خبرگزاری کشاورزی ایران

گروه: پژوهش و تحقیقات 

کلکسیون ملی کشت پروکاریوت‌ها و باکتریهای مرتبط با گیاهان در مؤسسه تحقیقات گیاه‌پزشکی کشور راه‌اندازی شد.


به گزارش ایانا از روابط عمومی مؤسسه تحقیقات گیاه‌پزشکی کشور، کلکسیون ملی باکتریهای مفید به همت محققین این مؤسسه و تحت سرپرستی آقای دکتر علیزاده علی‌آبادی راه‌اندازی شده است.

 

در همین رابطه، دکتر علیزاده گفت: مؤسسه تحقیقات گیاه‌پزشکی با توجه به وظایف راهبردی خود در حفظ ذخایر زیستی، از دو سال پیش و در قالب یک طرح پنج ساله که به تصویب سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی رسیده، اقدام به راه‌اندازی کلکسیون کشت پروکاریوت‌های مرتبط با گیاهان کرده است.

 

عضو هیأت علمی مؤسسه تحقیقات گیاه‌پزشکی در ادامه افزود: شناسایی و نگهداری پروکاریوت‌های مرتبط با گیاهان اعم از بیماری‌زا، همزیست و آنتاگونیست از وظایف اصلی این کلکسیون است.

 

وی ادامه داد: این کلکسیون می‌تواند در کنار حفظ و نگهداری از ذخایر زیستی ارزشمند ملی، دولت و بخش خصوصی را از لحاظ علمی، تحقیقات پایه و کاربردی و نهایتا توسعه و بهبود تولیدات کشاورزی یاری رساند.

 

دکتر علیزاده ضمن اعلام آمادگی مؤسسه تحقیقات گیاه‌پزشکی در نگهداری ایمن، علمی و قانونمند جدایه‌های جمع‌آوری شده توسط اساتید، دانشجویان و محققین کشاورزی و علوم زیستی سراسر کشور اظهار امیدواری کرد که دستگاهها و بخشهای سیاست‌گذار و اجرایی کشور، حمایتهای معنوی و مادی خود را از این اقدام مهم علمی به عمل آورند.

 

بنابراین گزارش، تعدادی از مهمترین کلکسیونهای زیستی کشور از جمله کلکسیون ملی نماتدهای بیمارگر گیاهی، کلکسیون ملی ویروسهای گیاهی و کلکسیون قارچهای زنده ایران، در مؤسسه تحقیقات گیاه‌پزشکی کشور نگهداری و مراقبت می‌شوند.

 

علاقه‌مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به پایگاه اینترنتی مؤسسه تحقیقات گیاه‌پزشکی کشور به آدرسWWW.iripp.ir  مراجعه نمایند.

/ 0 نظر / 101 بازدید