وجود صدها نمونه گیاه دارویی در مرکز تحقیقات دانشگاه شاهد

وجود صدها نمونه گیاه دارویی در مرکز تحقیقات دانشگاه شاهد

تهران - خبرگزاری کشاورزی ایران
سرویس پژوهش و تحقیقات

بیش از 200 نمونه گیاه دارویی در موزه گیاهان دارویی دانشگاه شاهد موجود است.
   

کد خبر: 13R-8711-2601

به گزارش ایانا، به منظور تحقق بخشی از وظایف و اهداف معاونت پژوهشی دانشگاه و کمک به رفع نیازهای کشور، مرکز تحقیقات گیاهان دارویی دانشگاه شاهد با هدف شناسایی، جداسازی و تخلیص مواد موثره گیاهان دارویی و بررسی اثرات آنها به بیماریهای مختلف برای تهیه دارو تاسیس شد.

همچنین برنامه‌ریزی برای دستیابی به گیاهان دارویی با ارزش و اصلاح شده و دانش کاشت، داشت، برداشت و استحصال مواد موثر دارویی و آموزش نیروهای متخصص در مقاطع تحصیلات تکمیلی از دیگر هدفهای تاسیس این مرکز بوده است.

این مرکز دارای بیش از یک هزار و 500 عنوان کتاب تخصصی در زمینه‌های کشاورزی، علوم پایه و بالینی گیاهان دارویی، بیش از 200 نمونه گیاه دارویی، کلینیک گیاه‌درمانی و طب سنتی و بیش از 120 گونه گیاه دارویی و اختصاص دو هکتار مزرعه برای انجام طرحهای تحقیقاتی اعضای هیأت علمی و پایان‌نامه‌های دانشجویی است.

همچنین تاکنون بیش از 25 طرح پژوهشی به صورت مستقیم یا با همکاری سایر مراکز و موسسات به انجام رسیده است و از جمله طرحهایی که به نتایج امیدبخش رسیده است می‌توان به تولید داروی حصاء آ و MS14 اشاره کرد.

نتایج حاصله از پژوهشهای این مرکز تاکنون در معتبرترین مجلات و نشستهای علمی داخلی و خارجی ارایه شده که تعداد آن بیش از 55 مورد است.

همچنین 19 فقره پایان‌نامه دکترای عمومی و کارشناسی ارشد با حمایت این مرکز تهیه شده است./

/ 0 نظر / 4 بازدید