اعطای 500 میلیارد تومان تسهیلات بانکی به بخش زراعت و باغبانی

مدیرعامل بانک کشاورزی در گفت‌وگو با فارس خبر داد:

اعطای 500 میلیارد تومان تسهیلات بانکی به بخش زراعت و باغبانی

خبرگزاری فارس: مدیرعامل بانک کشاورزی گفت: بر اساس توافق با معاون تولیدات گیاهی وزارت جهاد کشاورزی 500 میلیارد تومان برای تامین سرمایه در گردش نهاده‌های رزاعت و باغبانی اختصاص می‌یابد.

محمد طالبی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، افزود: با توجه به این که سال زراعی جدید شروع شده و فصل کشاورزی زمان محدودی برای تامین نهاده‌های بذر، کود و سم دارد، با توافق بین بانک کشاورزی و معاون تولیدات گیاهی وزارت جهاد کشاورزی 5 هزار میلیارد ریال تسهیلات برای تامین این نهاده‌ها اختصاص می‌یابد.
مدیرعامل بانک کشاورزی تصریح کرد: در ابتدای سال نیز 1000 میلیارد ریال برای تامین بذر به بخش خصوصی تسهیلات پرداخت شد تا کشاورزان در تامین بذر با مشکل مواجه نشوند.
طالبی افزود: از طرف دیگر بانک کشاورزی تلاش می‌کند تسهیلاتی به سایر کشاورزان خسارت دیده پرداخت شود.
مدیرعامل بانک کشاورزی همچنین از تلاش برای گرفتن خط اعتباری از دولت یا بانک مرکزی خبر داد و گفت: این خط اعتباری در صورت تصویب می تواند منابع جدیدی برای بانک کشاورزی ایجاد کند که از آن محل تسهیلات بیشتری به تولید‌کنندگان بخش کشاورزی اعطا شود.
طالبی افزود: با مصوبه خوب دولت که 4 هزار میلیارد تومان از بدهی کشاورزان به بانک کشاورزی برای سال بعد منتقل می‌شود گرچه تکلیف سنگینی به بانک کشاورزی محول شده، اما کمک قابل توجهی به کشاورزان می‌شود.
وی افزود: سود تسهیلات کشاورزان را دولت متقبل شده و پرداخت اقساط تسهیلات آنها یک سال امهال شده است.
وی خاطرنشان ساخت: برای امهال وام کشاورزان نرم‌افزاری تهیه شده و منتظر توافق‌نامه استانی بین استانداری‌ها، فرمانداری و رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان است.
طالبی خاطرنشان ساخت: این بودجه غیرمتمرکز بوده و کمک دولت به صورت تقسیم بین استانی پرداخت می‌شود که هرچه سریعتر موافقت‌نامه‌ها امضا شود، زودتر به کشاورزان پرداخت می‌شود.
وی همچنین از اختصاص رقم قابل توجهی از مصوبه 2 هزار و 500 میلیارد تومان دولت برای آبیاری تحت فشار و سایر اقدامات زیربنایی مقابله با خشکسالی خبر داد و گفت: 200 میلیارد تومان برای اعتبار صندوق بیمه محصولات کشاورزی اختصاص یافته است.
مدیرعامل بانک کشاورزی تصریح کرد: تاکنون از منابع بانک کشاورزی توسط صندوق بیمه پرداخت شده که تاکنون بر اساس برآوردهای اولیه 200 میلیارد تومان خسارت کشاورزی در بخش بیمه شده اتفاق افتاده که 100 میلیارد تومان تائید و پرداخت خسارت از طرف صندوق بیمه انجام شده است.
طالبی در پاسخ به این پرسش که از لایحه 15 هزار میلیارد تومانی دولت برای جبران بدهی به بانکها چقدر به بانک کشاورزی اختصاص می‌یابد، گفت: میزان طلب بانک کشاورزی از دولت ارقام متفاوتی دارد که باید رقم نهایی به تائید سازمان حسابرسی برسد که هنوز این رقم نهایی مشخص نشده، اما عمده این طلب مربوط به صندوق بیمه محصولات کشاورزی است.
مدیرعامل بانک کشاورزی در مورد تامین سرمایه در گردش مرغداران و دامداران گفت: بانک کشاورزی مشکل خاصی برای پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش به بهره‌برداران کشاورزی ندارد، مگر اینکه خود تولید‌کنندگان مشکل بدهی معوق داشته باشند که باید این مشکل رفع شود.
وی تاکید کرد: به رغم محدودیت منابع بانک کشاورزی سعی می‌شود تسهیلات به بهره‌برداران پرداخت شود.
طالبی در پاسخ به این پرسش که از رقم 800 میلیارد تومان برای تامین نقدینگی دامداران و مرغداران چقدر از طرف بانک کشاورزی پرداخت شده، گفت: این رقم جزء قانون متمم بودجه شامل 2 هزار و 500 میلیارد تومان برای بخش کشاورزی بود که از آن رقم 800 میلیارد تومان برای نهاده‌ها در اختیار وزارت جهاد کشاورزی قرار خواهد گرفت که با امضای موافقت‌نامه‌ بین وزارت جهاد کشاورزی و معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری در اختیار این وزارتخانه قرار گرفت و نحوه مصرف آن را خود وزارت جهاد مشخص می‌کند.
طالبی افزود: بانک کشاورزی با دکتر اجلالی معاون امور زیربنایی وزارت جهاد کشاورزی در خصوص تسهیلات برای آبیاری تحت فشار به کشاورزان توافقاتی داشته‌اند.
وی افزود: همچنین بر اساس موافقت‌نامه امضا شده با دکتر جهانسوز معاون امور تولیدات گیاهی وزارت جهاد کشاورزی برای تامین نقدینگی نهاده‌های بخش زراعت به کشاورزان تسهیلات پرداخت می‌شود.
طالبی تصریح کرد: دولت بودجه بیش از تصور برای بخش کشاورزی تصویب کرده و توجه دولت به بخش کشاورزی با توجه به پدیده خشکسالی و سرمازدگی تاکنون نظیر نداشته است.
انتهای پیام/

/ 0 نظر / 50 بازدید