اصلاح الگوی کشت هم‌راستا با خودکفایی


هشتمین بسته خبری کشاورزی منتشر شد

اصلاح الگوی کشت هم‌راستا با خودکفایی

به گزارش  سازمان بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی، به نقل از سرویس کشاورزی عیارآنلاین، بسته خبری این هفته به بررسی رویکرد وزارت جهاد کشاورزی در کنترل سطح زیر کشت محصولات زراعی، مبادلات دوسویه مواد غذایی بین ایران و روسیه و همچنین طرح موضوع کشت فراسرزمینی در کشور صربستان پرداخته است.

اصلاح الگوی کشت هم‌راستا با خودکفایی

کشاورزیتدوین بسته‌ای فنی با هدف بهبود مصرف آب در بخش کشاورزی، از جمله خبرهای منتشر شده در هفته گذشته بود. به گفته معاون وزیر جهاد کشاورزی، در این بسته ضمن حمایت از کشت گلخانه‌ای به استفاده از مواد ژنتیکی و محصولاتی با بهره‌وری بیشتر در مصرف آب تأکید شده است.

جلوگیری از افزایش سطح زیرکشت محصولات زراعی تا سال ۱۴۰۴ از دیگر محورهای این بسته عنوان شده است.

در راستای برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی مبنی بر کنترل سطح زیرکشت محصولات زراعی و استفاده از محصولاتی با مصرف آب کمتر، در برخی مناطق کشور با حذف محصولاتی با آب‌بری بالا، محصولات دیگری جایگزین شده است.

به عنوان مثال در برخی مناطق استان کرمان، با ممانعت از کشت هندوانه، محصول گندم جایگزین آن شده است.

تدوین الگوی کشت مبتنی بر ظرفیت‌های بالقوه هر منطقه، همراه با انتخاب ارقامی با بهره‌وری بالاتر در مصرف آب یکی از مهمترین عوامل موثر در بهبود وضعیت تولیدات بخش کشاورزی محسوب می‌شود. هرچند که الگوی کشت محصولات کشاورزی باید بر مبنای ذخایر آبی هر منطقه باشد، اما بنظر می‌رسد کاربرد ارقام اصلاح شده بر اساس مصارف آب نیز نباید مورد غفلت واقع شود.

نکته مهمی که می توان به آن اشاره کرد این است که با توجه به آن‌که محصولاتی همچون گندم، دانه‌های روغنی، سویا، ذرت و… که به عنوان محصولات اساسی مطرح می‌شوند، جزء محصولات زراعی هستند، نباید رویکرد کنترل سطح زیرکشت محصولات زراعی، منجر به کاهش حجم تولید این محصولات شود؛ بلکه باید زمینه خودکفایی در این محصولات را فراهم سازد.

فرصت‌های تجارت غذایی با روسیه

کشاورزی روسیههفته گذشته یکی از خبرگزاری‌های کشور روسیه به نقل از یک مقام روسی گفت: احتمال دارد که روسیه پس از موافقت با واردات گوشت و پنیر از ایران، در مقابل آنغلات به ایران صادر کند.

الکسی الکسینکو، معاون رئیس سازمان نظارت بر کشاورزی روسیه، گفت: روسیه در نظر دارد تا با واردات محصولاتی همچون گوشت، پنیر و ماهی از ایران، در قالب یک مبادله تهاتری غلات به ایران صادر کند.

تهاتر مواد غذایی بین ایران و روسیه، می‌تواند موجب ایمن‌سازی مسیر تأمین برخی محصولات اساسی، همچون گندم، شود. به طوریکه در تجارت دوسویه مواد غذایی، طرف اول به دلیل وابسته شدن به مواد غذایی وارد شده از کشور مقابل، مشکلات کمتری در تأمین مود غذایی آن کشور به وجود می‌آورد. توجه به نوع محصولات صادر شده از نظر مصرف آب، انتخاب صحیح کشور مقابل و همچنین توجه به انحصاری نشدن مبدأ تأمین‌کننده محصول مورد نظر، از ملزومات این تجارت می باشد.

تأکید سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی بر لزوم تنوع بخشی به مبادی تأمین محصولات اساسی با هدف کاهش وابستگی به کشورهای محدود (بند ۶) و همچنین لزوم توسعه مبادلات تهاتری (بند ۱۰) نشان دهنده اهمیت این موضوع دارد.

کشت فراسرزمینی؛ بایدها و نبایدها

صربستانوزیر تجارت، گردشگری و مخابرات صربستان در دیداری که با محمود حجتی داشت با اشاره به اینکه تاکنون همکاری‌های بین ایران و صربستان در عرصه‌های کشاورزی و سایر بخش‌های اقتصادی راضی‌کننده نبوده، پیشنهاد حضور سرمایه‌گزاران ایرانی در صربستان برای تولید برخی محصولات کشاورزی را نیز مطرح کرد.

کشت فراسرزمینی از جمله راهبردهای مهم در تأمین محصولات اساسی وارداتی محسوب می‌شود که توجه به برخی شاخص‌ها همچون وجود مرز دریایی با کشور میزبان، امنیت و سهولت مسیر حمل و نقل و همچنین اولویت تولید محصولات راهبردی، همچون گندم، ضروری می‌باشد.

کشور صربستان علاوه بر نداشتن مرز دریایی با ایران، به دلیل مسیر زمینی نسبتاً طولانی، به نظر می‌رسد اولویت مناسبی برای اجرای کشت فراسرزمینی با هدف انتقال محصولات تولید شده به ایران، نمی‌باشد.

این پیشنهاد در حالی از سوی مقامات صربستانی مطرح شده است که وزیر جهاد کشاورزی، برای اجرایی شدن این طرح تاکنون اقدام جدی صورت نگرفته است اما برنامه حضور شرکت های خصوصی ایرانی در صربستان و فعالیت آنها در بخش کشاورزی و چگونگی اجرای این طرح پیگیری می‌شود.

سایر خبرها:

پیش‌بینی خرید تضمینی ۸ میلیون تن گندم در سال جاری

معاون زراعت وزارت جهاد کشاورزی با مناسب ازریابی کردن وضعیت گندم، گفت: پیش‌بینی می‌شود حدود ۷٫۵ تا هشت میلیون تن گندم به‌صورت تضمینی از کشاورزان خریداری شود.

خرید تضمینی گندم به ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تن رسید

مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران: مقدار کل گندم خریداری شده تا کنون بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن است که بابت بهای این مقدار گندم خریداری شده ۱۴۰۰۰ میلیارد ریال به کشاورزان پرداخت شده است.

زنجیره تولید شیر باید کامل شود

معاون وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر این موضوع که زنجیره تولید باید کامل شود و دامدار خود دارای کارخانه باشد، اظهارداشت: امسال هم وزیر جهاد کشاورزی دستور استمرار طرح خرید شیر خام از تولیدکنندگان و تبدیل آن به شیر خشک در راستای صادرات را به سازمان تعاون روستایی داده‌ است.

سیل قاچاق میوه از ترکیه به ایران با ترفندهای خاص

در حالی که برداشت زردآلو و انواع سردرختی در طعم و کیفیت بی‌نظیر در داخل کشور آغاز شده، عده‌ای سودجو از کشور ترکیه انواع میوه نظیر زردآلو، لیموترش، شبرنگ و هلو را در حجم بالا و به‌صورت قاچاق وارد کشور می‌کنند.

صادرات خرمای ایرانی به اسم امارات/ بسته بندی خرما بعد از ۴۰ سال تغیری نکرده است

 

خرماهای ایرانی که در بسته‌بندی‌های فله‌ای وارد امارات می‌شود، به نام این کشور در بسته‌بندی‌های شکیل قرار گرفته و راهی اتحادیه اروپا می‌شوند. این فرصت‌سوزی نتیجه عدم سرمایه‌گذاری در فرآوری خرما است که هنوز به چشم هیچ‌کدام از مسئولان دولتی و فعالان بخش خصوصی نیامده است.

/ 0 نظر / 425 بازدید