فساد اقتصادی در قالب کارآفرینی

فساد اقتصادی در قالب کارآفرینی

ورمی‌کمپوست یک نوع کود آلی بیولو‍‍‍ژیک است که حاصل فعالیت کرم قرمز خاکی حلقوی بارانی موسوم به e.foetida می‌باشد. در واقع ورمی‌کمپوست نتیجه هضم طبیعی غذا در سامانه گوارش این کرم بوده و مواد آلی، بقایای گیاهی و فضولات دامی را به یک نوع کود آلی سودمند برای مصارف کشاورزی تبدیل می‌کند. این محصول دارای خواص بسیار زیادی بوده و می‌تواند محصولات کشاورزی را از نظر کمی و کیفی ارتقا دهد.

صنعت ورمی‌کمپوست در دهه 70 به منظور کنترل، پردازش و تبدیل پسماندهای آلی شهری، روستائی و بقایای گیاهی وارد ایران شده و برای اولین بار در سال 1380 در شهر شیراز روزانه 50 تن پسماندهای آلی توسط این کرمها به کود تبدیل شده و در مزارع و باغات مورد استفاده قرار گرفته است. برای احداث فارم پردازش و تولیدی نیاز به مکان و تجهیزات مناسب می‌باشد و در صورت تامین مواد اولیه و داشتن دانش فنی و اخذ مجوزهای لازم زیر نظر صنایع یا جهاد کشاورزی می‌توان به این حرفه پرداخت. این کرم علاوه بر تبدیل مواد آلی به کود، جسم و پروتئین آن در صنایع غذایی، داروئی، آرایشی، خوراک دام و طیور مورد استفاده قرار می‌گیرد. این صنعت در دهه 80 توسط اساتید برجسته در دانشگاههای مختلف کشور و مراکز فنی و حرفه‌ای آموزش داده شده و جهاد کشاورزی نیز در توسعه آن نقش داشته است.

متاسفانه طی 2 سال گذشته یک عده فرصت طلب با طراحی و راه‌اندازی شبکه شبه کوئیست فعالیت فروش سبدی کرم را بطور جد آغاز کرده که به اثرات و نحوه فعالیت آنها اشاره خواهد شد:

1-     این افراد یک سبد حاوی مقدار کمی کرم و فضولات دامی را که دارای ارزش واقعی 4000 تومان می‌باشد را به ارزش کاذب 240000 ریال یعنی 6 برابر به خریدار فروخته و قرارداد 6 یا 9 ماهه منعقد می‌کنند.

2-     طی مدت قرارداد هر 2 ماه یکبار بابت هر سبد فروخته شده مبلغ 4000 تومان سود پرداخت می‌کنند که در مجموع در یک دوره 9 ماهه مبلغ 12000 تومان سود پرداخت می‌کنند.

3-     در واقع از مبلغ 24000 تومان اخذ شده توسط فروشنده مبلغ 12000 تومان بعنوان سود عودت داده شده و با در نظر گرفتن قیمت واقعی سبد (4000 تومان) فروشنده با کسر هزینه و سود پرداختی حدود دویست درصد معادل 8000 تومان سود گرفته و قرارداد پایان یافته و اصل سرمایه خریدار سبد کرم تحویل شده و یا می‌تواند با خرید مجدد این فعالیت را با همان روال ادامه دهد.

4-     در حال حاضر شرط خرید حداقل به تعداد 1000 سبد و به ارزش بیست و چهار میلیون تومان می‌باشد که با محاسبات بند 3 می‌توان در تعداد سبدهای فروخته شده که تا کنون بالغ بر 4 میلیون سبد می‌باشد به مبالغ و اثرات آن که اشاره خواهد شد پی برد.

اثرات اقتصادی و بهداشتی این فعالیت:

1-     هر سبد حاوی حدود 200 عدد کرم می‌باشد که در صورت ازدیاد تا 400 عدد افزایش خواهد یافت و هر عدد کرم حدود نیم گرم وزن دارد و هر کرم در صورت تغذیه مناسب و داشتن شرایط محیط برای زیست کرم می‌تواند 50 درصد وزن خود را در شبانه روز محصول تولید کند در واقع هر سبد 100 گرم در روز و در یک دوره 60 روزه 6000 گرم ورمی‌کمپوست تولید می‌کند. حدود 6 کیلوگرم.

2-     با توجه به تحقیقات انجام شده توسط کارشناس مربوطه طی 18 سال گذشته برای تولید 1000 سبد حاوی کرم 27 مترمکعب کود دامی غنی شده نیاز می‌باشد به ارزش دو میلیون تومان. هر ماه یک میلیون تومان.

3-     داشتن انبار یا سوله تولید بهمراه 2 نفر کارگر بطور متوسط یک میلیون و پانصد هزار تومان هزینه ماهانه دارد.

4-     1000 سبد طی 60 روز کاری 6000 کیلو گرم محصول با ارزش هر کیلو بین 300 تا 400 تومان در مجموع بین یک میلیون و هشتصد هزار تا دو میلیون و چهارصد هزار تومان فروش خواهد داشت.

5-     در هر دوره فقط 5 میلیون تومان هزینه مواد اولیه و هزینه‌های جاری را خواهیم داشت که این پروژه هرگز برای تولیدکننده سودآوری نخواهد داشت و در حال حاضر کلیه افراد وصل شده به شبکه در حال تولید و افزایش کرم و فروش به نفرات بعدی با همین منوال می‌باشند.

6-      از اثرات مخرب این فعالیت عدم اخذ مجوز و پروانه بهره‌برداری و انجام تشریفات قانونی بویژه اخذ مجوزهای بهداشتی و زیست محیطی بوده و بعضا در اماکن مسکونی در زیرزمین و سالن‌های مجاور شهرکها، کود دامی تخلیه، پردازش و به فعالیت مشغول می‌باشند و با توجه به اشتراک بیماریهای دام با انسان امکان وقوع هر گونه بیماری و فراگیر شدن آن در بین شهروندان خواهد بود.

7-     اشباع شدن بازار فروش کرم و عدم پرداخت سود پس از گذشت 9 ماه سیل زیادی از کرم فروشان را دچار سردر گمی و نهایتا پولشوئی خواهد کرد چنانچه در حال حاضر این امر توسط شبکه‌های اصلی در حال انجام می‌باشد.

8-     حمایت بدون مطالعه برخی از نهادهای ذیربط از جمله جهاد کشاورزی و مراکز فنی و حرفه‌ای، خود دلیل بر وجاهت و تائید این فعالیت شده بطوریکه کنترل آن در حال حاضر از این مراکز بدور است.

9-     بدلیل عدم نظارت بر عملکرد واحدهای مذکور که اکثرا فاقد مجوزهای قانونی می‌باشند محصول احتمالی تولید شده نیز فاقد کیفیت بوده و بعضا کود دامی با خاک و ماسه ترکیب شده و در قالب کود آلی به بازار عرضه می‌گردد.

10-  عرضه محصولات بدون کیفیت اعتماد کشاورزان را در دراز مدت سلب کرده و به برنامه‌های دراز مدت دولت در برنامه پنجم توسعه در خصوص کاهش کودهای شیمیایی و استفاده از کودهای آلی اسیب جدی وارد خواهد کرد.

11- سود آوریهای کلان و بدون برنامه در این بخش که برآورد آن تنها برای دو نفر سبد کرم فروش بالغ بر 300 میلیارد تومان می‌باشد خود گواه بر مسئله دار بودن طرح بوده که قابل تامل می‌باشد.

12- در حال حاضر مرکز فعالیت این گروهها در کرج ابتدای 45 متری گلشهر و چندین نقاط مختلف استان تهران، ورامین، اسلامشهر و سایر استانها و شهرهای کشور می‌باشد که طی یکسال گذشته رشد فزاینده‌ای را داشته است.

در صورت رسیدگی عاجل به این مهم علاوه بر رفع شبهات و سوء استفاده افراد سودجو، می‌توان به رشد واقعی و توسعه منطقی و اصولی و قانونی رسید و از ضایع شدن حقوق افراد متخصص و تولیدکنندگان واقعی جلوگیری کرد.

/ 1 نظر / 49 بازدید
برده ولی آزاد

چنان درگیر چاله های پشت سر بودم که چاه پیش رو را ندیدم [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] کسی که از اوج می ترسد پایین ترین پله را بالاترین پله می بیند. [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] خوشا آنانکه با گذر عمر پیر و با کهنه شدن عشق جوان می شوند. [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] حرص و طمع اگر در جوانی پیر نگردد در پیری جوان تر گردد. [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] تقدیم شما از هر آنچه نیکی ست.متشکرم از حضورتون عزیز