50 درصد فرش دستباف ايران به آلمان صادر مي‌شود

50 درصد فرش دستباف ايران به آلمان صادر مي‌شود

 
تهران - خبرگزاری کشاورزی ایران

سرويس اقتصاد

رئيس مركز ملي فرش ايران در اين نخستين جشنواره فرش قم گفت: بهره‌وري صحيح و مناسب از امكانات باعث كاهش قيمت تمام شده فرش و رقابت پذير كردن اين كالا در بازارهاي بين‌المللي مي‌شود.
   

به گزارش ايانا مرتضي فرجي بالا بودن قيمت تمام شده فرش را عمده مشكل صادركننده و توليدكننده دانست و افزود: هم اكنون از ‪۳۰درصد ظرفيت كارگاه و كارخانه‌هاي توليد فرش بهره وري صورت مي‌گيرد.

وي ادامه داد: توجه ويژه به آموزش و تحقيقات در بين بازرگانان از ديگر مواردي است كه باعث افزايش دانش بازاريابي و شناخت صحيح سليقه بازار در بين صادركنندگان شده است.

وي اضافه كرد: متاسفانه هم اكنون به مساله تحقيقات توجه لازم نشده بطوريكه تاكنون هيچ تحقيقي از سوي بخش خصوصي در زمينه فرش صورت نگرفته است .

فرجي تصريح كرد: مركز ملي فرش پيرامون ‪۷۰موضوع مختلف از جمله مواد اوليه، بازار، تجارت و ... تحقيقاتي را انجام داده كه تجار مي‌توانند از آن بهره‌برداري كرده و خود نيز در اين راستا اقدام كنند.

وي استفاده از فناوري روز را از ديگر نيازهاي تجار دانست و خاطر نشان كرد: با توجه به اينكه ‪۸۰درصد توليدات فرش به خارج كشور صادر مي‌شود لذا لازم است تا با بهره‌برداري از تكنولوژي ارتباطي با حداقل هزينه و زمان به شناسايي بازار اقدام كرد.

وي تاكيد كرد: جزيره‌اي عمل كردن در توليد فرش از ديگر مشكلات است كه مي‌توان در عين حفظ اصالت و توجه به سليقه بازار به حل آن پرداخت.

فرجي تبليغات را از ديگر نيازهاي بازار امروز عنوان و ادامه داد: هم اكنون ‪۵۰درصد صادرات فرش به آلمان است در حاليكه ‪۸۵درصد مردم اين كشور كمترين اطلاع را از فرش ايران دارند و مابقي نيز تقريباً بي‌اطلاع هستند.

وي گفت: نسل امروز به فرش با ديد هنر فرهنگ و سرمايه نگاه نمي‌كند بلكه نگاه مصرفي به فرش دستباف وجود دارد كه اين مساله براي فرش ايران كه بر پايه فرهنگ و هنر است خطرناك است.

وي تاكيد كرد: با تبليغات مناسب امروز بايد اين نگرش را در مصرف‌كننده تغيير داد، كه در اين جهت مركز ملي فرش نيز با صادركنندگان همكاري لازم را خواهد كرد.

استاندار قم نيز در اين جشنواره حمايت از فرش را يكي از دغدغه‌هاي دولت ذكر كرد و افزود: مسوولان استان آمادگي دارند تا در راستاي توسعه اين صنعت تمام تلاش خود را براي خدمت به متوليان اين كالا بكار گيرند.

عباس محتاج ادامه داد: اين حركتها باعث خواهد شد تا بتوانيم هنر فرش دستباف را به صورت شايسته به جهانيان عرضه كنيم.

نماينده مردم قم در مجلس شوراي اسلامي نيز گفت: راه حل خروج از بحران اقتصادي افزايش صادرات است و فرش نقش مهمي در بخش صادرات كشور ايفا مي‌كند.

همچنين در پايان اين جشنواره از ‪۲۰نفر از برترينهاي توليد، صادرات و عوامل فرش استان قم تجليل به عمل آمد.

پس از اين جشنواره مسوولان استاني و كشوري از چهارمين نمايشگاه فرش دستباف استان كه با حضور ‪ ۸۰توليدكننده طراح و رنگرز برگزار شده،بازديد كردند./

/ 0 نظر / 4 بازدید