ديدگاه منفي نسبت به بانكها وجود دارد

در نشست بانک کشاورزی استان کردستان عنوان شد:

 ديدگاه منفي نسبت به بانكها وجود دارد

خبرگزاري کشاورزي ايران - سرويس اقتصاد کشاورزی : با حضور ‌عضو هيات مديره و تعدادی از مدیران بانك کشاوزری، نشستي در محل مديريت بانك كشاورزي كردستان برگزار شد.    

به گزارش ایانا از روابط عمومی بانک کشاورزی استان کردستان، طی نشستی حشمت الله نظري ‌عضو هيات مديره بانك، مهندس اسماعیل بصيري مدير امور اعتبارات و وصول مطالبات و محمد حسین حمزه پوري رييس اداره كل آمار بانكي و اطلاعات مشتريان با علي اصغر محمدي مدير ستادي و پرسنل مديريت بانك كشاورزي كردستان در محل مديريت بانك كشاورزي شهرستان سنندج وضعیت بانکی استان را بررسی کردند.

در ابتداي اين جلسه محمدي با ارایه گزارشی از وضعيت بانك كشاورزي كردستان گفت: در حال حاضر كل سپرده­هاي استان 970 ميليارد ريال است كه در مقايسه با سال قبل 142 ميليارد و نسبت به مقطع 21 تیرماه سال جاری، 130 ميليارد ريال افزايش را نشان می­دهد و این میزان معادل 114درصد تعهدات مقطع یاد شده و 51 درصد تعهدات كل اعلام شده است.

وی سپس به انجام اقداماتی از قبيل مذاكره با مشتريان بزرگ و مراجعه به محل طرحها، افتتاح حساب براي واريز سود سهام عدالت، جلسه با تشكلها، ادارات و نمايندگان مجلس در راستاي تقويت و تجهيز منابع، به روز نگهداشتن بحث بانكداري الكترونيك، برنامه افزايش شعب مهر گستر از 2 شعبه به 7 شعبه، پرداخت اعتبار شير يارانه­اي مدارس و افتتاح حساب جهت واريز سود سهام عدالت توسط بانک کشاورزی استان اشاره کرد.

مدیر ستادی کردستان تعداد كشاورز كارت صادر شده از ابتداي سال جاری را 19 هزار عدد عنوان کرد و اظهار داشت: تلاش برای بازگرداندن وجوه حاصل از فروش گندم به بانك كشاورزي و همچنین تلاش براي جذب سپرده­هاي نهادهايي نظير دادگستري كه حساب آنها داراي رسوب بالايي است، از جمله برنامه­هایي است که در دست پيگيري بانک قرار دارد.

محمدی ضمن اظهار ناخرسندي از وضعيت وصول مطالبات استان، ميزان آنرا 446 ميليارد ريال اعلام كرد كه نسبت به سال گذشته 22 ميليارد ريال و نسبت به مقطع 21 تیرماه سال جاری، 348 ميليارد ريال افزايش داشته كه اين ميزان 18 درصد پرتفوي بانك بوده و 296 ميليارد ريال آن مربوط به تسهيلات 50 ميليون ريال و كمتر است.

به اعتقاد او چنانچه اين مبالغ تا روشن شدن تصميم هيات دولت در یک حساب واسطه­اي قرار مي­گرفت، نمود بهتري مي­داشت.

مدیر ستادی کردستان همچنین 21 ميليارد ريال مطالبات معوق مرغداريها و طرحهاي راكد را ناشي از ناكارآمدي بخشنامه 342 اداره اعتبارات خواند و پيشنهاد داد در مبحث تجميع و تقسيط اين بخشنامه از جانب متوليان امر بازنگري صورت گيرد.

وي تسهيلات پرداختي در سال جاري را 310 ميليارد ريال بیان کرد و کاهش 11 ميليارد ريالی آن نسبت به سال گذشته را ناشي از رعايت دقيق توازن منابع و مصارف دانست و گفت: لازم به ذکر است که میزان تسهیلات پرداختی نسبت به مقطع 21 تیرماه 86 افزايش و از ابتدای مدیریت جدید 213 ميليارد ريال تغييرات مثبت داشته است.

محمدی ضمن اظهار رضايت نسبي از تعامل نهادهاي دولتي با بانك كشاورزي در استان، اظهار داشت: متاسفانه در سطح كلان ديدگاه منفي نسبت به بانكها وجود دارد و به رغم آنكه بانك بسياري از مشكلات ساير نهادها را نيز بر دوش مي كشد، ولي اين ارگانها با ايجاد باورهاي غلط در مورد منابع بانكي موجب نارضايتي بهره برداران شدند و در زمينه وصول مطالبات نيز شفاف­سازي و همكاري مطلوبي نداشتند­ و حتي در مواردی نزد سایر بانکها برای گشایش حساب اقدام کرده­اند./

 

/ 0 نظر / 82 بازدید