تکثیر آزمایشگاهی دشمن طبیعی آفت مزارع شمال کشور

با هدف توسعه مبارزه بیولوژیک صورت گرفت

تکثیر آزمایشگاهی دشمن طبیعی آفت مزارع شمال کشور

تهران - خبرگزاری کشاورزی ایران
سرویس پژوهش و تحقیقات

محققان موسسه تحقیقات گیاه‌پزشکی کشور موفق به شناسایی دشمن طبیعی پروانه سفید امریکایی که از آفات مهم باغها و مزارع شمال کشور محسوب می‌شود، شدند.
   

به گزارش ایانا، رئیس موسسه تحقیقات گیاه‌پزشکی کشور با اشاره به اهمیت موضوع در حفاظت و حراست از محیط زیست گفت: کنترل این آفت با توجه به محدوده فعالیت آن باید به طور عمده مبتنی بر روشهایی باشد که برای حفظ محیط زیست کمترین آسیب را به همراه داشته باشد؛ از این رو شناخت عوامل بیولوژیکی و کنترل طبیعی آفت که کاملاً سازگار با محیط زیست باشند،‌ در اولویت قرار دارد.

حسن عسکری با معرفی سن شکارگر Arma custos به عنوان دشمن طبیعی پروانه سفید امریکایی افزود: گروهی از کارشناسان موسسه تحقیقات گیاه‌پزشکی به سرپرستی دکتر جعفر محقق نیشابوری، پس از شناسایی این حشره مفید، موفق به دستیابی روش تکثیر آزمایشگاهی آن شدند.

دکتر جعفر محقق نیشابوری در این باره گفت: سن شکارگر Arma custos از جمله دشمنان طبیعی پروانه سفید امریکایی است که در مناطق متعددی از استان گیلان و برخی از استانهای همجوار وجود دارد.

این پژوهشگر با اشاره به این که تقویت جمعیت این دشمن طبیعی می‌تواند در راهبرد کنترل تلفیقی آفت نقش قابل ملاحظه‌ای ایجاد کند، گفت: مطالعات اولیه درباره رفتارشناسی و بیولوژی حشره، امکان تکثیر آن در آزمایشگاه فراهم ساخته است.

از سوی دیگر دکتر حسن عسکری نیز با اشاره به این موفقیت اعلام کرد:‌ با توجه به نتیجه‌بخشی مطالعات آزمایشگاهی تولید و تکثیر سن شکارگر Arma custos و بر اساس ساختار مطالعاتی انجام گرفته، پروژه‌ای پیشنهاد شده است که در مقیاسی وسیع، به تکثیر و رهاسازی سن شکارگر جهت مبارزه با پروانه سفید آمریکایی، پرداخته شود./

/ 1 نظر / 78 بازدید
مهـــــــــران

سلام دوست من بهت بابت وبلاگ خوبت خيلي تبريک مي گم. يکي از راه هاي افزايش بازديد تبادل لينک مي باشد. لطف کن آدرس منو تو وبلاگت بگذار و تو قسمت نظرات به من اطلاع بده تا من هم آدرس وبت رو تو سايتم بگذارم. راستي بازم بهت سر مي زنم تا از وب خوبت استفاده کنم و ياد بگيرم. با تشکر از محبتي که مي کني و آرزوي موفقيت