فتوای رهبری در خصوص تحریم تسلیحات هسته ای در صدر اخبار رسانه‌های جهان قرار گرفت

پیام رهبر معظم انقلاب به نخستین کنفرانس بین‌المللی «خلع سلاح و عدم اشاعه»

نخستین کنفرانس بین‌المللی «خلع سلاح و عدم اشاعه» امروز، شنبه با پیام حضرت آیت‌الله خامنه‌ای و با حضور بیش از 14 وزیر خارجه، 10 معاون وزیر و هشت نماینده از سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی در تهران آغاز شد.

 

به گزارش گروه سیاسی «شبکه خبر دانشجو» به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، متن پیام رهبر انقلاب اسلامی که توسط دکتر علی‌اکبر ولایتی در افتتاحیه این کنفرانس قرائت شد، به این شرح است:

بسم ‌الله الرحمن الرحیم

به شما میهمانان محترم که در اینجا گرد آمده‌اید خوشامد می‌گویم. مایه خرسندی است که جمهوری اسلامی ایران امروز میزبان اجلاس بین‌المللی خلع سلاح است، به امید آنکه از فرصت فراهم آمده استفاده کرده، نتایج ماندگار و ارزشمندی را که از گفت و گو و مشورت با یکدیگر به دست می‌آورید، تقدیم جامعه‌ بشری کنید.

اتم‌شناسی و علوم هسته‌ای یکی از بزرگترین دستاوردهای بشری است که می‌تواند و باید در خدمت رفاه ملت‌های جهان و رشد و توسعه‌ همه جوامع انسانی باشد.

گستره‌ی کاربرد علوم هسته‌ای طیف وسیعی از نیازهای پزشکی، انرژی و صنعتی را پوشش می‌دهد که هر یک از اهمیت شایسته‌ای برخوردار است. به این دلیل می‌توان گفت که فناوری هسته‌ای جایگاه برجسته‌ای را در حیات اقتصادی به خود اختصاص داده است و با گذر زمان و افزایش نیازهای صنعتی، پزشکی و انرژی به طور فزاینده‌ای اهمیت آن بیشتر خواهد شد و به همین میزان، تلاش برای دستیابی به انرژی هسته‌ای و بهره‌گیری از آن نیز افزایش می‌یابد.

ملّت‌های خاورمیانه که مانند دیگر ملّت‌های جهان تشنه‌ صلح و امنیّت و پیشرفت‌ هستند، حق دارند که با بهره‌گیری از این فناوری، جایگاه اقتصادی و موقعیّت برتر نسل‌های آتی خود را تضمین کنند. شاید یکی از اهداف غبارآلود کردن فضا در مورد برنامه‌های صلح‌آمیز هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران این است که مانع از توجه جدی ملت‌های منطقه به این حق طبیعی و ارزشمند خود شوند.

طَرفه آن که، تنها مجرم اتمی جهان اینک به دروغ خود را مدعی مبارزه با گسترش سلاح اتمی معرفی می‌کند، در حالی که یقیناً هیچ اقدام جدی در این مسیر صورت نداده است و هرگز صورت نخواهد داد. اگر ادعای مبارزه با گسترش سلاح هسته‌ای آمریکا دروغ نبود، آیا رژیم صهیونیستی می‌توانست ضمن خودداری از پذیرش مقررات بین‌المللی در این زمینه، بویژه «ان.پی.تی»، سرزمین اشغال شده‌ فلسطین را به زرادخانه‌ای مبدل سازد که انبوهی از سلاح‌های هسته‌ای در آن ذخیره شده است؟

نام اتم به همان میزان که بیانگر پیشرفت دانش بشری است، متأسفانه یادآور زشت‌ترین واقعه تاریخ و بزرگ‌ترین نسل‌کشی و سوء ستفاده از دستاورد علمی انسان نیز است؛ هر چند که کشورهای متعددی اقدام به تولید و انباشت سلاح هسته‌ای کرده‌اند که فی‌نفسه می‌تواند مقدمه‌ ارتکاب جرم تلقی شده و صلح جهانی را شدیداً در معرض تهدید قرار دهد، اما فقط یک دولت مرتکب جرم اتمی شده است. تنها دولت ایالات متحده آمریکاست که ملت مظلوم ژاپن در هیروشیما و ناکازاکی را در جنگی نابرابر و غیر انسانی مورد هجوم اتمی قرار داد.

از زمانی که انفجار نخستین جنگ‌افزارهای هسته‌ای توسط دولت ایالات متحده در هیروشیما و ناکازاکی فاجعه‌ای انسانی با ابعاد بی‌سابقه در تاریخ آفرید و امنیت بشری را با تهدیدی عظیم مواجه ساخت،‌ ضرورت نابودی کامل این سلاح‌ها مورد اجماع قاطع جامعه جهانی قرار داشته است.

استفاده از سلاح‌ هسته‌ای نه تنها به کشتار و تخریب گسترده منجر شد،‌ بلکه میان آحاد ملت، نظامی و غیر نظامی، کوچک و بزرگ، زن و مرد و کهنسال و خردسال تمایزی قائل نشد و آثار ضد بشری آن مرزهای سیاسی و جغرافیایی را درنوردید و حتی به نسل‌های بعدی نیز خسارت‌های جبران‌ناپذیر وارد کرد و لذا هرگونه استفاده و حتی تهدید به استفاده از این سلاح، نقض جدی مسلم‌ترین قواعد بشردوستانه و مصداق بارز جنایت جنگی قلمداد می‌ شود.

به لحاظ نظامی و امنیتی نیز به دنبال دستیابی چند قدرت به این سلاح ضد بشری، تردیدی باقی نماند که پیروزی در جنگ هسته‌ای ناممکن و درگیری در چنین جنگی غیر عقلانی و ضد انسانی است، ولی با وجود این بدیهیات اخلاقی، عقلانی، انسانی و حتی نظامی، خواست مؤکد و مکرر جامعه‌ جهانی برای نابودی این سلاح‌ها توسط گروه انگشت‌شماری از دولت‌ها، که امنیت خیالی خود را بر ناامنی همگانی بنا کرده‌اند، نادیده گرفته شده است.

اصرار این دولت‌ها بر نگهداری، افزایش و گسترش توان تخریبی این سلاح‌ها، که هیچ کاربردی جز ارعاب و ترور دسته‌جمعی و ایجاد امنیت کاذب، مبتنی بر بازدارندگی ناشی از نابودی تضمین‌شده همگانی نداشته و ندارد، استمرار کابوس هسته‌ای جهان را به دنبال داشته است.

منابع خارج از شمار اقتصادی و انسانی در رقابت غیر عقلانی هزینه شده‌اند تا هر یک از ابرقدرت‌ها توان خیالی پیدا کنند که بیش از ده هزار بار رقیبان خود و سایر ساکنان کره خاکی از جمله خودشان را نابود کنند. بی‌دلیل نیست که این راهبرد بازدارندگی مبتنی بر نابودی تضمین‌شده متقابل، یا دیوانگی نام گرفته است.

برخی از دولت‌های هسته‌ای در سال‌های اخیر از نظریه‌ بازدارندگی در مقابل سایر قدرت‌های هسته‌ای بر مبنای نابودی تضمین‌شده متقابل هم فراتر رفته‌اند تا جایی که در راهبرد هسته‌ای این دولت‌ها، بر حفظ انتخاب هسته‌ای در برابر تهدیدات متعارف از سوی ناقضان معاهده عدم اشاعه تأکید شده است، در حالی که بزرگترین ناقضان معاهده عدم اشاعه، قدرت‌هایی هستند که علاوه بر نقض تعهد خود در ماده 6 معاهده برای خلع سلاح هسته‌ای، حتی در اشاعه عمودی و افقی این سلاح‌ها گوی سبقت را از دیگران ربوده و از جمله با کمک به تسلیح رژیم صهیونیستی به سلاح‌های هسته‌ای و حمایت از سیاست‌های آن رژیم، در اشاعه‌ واقعی این سلاح‌ها نقش مستقیم و مغایر تعهدات خود بر مبنای ماده 1 معاهده ایفا کرده و منطقه‌ خاورمیانه و جهان را با تهدیدی جدی روبرو کرده‌اند و در رأس این دولت‌ها، رژیم زورگو و متجاوز ایالات متحده آمریکاست.

جا دارد که کنفرانس بین‌المللی خلع سلاح، ضمن بررسی خطرهای تولید و انباشت سلاح هسته‌ای در جهان، بطور واقع‌بینانه راهکارهایی را برای مقابله با این تهدید علیه بشریت ارائه کند تا بتوان گامی جدی در مسیر پاسداری از صلح و ثبات به پیش نهاد.

به اعتقاد ما افزون بر سلاح هسته‌ای، دیگر انواع سلاح‌های کشتار جمعی نظیر سلاح شیمیایی و سلاح میکروبی نیز تهدیدی جدی علیه بشریت تلقی می‌شوند. ملت ایران که خود قربانی کاربرد سلاح شیمیایی است، بیش از دیگر ملت‌ها خطر تولید و انباشت این گونه سلاح‌ها را حس می‌کند و آماده است همه‌ امکانات خود را در مسیر مقابله با آن قرار دهد.

ما کاربرد این سلاح‌ها را حرام، و تلاش برای مصونیت بخشیدن ابنای بشر از این بلای بزرگ را وظیفه‌ همگان می‌دانیم.

سیدعلی خامنه‌ای
27/فروردین/1389
1/جمادی‌الاول/
1431

/انتهای پیام/

--------------------------------------------------------------------------------------------

اولین بازتاب‌های نشست هسته‌ای تهران؛

فتوای رهبری در خصوص تحریم تسلیحات هسته ای در صدر اخبار رسانه‌های جهان قرار گرفت

رسانه‌های جهان در بازتاب نشست خلع سلاح هسته‌ای در تهران، فتوای مقام معظم رهبری مبنی بر حرام بودن استفاده از بمب‌های اتمی را در صدر اخبار خود قرار دادند.

 

به گزارش گروه بین الملل «شبکه خبر دانشجو»، خبرگزاری فرانسه در گزارشی از نشست بین المللی خلع سلاح هسته ای در تهران، دو موضوع حرام اعلام شدن استفاده از بمب های هسته ای توسط حضرت آیت الله خامنه ای، مقام معظم رهبری و همچنین تاکید محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری اسلامی ایران بر ایجاد یک نهاد مستقل بین المللی برای خلع سلاح را در صدر اخبار خود قرار داد.

خبرگزاری آلمان نیز با اشاره به حضور جمع کثیری از مقامات ارشد بیش از 70 کشور جهان در نشست اتمی تهران، شعار «انرژی صلح آمیز هسته ای برای همه و بمب هسته ای برای هیچ کس» را در کنار فتوای مقام معظم رهبری به عنوان شعار این نشست در صدر اخبار خود قرار داد.

این خبرگزاری، تاکید نشست بین المللی هسته ای تهران را روی خلع سلاح جهانی دانست و در ارزیابی آن، اثبات صلح آمیز بودن نیات هسته ای جمهوری اسلامی به مردم جهان را هدف نهایی برگزاری این نشست دانست.

این خبرگزاری غربی، افشای ماهیت تهدیدآمیز بمب های هسته ای رژیم صهیونیستی را از دیگر اهداف نشست بین المللی خلع سلاح اتمی در تهران تحلیل کرد.

 

/ 0 نظر / 115 بازدید