سالانه چهار هزار تن گیاهان دارویی صنعتی در کشور برداشت می شود

سالانه چهار هزار تن گیاهان دارویی صنعتی در کشور برداشت می شود
مدیرکل دفتر امور جنگلی سازمان جنگلها، مراتع آبخیزداری گفت: سالانه چهار هزار تن گیاهان دارویی و صنعتی در کشور برداشت می شود.

"پیمان یوسفی" روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه این میزان برداشت دو میلیون دلار ارزآوری برای کشور دارد،افزود:تاکنون بیش از پنج هزار گونه گیاهی دارویی در کشور شناسایی شده است.
وی مهمترین گونه های گیاهی کشور را آنغوزه،آویشین، کتیرا،وشا،شیرین بیان، گل گاو زبان و اشنان بیان کرد و گفت: یکصد هزار خانوار به صورت مستقیم در این عرصه فعالیت می کنند.
یوسفی اظهار داشت: گیاهان دارویی کشور به صورت خام و فرآوری نشده به بهای بسیار ناچیز صادر می شودحال آنکه در مواردی این گیاهان با بیش از100 تا 200 برابر ارزش افزوده به صورت فرآوری شده در قالب داروهای نادر و سایر فراورده های صنعتی به کشور بازمی گردد.
وی اضافه کرد: جلوگیری از این مشکل، همکاری و حمایت اتحادیه صادرکننده گیاهان دارویی و صنعتی، وزرات صنایع و مسوولان کشوری بخش صنعت و فرآوری را می طلبد.
وی افزود:امیدواریم با توسعه صنایع فرآوری در کشور از قاچاق صادرات خام گیاهان داوریی و صنعتی و خروج ارز از کشور جلوگیری شود.
وی با بیان اینکه بسیاری از گیاهان دارویی صنعتی منحصر به فرد است، گفت: رویشگاههای آنقوزه درکشور ازمهمترین ذخایر دارویی محسوب می شود که از ریشه آنها نوعی صمغ به دست می آید که در صنعت داروسازی کاربرد دارد.
یوسفی گفت: این صمغ به صورت خام و قاچاق به بهای بسیار ناچیزی از کشور صادر می شود و در خارج از کشور به صورت بسته بندی ساده و بااعمال فرآوری های اولیه به مواد بسیار گرانبهایی در صنعت داروسازی تبدیل می شود.
وی با بیان اینکه عمر آنغوزه هشت سال است و در سال هشتم این گیاه به بار می نشیند و بذر می دهد، گفت: در مواردی بهره برداران، بوته های این گیاه را در سال پنجم قطع می کنند که در صورت دامه این روند، در چند سال آینده با انقراض نسل گونه گیاهی آنغوزه روبرو خواهیم بود.
ک/3 7546/1027/543 شماره 290 ساعت 12:23 تمام


انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) / کد خبر 320384 
/ 1 نظر / 165 بازدید
فرید

سلام بر تو ای هموطن ایا از پس مخارج زندگی خود بر نمیایید؟؟ ایا دنبال یک راه حل برای غلبه بر مشکلات مالی خود هستید؟ ما برای این مساله مشترک همه یک راه حل داریم. درباره کمپانی پارمیس که بصورت قانونی در ایران ثبت شده چیزی شنیدی؟ میخواهی ماهی 5تا8 درصد سود بگیری؟ میخوای سرمایه هات توسط بانک تضمین بشن؟ میخواهی از درامد بازاریابی ماهانه10ها ملیونی استفاده کنی؟ و خیلی چیزای دیگه از سایت ما دیدن کنید