56 درصد فارغ التحصیلان بخش کشاورزی جویای کار هستند

رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور:

56 درصد فارغ التحصیلان بخش کشاورزی جویای کار هستند


تهران  - خبرگزاری کشاورزی ایران

گروه: کشاورزی

66 هزار و 597 نفر از فارغ التحصیلان بخش کشاورزی جویای کار هستند.

 

به گزارش خبرنگار ایانا، رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور با اعلام این مطلب در جمع خبرنگاران گفت: امروزه شاهد بزرگترین تشکل در حوزه کشاورزی هستیم. به گونه ایکه 124 هزار عضو حقیقی در این مجموعه وجود دارد که 80 هزار نفر آن که شامل 65 درصد است را آقایان و 24 هزار نفر که 35 درصد است را خانمها تشکیل می دهند.

محسن موحدیان عطار افزود: روند آموزشی در دانشگاههای کشور به گونه ایست که نسبت خانمها 62 تا 65 درصد و آقایان کمتر از 45 درصد ورودی دانشجویان بخش کشاورزی را تشکیل می دهند.

وی خاطرنشان کرد: تعداد اعضای سازمان با درجه دکترا 904 نفر، در سطح فوق لیسانس هشت هزار و 369 نفر و 114 هزار و 681 نفر کارشناس بخش کشاورزی عضو این سازمان هستند.

موحدیان عطار در ادامه از وضعیت شغلی اعضای حقیقی سازمان سخن گفت و افزود: 22 هزار و 765 نفر (19 درصد) در بخش دولتی مشغول به کار هستند، 29 هزار و 967 نفر (25 درصد) در بخش غیردولتی و 66 هزار و 597 نفر (56 درصد) از اعضا جویای کار هستند که نسبت اخیر بسیار بالاست.

وی نسبت عدم اشتغال در متخصصان بخش کشاورزی را 25 درصد عنوان و تصریح کرد: این رقم در کلیت جامعه بسیار بالاست و نیاز به فکری اساسی دارد.

رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور درباره تعداد فارغ التحصیلان دانشگاهی گفت: سالیانه حدود 26 هزار و 500 کارشناس کشاورزی از دانشگاههای کشور فارغ التحصیل می شوند و سمت گیری آموزشی کشور با اهداف توسعه ای هماهنگ نیست. یعنی آموزشهای دانش آموختگان بخش کشاورزی پس از فارغ التحصیلی با نیازهای بازار هماهنگی ندارد.

موحدیان عطار از تشکیل پنج هزار و 275 شرکت و موسسه در قالب تعاونی و سهامی عام خبر داد و تاکید کرد: در سال 1386 با به اوج رسیدن تشکیل شرکتهای خدمات فنی مهندسی کشاورزی فرصت حضور فارغ التحصیلان کشاورزی در عرصه کار و فعالیت فراهم شد.

 

امنیت شغلی از توسعه حاصل می شود، تا استخدام

وی با اعلام اینکه 94 هزار نفرسال در شرکتهای خدمات فنی و مهندسی کشاورزی فرصت اشتغال از سال 82 تا 88 پیدا کردند، گفت: مهمترین پدیده بخش کشاورزی با تشکیل این شرکتها اتفاق افتاد.

موحدیان عطار خاطرنشان کرد: بخشی از نقیصه های بخش کشاورزی را این شرکتها پر خواهند کرد.

رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور به خرد بودن نظام بهره برداری در اراضی کشاورزی کشور اشاره کرد و گفت: تکمیل همه عوامل تولید به شکل مالکیت در حوزه تولید مقرون به صرفه نیست و باید شرکتهای خدمات فنی و مهندسی کشاورزی آنها را به صورت فنی و تخصصی هدایت کنند.

وی ارتقا بهره وری در بخش کشاورزی، افزایش درآمد کشاورزان، فراهم کردن زمینه اشتغال دانش آموختگان را از مهمترین پیامدهای این شرکتها برشمرد و افزود: تاکنون دو هزار و 615 شرکت به ثبت رسیده که از این تعداد دو هزار و 130 شرکت مشغول به فعالیت بوده و برای 17 هزار و 714 نفر کارشناس بخش کشاورزی اشتغال ایجاد شده است.

موحدیان عطار کل نیروهای متخصص دولتی در عرصه های بخش کشاورزی را در دهستانها کمتر از سه هزار نفر برشمرد و گفت: در بخش خصوصی زمینه حضور گسترده ای از فارغ التحصیلان بخش کشاورزی که به حدود 18 هزار نفر کارشناس و دکترا می رسد فراهم است که این تعداد در قالب شرکتهای خدمات فنی و مهندسی کشاورزی ساماندهی شده اند.

 

توسعه شش هزاری شرکتهای خدمات فنی و مهندسی کشاورزی در آینده ای نزدیک

رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور از توسعه تعداد شرکتهای خدمات فنی و مهندسی کشاورزی تا شش هزار شرکت در آینده خبر داد و تصریح کرد: بدین ترتیب برای 56 هزار کارشناس بخش کشاورزی اشتغال ایجاد می شود و شاهد تحولی اساسی در این بخش خواهیم بود.

وی همچنین ادامه داد: با استقرار نیروهای متخصص در عرصه، مسایل محیطی کشاورزی، نیازهای واقعی بخش تحقیقات در راستای مشتری مداری و مشکلات واقعی بخش شناسایی و به بخش اجرا اطلاع رسانی می شود.

موحدیان عطار درباره توانمندسازی اعضای سازمان برای ورود به بازار کار گفت: از ابتدای تاسیس سه هزار و 734 دوره تخصصی برگزار شد که 684 هزار و 997 نفرروز مهارتهای لازم را فرا گرفتند و همچنین توسط شورای عالی آموزش سازمان 40 مورد استاندارد آموزشی تدوین شد.

وی از اجرای آموزشهای پیش آگاهی و شبکه مراقبت برای چهار هزار و 150 نفر کارشناس گیاهپزشکی خبر داد و گفت: همچنین برگزاری هزار و 20 آزمون تخصصی ادواری در 16 رشته تخصصی از دیگر برنامه های انجام شده توسط این سازمان است.

موحدیان عطار درباره اجرای طرح کارورزی دانش آموختگان بخش کشاورزی جهت ارتقای سطح توانمندیهای حرفه ای اعضا تاکید کرد: در سال 85 سازمان پنج هزار سهمیه برای دانش آموختگان بخش داشت که پنج هزار نیرو تحت آموزش قرار گرفت. در سال 1387 تعداد 10 هزار نفر سهمیه اختصاص یافت که هشت هزار و 968 نفر جذب این طرح شد و در سال جاری نیز تعداد سهمیه ها 17 هزار و 780 نفر بود که تاکنون 13 هزار و 200 نفر جذب شده است.

وی از صدور پروانه ها و مجوزها توسط متخصصان سازمان خبر داد و گفت: واگذاری صدور مجوزها به متخصصان سازمان، حفظ تولید، محیط زیست، کاهش 50 درصدی مصرف سموم ظرف سه سال گذشته را باعث شده و ایجاد اشتغال برای چهار هزار و 500 نفر کارشناس متخصص بخش کشاورزی را فراهم کرده است.

موحدیان عطار از اجرای نظام جامع گلخانه ها و مراکز پرورش قارچ خوراکی خبر داد و افزود: یکی از رویکردهای آتی برای حفظ آب و افزایش حداکثری تولید، توسعه گلخانه هاست که به دلیل ضرورتهایی باید سطح دانش و تکنولوژی متخصصان افزایش یابد.

وی در ادامه درباره تصویب نظام جامع دامپروری تصریح کرد: در سالهای قبل، مقررات این نظام قابلیت اجرایی نداشت اما این تصویب کمک بزرگی به بخش کشاورزی خواهد کرد.

موحدیان عطار همچنین اجرایی کردن قانون نظام دامپروری، تدوین، پیگیری و تصویب استانداردهای ملی کشاورزی، استقرار شبکه دانش و اطلاعات کشاورزی و توسعه کارآفرینی بخش توسط شبکه شرکتهای فنی و مهندسی کشاورزی را از برنامه های آتی این سازمان عنوان کرد./

 

خبرنگار: مژگان ستار


کد خبر: 11A-8812-1901_R

۱۳۸۸/۱۲/۱۹  شمسی        ٢۴/٣/١۴٣١  قمری        ۲۰۱۰/۳/۱۰  میلادی       ۱۲:۲۶:۵۵  به وقت تهران

/ 0 نظر / 84 بازدید