تفاهمنامه همکاری بین سازمان تات و سیمیت

مروز به امضا رسید:

تفاهمنامه همکاری بین سازمان تات و سیمیت


تهران  - خبرگزاری کشاورزی ایران

گروه: پژوهش و تحقیقات

امروز تفاهمنامه همکاری مرکز بین المللی تحقیقات ذرت و گندم (CIMMYT) و سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی بین دکتر لامپکین مدیرکل آن مرکز و دکتر پرهمت معاون وزیر و رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی به امضا رسید.

 

به گزارش ایانا، رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در این مراسم گفت: در بدو انقلاب تولید کشاورزی 25 میلیون تن بود و امروز به 107 میلیون تن رسیده است. این امر نشانگر توجه خاص به علم و فناوری است که به مزرعه انتقال یافته و امروز بخش قابل توجهی از این تولید بالا مرهون علم و فناوری است.

دکتر جهانگیر پرهمت از آمادگی برای همکاری مشترک با سیمیت خبر داد و افزود: آمادگی داریم که همکاری مشترک در سطح منطقه داشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد: ما آمادگی داریم در برنامه های کلان سیمیت شرکت کنیم و در این راستا، هم در چارچوب همکاریهای کلان دولت جمهوری اسلامی ایران و هم در چارچوب سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی به طور خاص آن را دنبال کنیم.

پرهمت ادامه داد: ما همکاری با سیمیت را در برنامه های منطقه ای، با توجه به ظرفیتهای علمی و تحقیقاتی خود مدنظر داریم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: برای بخش اول چند تفاهمنامه تهیه شده که با شما امضا می کنیم و برای بخش دوم پیشنهاد اول ما این است که یک پایگاه منطقه ای برای سیمیت ایجاد کنیم. این پایگاه منطقه ای برای ذرت در منطقه آسیا در ایران احداث شود و این نمایندگی را ایران در منطقه بر عهده گیرد. در این رابطه دفتر بین المللی سازمان ما می تواند این نقش را ایفا کند و بدین منظور بایستی دفتر سیمیت در ایران تقویت شود.

وی چارچوب همکاری با مرکز بین المللی سیمیت را بر مبنای دستیابی به ارقام مناسب و پرمحصول، مقاوم سازی در مقابل آفات، مدیریت مزرعه، خاک ورزی حفاظتی و مقاومت ارقام در مقابل تهدیدهای محیطی در رابطه با ذرت و گندم اعلام کرد.

 

روابط ایران با سیمیت در زمینه تحقیقات و پژوهش مستحکمتر می شود

مدیرکل مرکز بین المللی تحقیقات ذرت و گندم (CIMMYT) نیز گفت: من در مناطق کم آب و با کشاورزی دیم تجربیات زیادی کسب کرده ام و بنابراین با آب و هوای ایران هم مانوس هستم و می توانم آن تجربیات را در اختیار شما قرار دهم.

دکتر لامپکین افزود: از وقتی که من با تیم بسیار فعالی در سیمیت همکاری می کنم، بودجه اش دو برابرشده است.

وی ادامه داد: فلسفه کاری ما برنامه راهبردی تا سال 2050 است. بدیهی است که تا آن زمان (2050) تغییرات بسیاری در منابع آب، نفت، آب و هوا و کشاورزی ایجاد خواهد شد و از این رو برای مواجهه با این تغییرات باید آمادگی لازم را کسب کنیم.

لامپکین خاطرنشان کرد: در این راستا تلاش می کنیم فعالیتهای تحقیقاتی را در عمل برای تولید بهتر غلات بکار برده و چالشها را پوشش دهیم.

وی از پیوستن چندین کشور به سیمیت خبر داد و تصریح کرد: در اکتبر سال گذشته دولت مکزیک 130 میلیون دلار برای 10 سال به ما کمک کرد همچنین کابینه هند با واگذاری 500 هکتار زمین و 25 میلیون دلار برای موارد تحقیقاتی موافقت خود را اعلام کرده است. در چین نیز چند مرکز تحقیقاتی در اختیار ما قرار داده اند و تلاش می کنیم یک مرکز تحقیقاتی منطقه ای در آن کشور ایجاد کنیم.

مدیرکل مرکز بین المللی تحقیقات ذرت و گندم (CIMMYT) یادآور شد: در آفریقا این مرکز تحقیقات وسیعی را در زمینه ذرت و گندم دنبال می کند.

لامپکین در خصوص ایجاد روابط مستحکم با جمهوری اسلامی ایران در زمینه تحقیقات و پژوهش ابراز امیدواری کرد.

وی تاکید کرد: کشورهای در حال توسعه بیشتر از کشورهای توسعه یافته به ما کمک کرده اند و ما یک موسسه غیر انتفاعی هستیم و می خواهیم با شما همکاری داشته باشیم./


کد خبر: R-900219-04_R

/ 0 نظر / 37 بازدید