سال آینده محصولات ارگانیک با نشان استاندارد توزیع می شوند

سال آینده محصولات ارگانیک با نشان استاندارد توزیع می شوند

سال آینده محصولات ارگانیک با نشان استاندارد توزیع می شوند
تهران - خبرگزاری کشاورزی ایران

سرویس تشکل های غیر دولتی

با همکاری وزارتخانه ها و سازمان های ذیربط از اواخر خرداد سال 88 نشان استاندارد سبز به تدریج برروی محصولات کشاورزی ارگانیک نصب می شود.
   

به گزارش ایانا از اداره کل روابط عمومی سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران ، برای اولین بار در کشور استاندارد ملی محصولات ارگانیک در تولید ، فرآوری و بسته بندی به شماره ملی 11000 در شش ماهه دوم سال جاری تدوین و منتشر شد.

نظام الدین برزگری رییس سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران با بیان اینکه 9 عنوان استاندارد ملی در زمینه محصولات ارگانیک تدوین شده است گفت : تا کنون 139 استاندارد ملی در رابطه با ویژگی میوه ها ، سبزی ها و بذرها ، 39 استاندارد ملی روش آزمون در رابطه با محصولات کشاورزی ، 9 عنوان استاندارد در رابطه با بسته بندی و نشانه گذاری محصولات کشاورزی در سازمان استاندارد تدوین شده است.

وی با اشاره به تدوین استاندارد محصولات ارگانیک جهت تولید ، فرآوری و بسته بندی به شماره 11000 گفت : با همکاری وزارتخانه ها و سازمان های ذیربط بویژه وزارت جهاد کشاورزی از اواخر خرداد سال 88 نشان استاندارد سبز ( علامت استاندارد بدون حرف( isiri  به تدریج برروی محصولات کشاورزی ارگانیک نصب می شود.

برزگری درباره ویژگی های محصولات ارگانیک توضیح داد : محصولات ارگانیک عاری از سم و کود و آفت کش ها هستند.

به گفته برزگری این استاندارد بصورت تشویقی است و اجباری نیست و همه محصولات را تحت پوشش قرار نمی دهد بلکه بتدریج به لیست محصولات ارگانیک اضافه می شود.

وی ابراز امیدواری کرد : با ایجاد فرهنگ و توسعه و ترویج محصولات ارگانیک ، کشاورزان و باغداران از این طرح استقبال کرده و با آگاهی ، میزان کود و سموم مشخصی را برای پرورش محصولات خود بکارگیرند و با رعایت استانداردها محصولات سالمی به مصرف کنندگان عرضه نمایند.

رییس سازمان استاندارد گفت : مردم با دیدن نشان سبز استاندارد از سلامت محصول اطمینان داشته باشند.

/ 1 نظر / 146 بازدید
ش

دهها كتاب، مقاله، خبر، كنفرانس و ... در زمينه سيستم مديريت بهداشت ايمني و محيط زيست hsems ، مديريت ريسك، پدافند غير عامل و... در وبلاگhttp://hsems.persianblog.ir