طراحی تراشه‌های نانویی برای تشخیص ویروس‌های بیمارگر سیب زمینی در کشور

دبیر کمیته فن‌آوری نانو جهاد کشاورزی خبر داد:
طراحی تراشه‌های نانویی برای تشخیص ویروس‌های بیمارگر سیب زمینی در کشور

پژوهشگران موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور در تلاشند با ساخت تراشه‌های نانویی از آن برای ردیابی ویروس‌ها و ویروئیدهای مهم بیمارگر گیاهی در محصولات مهم و اقتصادی سیب زمینی در کشور استفاده کنند.
دکتر سید مجتبی خیام نکویی ــ نایب رییس و دبیر کمیته فن‌آوری نانو وزارت جهاد کشاورزی ــ با اعلام این مطلب به خبرنگار فن‌آوری خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) خاطرنشان کرد: استفاده از این تراشه‌ها به عنوان یکی از موثرترین راه‌ها برای تشخیص عوامل ویروسی تهدیدکننده محصول سیب زمینی برای نخستین بار در کشور طی این پروژه مورد توجه قرار گرفته است.
وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر با استفاده از دو فن‌آوری نانو و زیست شناسی ملکولی، می‌توان ریز آرایه‌ها و تراشه‌هایی تولید کرد که قادرند بیش از یک هزار نوع عامل بیمارگر را با استفاده از چنین تراشه‌هایی به ابعاد یک سانتیمتر مربع در کمتر از چند ساعت و با دقتی در حد پیکوگرم ردیابی و شناسایی کرد.
دکتر خیام نکویی تصریح کرد: عوامل بیمارگر ویروسی و ویروئیدها از جمله عوامل خسارت‌زایی می‌باشند که موجب کاهش محصولات کشاورزی می‌شوند. این کاهش بسته به نوع ویروس یا ویرئیدی بیمارگر و حساسیت گیاه میزبان و شرایط محیطی متغییر بوده و به عنوان مثال در سیب زمینی تا 80 درصد، مرکبات تا 100 درصد، کدو تا 70 درصد و در چغندر قند تا 40 درصد می‌رسد و نشان دهنده آن است که در صورت بروز آلودگی‌های ویروسی و ویروئیدی مقدار قابل توجهی از محصولات کاهش یافته و عملکرد افت محسوسی خواهد داشت.
وی، بهترین و کم هزینه ترین راه حل برای کاهش میزان آلودگی‌های ویروسی را رعایت اصول پیشگیری، مراقبت و جلوگیری از شیوع و پخش چنین عوامل خطرناکی دانست و افزود: در این راستا ضرورت دارد تا تولیدات و نهادهای کشاورزی از جمله بذر و اندامهای تکثیری مانند پیوندک‌ها، قلمه‌ها، نهال‌ها و ... دقیقا مورد بررسی قرار گرفته و بازرسی‌های آزمایشگاهی قرار گیرند.
دبیر کمیته فن‌آوری نانو جهاد کشاورزی در گفت‌و‌گو با ایسنا تصریح کرد: در این حالت فن‌آوری‌هایی مورد نیاز است که این امکان را فراهم کند که بتوان تعداد زیادی عوامل بیمارگر را در حجم بالایی از نمونه‌ها، در مدت زمان کوتاه و با دقت بالا مورد سنجش قرار داد که در حال حاضر چنین تراشه‌هایی که حاصل تلفیق فن‌آوری زیستی و نانو هستند به عنوان راه حلی برای این مشکل تلقی می‌شوند

منبع :http://www.acecr.net/frmArticle_fa-IR.aspx?ID=458628&CategoryID=.

/ 0 نظر / 51 بازدید