کاهش 35 درصدی صادرات میوه و تره بار

عضو هیات مدیره اتحادیه اتحادیه صادرکنندگان میوه و تره‌بار خبرداد:

کاهش 35 درصدی صادرات میوه و تره بار

فارس - خبرگزاری کشاورزی ایران
سرویس تشکل های غیر دولتیکاهش 35 درصدی صادرات میوه و تره بار

افزایش قیمت تمام شده در ایران و رکود بازارهای جهانی باعث کاهش 35 درصدی صادرات میوه و تره‌بار ایران به کشورهای حاشیه جنوب خلیج فارس شده است.
   

عضو هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان میوه و تره‌بار استان فارس در گفت‌وگو با خبرنگار ایانا گفت: خشکسالی و سرمازدگی باعث افزایش قیمت تمام شده محصولات کشاورزی در داخل کشور شد به طوریکه قیمت تمام شده داخلی قابل رقابت با مشابه خارجی در بازارهای بین‌المللی نبود.

هادی حنایی افزود: رکود بازارهای جهانی که برگشت پول و سرمایه را به صادرکننده با مخاطره روبرو کرده است و همچنین سیاستهای کارشناسی شده وزارت بازرگانی باعث شد حجم صادرات میوه و تره‌بار تا 35 درصد کاهش پیدا کند.

وی تصریح کرد: هر چند طی سال جاری سیب‌زمینی به عنوان مزیت کشاورزی امکان صادرات گسترده پیدا کرد اما به علت سیاست کارشناسی نشده وزارت بازرگانی در اوایل سال مبنی بر اخذ عوارض گمرکی 2000 ریالی از هر صادرکننده در عمل صادرات سیب‌زمینی توفیق چندانی پیدا نکرد.

حنایی با اشاره به صادرات قابل توجه پیاز در سال گذشته گفت: سال گذشته واردات بازرگانی در ابتدای سال اعلام کرد به صادرکنندگان پیاز یارانه حمل و نقل پرداخت می‌شود،‌لذا صادرات این محصول افزایش یافت.

این صادرکننده گفت: سیاستهای تشویقی دولت با تمرکز با محصولات دارای مزیت روند صعودی صادرات را در پی خواهد داشت./

 

خبرنگار: فاطمه مهردادیان

/ 1 نظر / 118 بازدید
پارس درگاه

مدير محترم وبلاگ با سلام، احتراماً با توجه به اينكه وبلاگ شما بر اساس کيفيت و تعداد مطالب تخصصي، جزو پايگاه هاي برتر اطلاع رساني حوزه كشاورزي ارزيابي شده، يك ايميل براي توضيح نحوه همكاري بيشتر با شما برايتان ارسال شد با توجه به احتمال عدم دريافت آن ، مي توانيد متن نامه ها را در آدرس هاي: http://parsdargah.team.googlepages.com/keshavarzi-gozaresh-87-10-29.gif و http://parsdargah.team.googlepages.com/moaref-site-1387-8-27.jpg و http://parsdargah.team.googlepages.com/moarefi-baner-1387-8-27.gif مشاهده نماييد. با احترام هيات امناي مجموعه سايت هاي علمي پارس درگاه