کشت گیاه روناس در زمینهای کاملا شور

گیاه روناس

برای اولین بار در استان فارس

کشت گیاه روناس در زمینهای کاملا شور مرودشت


مرودشت  - خبرگزاری کشاورزی ایران

گروه: کشاورزی


روناس از معدود گیاهان زراعی است که سازگاری بسیار خوبی با آب و خاک شور دارد، بنابراین در بسیاری از زمینهای استان فارس به ویژه شهرستان مرودشت این گیاه را می توان کشت کرد.


به گزارش ایانا، رییس اداره آموزش و ترویج مدیریت جهاد کشاورزی مرودشت در این باره گفت: حدود یک چهارم از خاکهای شهرستان مرودشت شور و نیمه شور هستند و در این خاکها گیاهان نیمه مقاوم مثل جو هم نمی توان کشت کرد.

عزیز رحیمی افزود: با تحقیقاتی که انجام شد متوجه شدیم که در شهرستان اردکان یزد کشاورزان با استفاده از آب و خاک شور گیاه روناس را کشت می کنند و در آمد خوبی هم دارند که به منظور آشنایی کشاورزان مرودشت با گیاه روناس جمعی از آنها را به اردکان اعزام کردیم و در نهایت، امروز با کمک کارشناسان زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان یزد و برای اولین بار شاهد کشت گیاه روناس در مزارع شهرستان مرودشت و استان فارس هستیم.

مصطفی میراب زاده اردکانی کارشناس سازمان جهاد کشاورزی استان یزد نیز در مورد روناس گفت: روناس گیاهی است رنگی که از ریشه آن رنگ قرمز استخراج می کنند، ریشه قالی را با آن رنگ می کنند و در صنایع داروسازی و لوازم آرایشی بهداشتی این گیاه کاربرد دارد.

وی افزود: گیاه روناس بسیار مقاوم به شوری است و هرچقدر آب و خاک شورتر باشد، کیفیت محصول تولیدی بهتر است. روناس دارای رنگ ثابتی است و خاصیت حشره کشی دارد. این گیاه ضدآفت و بیماری است و مدت انبارداری بسیار بالایی دارد بطوریکه تا 10 سال قابل نگهداری در انبار است. در کل، کشت این گیاه علاوه بر افزایش قابل ملاحظه درآمد کشاورزان، باعث اشتغالزایی نیز خواهد شد.

گفتنی است، گیاه روناس را هر سه سال یک بار برداشت می کنند و از ساقه های آن نیز برای علوفه دام استفاده می شود./

/ 0 نظر / 210 بازدید