میوه بلوط در درمان زخم معده و روده کاربرد دارد

یک کارشناس گیاهان دارویی :
میوه بلوط در درمان زخم معده و روده کاربرد دارد 

خبرگزاری دانشجویان ایران - منطقه لرستان

میوه بلوط در درمان زخم معده و روده کاربرد دارد

یک کارشناس گیاهان دارویی گفت : میوه بلوط در درمان زخم معده و روده ، شب ادراری کودکان و اسهال و... کاربرد دارد .


دکتر فتح اله شفیع زاده در گفتگو با خبرنگارخبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)-منطقه لرستان ، افزود : بلوط درختی خودرو از تیره پیاله داران یا ماگاسه بوده و دارای برگهایی رنگ سبزه و چرمی است .


وی با بیان اینکه میوه بلوط فندقه است ادامه داد : پوست میوه بلوط دارای 3 قسمت بوده که قسمت خارجی آن زرد رنگ و در اصطلاح محلی به کچل معروف است ، قسمت دوم پوست درخت به جفت معروف بوده و مغز قهوه ای رنگ آن به مصارف تغذیه ای و دارویی می رسد .


این کارشناس گیاهان دارویی اضافه کرد : در اثر گزش حشره ای به نام (جینیپس گالی) از برگ و جوانه های بلوط موادی ترشح می شود که یکی از این مواد زرد رنگ بوده و مازو نام دارد و در دباغی چرم بکار می رود .

شفیع زاده با اشاره به مصارف دارویی مازو خاطر نشان کرد : در کتاب قانون ابوعلی سینا به خاصیت مازو اشاره شده است؛ مازو در درمان بیرون زدگی مقعد کودکان کاربرد داشته و دارد .


وی دومین ماده ترشح شده از برگ و جوانه های بلوط را قلقاف بیان کرد و یادآور شد : قلقاف از مازو کوچکتر بوده و در صنعت دباغی کاربرد دارد .


دکتر شفیع زاده گره ، خارنگ و گزوله را از دیگر مواد ترشح شده از برگ و جوانه بلوط برشمرد و خاطر نشان کرد:گزوله ماده ای شیرین و قهوه ای رنگ بوده که از مخلوط گزوله با گل اخری قدما برای مومیایی کردن اجساد استفاده می کردند و ما در صنعت مومیایی از کشورهایی از جمله مصر جلوتر بوده ایم .


وی تصریح کرد : نوعی از بلوط را مزرو می گویند که روستائیان به عنوان هیزم و سوخت از آن استفاده می کنند .


این کارشناس گیاهان دارویی اضافه کرد : (دارمازو) نیز از خود بلوط بلندتر بوده و کمتر مصارف دارویی داشته اما در صنعت و کشاورزی کاربرد بیشتری دارد .


وی به قسمت مورد استفاده بلوط یعنی پوست ، برگ و میوه چرب آن اشاره کرد و اذعان داشت : ترکیبات میوه بلوط شامل نان ، نشاسته ، مواد روغنی و اسیدهای چرب مختلف بوده که بلوط میوه ای شیرین و مغذی بوده و به لحاظ طب سنتی سرد است ، از میوه و پوست بلوط به عنوان قابض استفاده می کنند .


دکتر شفیع زاده با اشاره به گفته ابوعلی سینا در کتاب قانون متذکر شد : از میوه بلوط برای درمان زخم معده و روده استفاده می شود بطوریکه ابوعلی سینا در کتاب قانون گفته که اگر روزی 10 گرم میوه بلوط را کوبیده و در نیم لیتر آب جوشانده شود و صبحها نصف لیوان مصرف شود زخم معده و روده درمان خواهد شد .


این کارشناس گیاهان دارویی گفت : میوه بلوط در درمان اسهال کودکان و بزرگسالان ، شب ادراری کودکان ، درمان نابسامانی عادت ماهانه بانوان و گواتر ساده کاربرد دارد .


وی با بیان اینکه پودر میوه سوخته بلوط برای درمان زخمهای اگزمایی یا زخم سودایی پوست بدن کاربرد یادآور شد : قرقره 50 تا60 گرم پوست ساقه بلوط در یک لیتر آب جهت تقویت لثه و همچنین پودر میوه سوخته بلوط برای درمان شب ادراری کودکان کاربرد دارد .


این کارشناس گیاهان دارویی اضافه کرد : غیر از مصارف غذایی ، روستائیان از آرد بلوط به عنوان نان استفاده می کردند که نان بلوط در شمال لرستان به نام (کلک) و در جنوب لرستان به (کزکه) معروف است . 

 

شفیع زاده بابیان اینکه از جفت باوط برای دباغی مشک دفع و خیک روغن استفاده می شود،خاطر نشان کرد : در صنعت دارو ، جوهر و چرم سازی ، حفاری چاههای نفت و روکش چوب از بلوط استفاده می شود .

 


انتهای پیام

/ 1 نظر / 6699 بازدید
fatemeh

سلام بر اساس امر بانک مرکزی نرخ تورّم به بیشتر از ۲۰ درصد رسیده. این یعنی حقوق‌ها باید ۲۰ درصد بیشتر بشوند. همه میگویند بسیجیها بهترین حقوق و مزایا را دارند. ما که ندیدیم. نون برای ما هم گران شده. همه چیز برای ما هم گران شده. در یک بلاگ خواندم که ماها بهترین حقوق هارا میگیریم و نرخ تورّم به ما اثر نخواهد داشت.والله به امام قسم اگر این واقعیت داشته باشد.فقط همین را می‌خواستم بگویم.