پسماندهای کشاورزی و راهکارها
معرفی کتاب "پسماندهای کشاورزی و راهکارها"


تهران  - خبرگزاری کشاورزی ایران

گروه: پژوهش و تحقیقاتکتاب "پسماندهای کشاورزی و راهکارها" به اهتمام مهندس شهاب خزائلی در زمینه شناساندن اهمیت ضایعات بخش کشاورزی و ارائه راهکارهای مناسب جهت استفاده از آنها و در نتیجه تولید ثروت در کشور، نگاشته شده است.


بخش کشاورزی در ایران به لحاظ دارا بودن پتانسیلها و توانمندیهای قابل توجه در منابع و عوامل تولید از قبیل اراضی مستعد و حاصلخیز کشاورزی، منابع آبی قابل استحصال، تنوع آب و هوایی در اقلیمهای گوناگون، منابع تجدیدشونده، جنگلها و مراتع و داشتن هزاران کیلومتر مرز آبی و خشکی جهت دسترسی به بازارهای هدف، توانسته است یکی از مهمترین بخشهای تاثیرگذار در استقلال سیاسی و اقتصادی کشور باشد.

 

امروزه صنایع و تجهیزات صنعتی مرتبط با بخش کشاورزی نقش مهمی در توسعه این بخش و نیز توسعه روستایی ایفا می کند. به طوریکه سبب افزایش بهره وری و بالا رفتن راندمان تولید در مراحل مختلف کاشت، داشت و برداشت شده و به میزان قابل توجهی سطح تولیدات کشاورزی را افزایش می دهند.

 

از سوی دیگر آمارها نشان می دهد که میزان تولید ضایعات در ایران بسیار بالاست و این موضوع تاثیر منفی و نامطلوبی بر تولیدکنندگان و بازار داخلی مصرف و نیز صادرات غیرنفتی کشور به ویژه محصولات کشاورزی و صنایع غذایی داشته است.

 

باعث تاسف است که علیرغم تولید مناسب، سالانه میلیونها دلار ارز جهت واردات مواد مختلف از کشور خارج می شود و این روند هر ساله سیر صعودی به خود می گیرد. این در حالیست که ضایعات و پسماندهای کشاورزی در کشورهای توسعه یافته، منبع اصلی تامین مواد مختلف برای صادرات به کشورهای در حال توسعه می باشد.

 

شایان ذکر است که ضایعات در کشورهای پیشرفته، ثروت هنگفت محسوب می شود ولی کشورهای جهان سوم برای آن ارزش زیادی قائل نیستند.

 

کتاب "پسماندهای کشاورزی و راهکارها" که به اهتمام مهندس شهاب خزائلی در این زمینه نگاشته شده است، دربرگیرنده راهکارهای مناسب جهت استفاده مجدد از پسماندهای بخش کشاورزی و در نتیجه تولید ثروت در کشور است.

این کتاب در جشنواره ایده های برتر در اصلاح الگوی مصرف از بین 257 طرح رتبه اول را کسب کرده است.کد خبر: 13R-8804-2801

/ 0 نظر / 64 بازدید