تولید جهانی گندم در معرض تهدید خشکسالی

خشکی جهانی آب و هوا که به معنی خشک شدن محصول گندم در کانزاس، تهدید شدن صادرات روسیه و کندی کاشت در استرالیا خواهد بود، یادآوری کننده به موقعی برای صندوق‌های سرمایه گذاری است که هنوز فاصله زیادی با دوران مازاد این غله وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، قیمت‌های معاملات گندم شیکاگو در بزرگ‌ترین افزایش از سال 1996، هفته گذشته بیش از 17 درصد افزایش یافت و به بالاترین سطح در 9 ماه گذشته رسید اما تا روز سه شنبه، شش روز خرید فروکش کرد زیرا وحشت ناشی از آب و هوای نامساعد جای خود را به این نظر معقولانه داد که شرایط آنقدر هم وخیم نیست یا حداقل به وخامت سال 2010 که تجارت جهانی گندم به دلیل محدود شدن عرضه از سوی کشورهای تولیدکننده به میزان چشمگیری کاهش یافته بود، نشده است. به دنبال پیش‌بینی‌ها در مورد بارندگی در مناطق اصلی تولیدکننده گندم در روسیه، قیمت‌های گندم شیکاگو 2.6 درصد کاهش یافت.

پیش‌بینی‌های جدید برای بارندگی در روسیه و استرالیا احتمالا به محدود کردن خسارت کمک می‌کند. ذخایر جهانی بیش از 50 درصد بیشتر از سال 2007 هستند اما خطرات جدیدی ظاهر می‌شوند. اداره هواشناسی استرالیا نسبت به بازگشت احتمالی پدیده جوی ال نینو در پایان سال جاری در این کشور که صادراتش حدود یک ششم از مبادلات جهانی گندم را تشکیل می دهد، هشدار داده است.

آنچه در سال 2010 روی داد موجب حساسیت همگانی به این موضوع شده است. وزارت کشاورزی آمریکا پیش بینی کرده است ذخایر جهانی گندم تابستان آینده کاهش یابد و به پایین‌ترین میزان از سال 2009 برسد که به اندازه تامین صد روز تقاضا باشد اما تامین جهانی باید بیش از 50 میلیون تن که تقریبا دو برابر صادرات آمریکا است، کاهش پیدا کند تا ذخایر را به سطح اندک مشابه در سال 2007 برساند که در آن زمان افزایش قیمت و هشدار نسبت به تورم جهانی و امنیت غذایی را در پی داشت.

تحلیلگران اظهار می‌کنند وخامت اوضاع در سال جاری به میزان زیادی به شرایط آب و هوایی در کشورهای شوروی سابق بستگی دارد. هیچ شکی وجود ندارد که آب و هوای خشک زیان آور از میزان محصول پربار گندم امسال کم می‌کند اما تا زمانی که محصول نیم کره شمالی در عرض چند هفته آینده برداشت نشود، دانستن اینکه این خسارت تا چه اندازه بد بوده است و اینکه در هفته‌های آینده بدتر خواهد شد یا خیر، دشوار خواهد بود.

کیفیت محصول گندم در کانزاس که بزرگترین ایالت تولیدکننده این غله در آمریکاست، هفته گذشته بدترین کاهش هفتگی را در چهار سال و نیم گذشته داشت. برخی از تولیدکنندگان آمریکایی مزارع ضعیف را برای یونجه اختصاص داده‌اند در حالی که سایرین به بازده پایین‌تر پیش‌بینی شده به دلیل کاهش سریع سطح رطوبت خاک در نبود بارندگی، رضایت داده اند.

با این همه روسیه همچنان بزرگ‌ترین منبع نگرانی است بویژه پس از گذراندن بدترین خشکسالی نیم قرن اخیر خود در سال 2010 که موجب کاهش محصول این کشور به 41.5 میلیون تن شد. وزارت کشاورزی آمریکا پیش بینی می‌کند این کشور 20.5 میلیون تن در محصول سال جاری تا ژوئن 2012 صادر کند که حدود 14 درصد از تجارت جهانی خواهد بود اما تحلیلگران می‌گویند این میزان ممکن است به دلیل آب و هوای نامساعد و ذخایر داخلی اندک به میزان یک سوم کاهش یابد.

دفتر موسسه پژوهشی کشاورزی فرانسوی اگریتل در کی‌یف پیش بینی کرده است که محصول 2012 بین 50 تا 53 میلیون تن باشد که کمتر از 52.6 میلیون تن سال گذشته و پایین‌تر از 56 میلیون تن مورد پیش بینی وزارت کشاورزی آمریکا خواهد بود. منطقه اصلی تولید گندم در این کشور از سرمای زمستان آسیب دیده و اکنون با کمبود آب روبرو است.

پیش‌بینی می‌شود محصول گندم زمستانه اوکراین در فصل جاری به دلیل خشکسالی شدیدی که از اواخر تابستان سال گذشته آغاز شد و سرمای شدیدی که به دنبال آن در ژانویه و فوریه پیش آمد، کاهش داشته باشد.

محصول گندم قزاقستان حدود 18 میلیون تن در برابر 23 میلیون تن در سال 2011 پیش بینی شده است که کل برداشت دریای سیاه در سال جاری را به حدود 84 میلیون تن می رساند که 17 درصد کمتر از 101 میلیون تن در سال گذشته خواهد بود اما همچنان بالاتر از 68 میلیون تن برداشت شده در سال 2010 است.

در استرالیا آب و هوای خشک مشکلی برای کشاورزان است که اکنون در اواسط کاشت محصول گندم جدیدشان هستند.

شرکت تحلیلگر اینفورما اکونومیکس پیش بینی کرده که تولید جهانی گندم در سال جاری که از اول آوریل آغاز شده است، به 679.41 میلیون تن می رسد. موسسه پژوهشی ممفیس نیز پیش کرده که تولید جهانی از 696.097 میلیون تن برآورد شده در سال گذشته به 679.65 میلیون تن کاهش می یابد.

/ 0 نظر / 73 بازدید