كاهش نرخ سود تسهيلات بانكي از هزينه‌هاي تمام شده توليد مي‌كاهد

موضوع : كاهش نرخ سود تسهيلات بانكي از هزينه‌هاي تمام شده توليد مي‌كاهد
گفتگو : گفتگو با مهندس مجتبي مومن صفايي مدير كل دفتر حمايت از سرمايه‌گذاري و كارآفريني ،

  

 

هر چند دستور رياست جمهوري مبني بر كاهش نرخ سود و كارمزد تسهيلات بانكي در سال 86 به 12 درصد، متناسب با اهداف برنامه چهارم توسعه بود، اما كاهش نسبي قيمت سهام بانكهاي خصوصي در بازار بورس و افزايش قيمت كالاهايي همچون زمين، خانه و سكه طلا را در پي داشت.

برخي از كارشناسان اقتصادي معتقدند كاهش نرخ سود تسهيلات بانكي باعث كاهش نرخ تورم و افزايش سرمايه‌گذاري در توليد خواهد شد و به نفع بخشهاي اقتصادي كشور است، حال آن كه برخي ديگر مواردي همچون كاهش سپرده‌هاي مردمي در بانكهاي دولتي و خصوصي، افزايش رانت‌خواري و دريافت تسهيلات به منظور گسترش ليزينگ و خريد خودرو را از عوارض كاهش نرخ سود بانكي مي‌دانند. به منظور آگاهي از تاثير كاهش نرخ سود و كارمزد تسهيلات بانكي در بخش كشاورزي، گفتگويي با مهندس مجتبي مومن صفايي مدير كل دفتر حمايت از سرمايه‌گذاري و كارآفريني وزارت جهاد كشاورزي انجام شده است.

ð        كاهش نرخ سود و كارمزد تسهيلات بانكي به 12 درصد چه تاثيري در بخش كشاورزي خواهد گذاشت؟

به منظور كاهش نرخ سود و كارمزد تسهيلات بانكي باعث تقويت سرمايه‌گذاري در تمام بخشها و از جمله بخش كشاورزي خواهد شد. از آنجايي كه اين نرخ براي تمام بخشها به صورت يكسان در نظر گرفته شده است، تاثير متفاوتي در سرمايه‌گذاري بخش كشاورزي در مقايسه با ساير بخشها نخواهد داشت،‌اما بي‌ترديد باعث تقويت بيشتر، توسعه پايدار‌تر و كاهش نرخ تمام شده توليد مي‌شود و كشور را به سمت آمادگي رقابت با بازارهاي جهاني و پيوستن به سازمان تجارت جهاني سوق مي‌دهد.

 

ð        آيا كاهش نرخ سود تسهيلات بانكي باعث كاهش سپرده‌هاي مردمي و افزايش تقاضاي كالاهاي سرمايه‌اي همچون زمين،‌خانه و طلا مي‌شود؟

با تاييد دولت و تصويب مجلس شوراي اسلامي در سال 84 كاهش نرخ سود تسهيلات بانكي و افزايش بهره‌وري با استفاده از كارايي بالاتر سيستم بانكي تصريح شده است. براساس گزارش‌هاي موثق،‌نرخ تمام شده پول در سيستم بانكي بين 8 تا 5/8 درصد است و تنها بخشي از منابع بانكها از سپرده‌هاي كوتاه مدت با نرخ بهره 7 درصدي و بين 30 تا 40 درصد از منابع سپرده‌هاي بلند مدت با نرخ بهره 15 درصدي تامين مي‌شود و مابقي مربوط به حسابهاي قر‌ض‌الحسنه و مانده‌هاي حساب جاري افراد مي‌شود و سودي به آنها تعلق نمي‌گيرد.

دستور رييس جمهور كاهش نرخ سود و كارمزد تسهيلات بانكي است و بانكها مكلفند اين ميزان كاهش نرخ سود را از محل ارتقاي بهره‌وري خود جبران كنند.

ð        برنامه دولت براي نظارت بر سيستم بانكي به منظور جلوگيري از مصرف اعتبارات در مواردي به جز سرمايه‌گذاري همچون ليزينگ چيست؟

به منظور جلوگيري از مصرف اعتبارات بانكي در ليزينگ و سرمايه‌گذاري‌هاي مشابه، آيين‌نامه ها و مقررات موجود سيستم بانكي را مكلف كرده است پس از بررسي توجيه اقتصادي، مالي طرحها و انعقاد قرارداد، نسبت به پيشرفت فيزيكي پروژه‌ها نظارت داشته باشد و اقساط تسهيلات بانكي را متناسب با پيشرفت پروژه‌ها پرداخت كند. اجراي اين پروسه توسط سيستم بانكي مانع از سوء استفاده از تسهيلات اعطايي و مصرف اعتبارات در جايي به جز سرمايه‌گذاري‌ها خواهد بود.

ð        آيا كاهش نرخ سود تسهيلات بانكي مشمول بانكهاي خصوصي نيز مي‌شود؟

بانكهاي خصوصي در مقايسه با بانكهاي دولتي از كارآوري بيشتري برخوردار هستند و در صورت يكسان‌سازي نرخ سود بانكي، بانكهاي خصوصي نيز ملزم به كاهش نرخ سود تسهيلات پرداختي به 12 درصد خواهند بود.

لازم به ذكر است حجم سرمايه دولت در بانكهاي دولتي نسبت به نقدينگي امروز آنها و حجم سپرده‌هاي موجود، رقم ناچيزي است و در حال حاضر بانكهاي دولتي نيز همانند بانكهاي خصوصي از طريق سپرده‌هاي مردمي نياز مالي خود را تامين مي‌كنند.

هم‌اكنون فرمول جديدي توسط بانكها ارايه شده و حاكي از تغيير نحوه محاسبه سود و كارمزد تسهيلات بانكي است. با توجه به اين كه فرمول پيشنهادي مقداري از كاهش سود و كارمزد و يا منافع بانكها را در مقابل كاهش نرخ سود تسهيلات به 12 درصد جبران مي‌كند، هم اكنون در شوراي نگهبان مورد بررسي قرار گرفته است و انتظار مي‌رود با پيگيري جدي و تدبير مراجع ذي‌ربط اصلاحيه اين فرمول به تاييد شوراي نگهبان برسد.

ð        فرمول جديد چه تفاوتي با فرمول‌هاي قبلي محاسبه سود بانكي دارد؟

فرمول جديد در مقايسه با فرمولهاي قبلي به زيان توليدكنندگان است، زيرا با در نظر گرفتن نرخ بهره يكسان، توليدكننده با استفاده از فرمولهاي جديد ملزم به پرداخت مبلغ بيشتري به عنوان قسط در ماه 4 سال خواهد بود و اين مساله  مشابه اين است كه نرخ بهره به جاي 14 درصد، 19 درصد باشد.

ð        در صورت كاهش نرخ سود بانكي به 12 درصد، نرخ سود تسهيلات بخش كشاورزي چه تغييري مي‌كند؟

دولت طي 2 سال گذشته براي حمايت از بخش كشاورزي، نرخ سود تسهيلات بانكي را براي اين بخش 5/2 درصد كمتر از نرخ عادي سود در هر سال در نظر گرفته است و در صورت كاهش نرخ به 12 درصد مسوولين وزارت جهاد كشاورزي براي كاهش 5/2 درصد نرخ سود تسهيلات بخش كشاورزي مشابه سنوات گذشته اقدام خواهند كرد.

 

ð        ابلاغ قانون كاهش نرخ سود بانكي چقدر زمان مي‌برد؟

بعضي از اعضاي شوراي پول و اعتبار بر اين عقيده‌اند كه براساس آيين‌نامه شورا، چنانچه رييس جمهوري پيشنهاد شوراي پول، اعتبار را نپذيرد بايد پيشنهاد رييس جمهور در شورا مطرح شود و مورد بحث و تصويب قرار گيرد،‌لذا تا قبل از تصويب مجدد شوراي پول و اعتبار و ابلاغ رياست جمهوري ، همان نرخ قبلي (14 درصد) جاري خواهد بود./

خبرنگار: آمنه حكمت

 

منبع:http://www.iana.ir/gofteguindex.aspx?id=184

/ 0 نظر / 3 بازدید