نخستين کارگاه آموزش ملي آشنايي با استانداردهاي برنج

در موسسه تحقيقات برنج برگزار شدنخستين کارگاه آموزش ملي آشنايي با استانداردهاي برنج

aaaaaagefghf.jpg
مازندران - خبرگزاری کشاورزی ایران

سرويس پژوهش و تحقيقات

نخستين کارگاه آموزش ملي آشنايي با استانداردهاي برنج و ارزيابي کيفيت آن از ديروز نهم بهمن ماه در موسسه تحقيقات برنج گشايش يافت.
   

رئيس موسسه تحقيقات برنج کشور ضمن بيان اين مطلب در گفت‌و‌گو با خبرنگار ايانا گفت: استاندارد‌سازي برنج از جمله موضوعات مهم و زيربنايي در رسيدن به خودکفايي و ورود به بازارهاي جهاني است.

دکتر عباس شهدي افزود: استاندارد برنج هر کشوري بر مبناي ذائقه، کيفيت و بازارپسندي افراد زن کشور تعيين مي‌شود.

وي تصريح کرد: در صورتيکه مسئله کيفيت در کشور ما مطرح نبود بايد از ده سال گذشته با معرفي ارقامي همچون سفيد روز خودکفايي در برنج محقق مي‌شد.

رئيس موسسه تحقيقات برنج تعيين کيفيت و استاندارد برنج را از جمله فعاليتهاي موسسه اعلام کرد و ادامه داد: براي تعيين استانداردهاي برنج با استفاده از روشهاي شيميايي و فيزيکي، کيفيت محصول در آزمايشگاه مورد بررسي قرار مي‌گيرد.

شهدي طول دانه، کيفيت پخت، ميزان آميلوز برنج، درصد خردي، رنگ، عطر و طعم برنج را از ديگر معيارهاي استاندارد و تعيين کيفيت برنج اعلام کرد.

وي خاطر نشان کرد: اين کارگاه با هدف آشنايي با استانداردهاي موجود برنج، امکانات و تجهيزات کنترل و کيفيت برنج، آموزش روشهاي ارزيابي کيفيت برنج، زمينه‌سازي براي اجرايي کردن استانداردهاي برنج در کشور، توسعه فرهنگي و استاندارد افزايش کيفيت در توليد و بسترسازي براي ورود به بازارهاي جهاني برپا شد.

اين مقام مسئول درباره سرما و يخبندان روزهاي گذشته گفت: وجود سرما و يخبندان در اين فصل از سال در از بين بردن آفات مضر و شاليزارها همچون کرم ساقه‌خوار مفيد است.

گفتني است کارگاه آموزشي استانداردسازي برنج امروز به کار خود پايان داد./

خبرنگار: مرضيه رستمي

/ 0 نظر / 6 بازدید